Najmniejsze zmywarki – jaką wybrać do małej kuchni?

| 0 Komentarzy
Wybór zmywarki do małej kuchni to nie lada wyzwanie. Nasze wskazówki pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie.

Jaką zmywarkę wybrać do małej kuchni?

Podczas meblowania małej kuchni nieraz przyjdzie Ci podejmować trudne decyzje. Z pewnością będziesz musiał meblować z zachowaniem „złotego środka”, aby (pomimo małego metrażu) w kuchni zmieściły się wszystkie niezbędne urządzenia. Wybierając zmywarkę, możesz zdecydować się na klasyczną – oczywiście pod warunkiem, że będzie to ta najmniejsza. Zmywarka kompaktowa stanowi z kolei drugą wartą rozważenia opcję. Oba urządzenia spełnią podstawową funkcję (pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze), idealnie wpasowując się do wnętrza małego pomieszczenia.

Polecane zmywarki

Jeśli zależy Ci na tym, aby urządzenie nie rzucało się w oczy i masz na to wystarczająco dużo miejsca, postaw na najmniejszą zmywarkę pod zabudowę. Chociaż musimy przyznać, że estetyczny sprzęt wolnostojący – na przykład w kolorze czarnym lub ze stali nierdzewnej (INOX) – również świetnie się tutaj sprawdzi, a znajdziesz taki wśród zmywarek wolnostojących Siemens czy zmywarek Beko.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy brakuje metrażu na najwęższy klasyczny sprzęt, jak ma to często miejsce w kawalerkach z aneksami kuchennymi? Wówczas warto wziąć pod uwagę najmniejszą zmywarkę nablatową, czyli wspomniane już wcześniej urządzenie kompaktowe. To wyjątkowo wytrzymały sprzęt, który można wykorzystywać również jako dodatkową przestrzeń roboczą. Jeżeli jednak potrzebujesz tego miejsca na blacie, które zajęłaby zmywarka, umieść ją na przykład pod zlewem, decydując się na model pod zabudowę.

Alternatywą dla najmniejszej zmywarki na rynku jest urządzenie 3 w 1, na które składa się zmywarka, kuchenka i piekarnik. Nie wszyscy jeszcze o nim słyszeli, a zdecydowanie warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu rozwiązaniu. Wbrew pozorom komora myjąca ma dużą pojemność, a sam sprzęt należy do energooszczędnych i niedrogich, biorąc pod uwagę wielofunkcyjność. Z pewnością zda egzamin w małej kuchni.

Jaka jest najmniejsza zmywarka?

Szerokość najmniejszej zmywarki pod zlew oraz najwęższych kompaktowych urządzeń wolnostojących nie przekracza 55 centymetrów. Wysokość tego typu sprzętu to zwykle nieco powyżej 40 centymetrów, natomiast głębokość – zaledwie 50 centymetrów. Znajdziesz takie rozwiązanie między innymi wśród kompaktowych zmywarek Bosch, zmywarek Candy czy zmywarek Electrolux. Wystarczy tylko dobrać parametry odpowiadające potrzebom domowników.

Gdy rozważasz zakup klasycznego urządzenia, musisz pamiętać, że najmniejsze zmywarki na rynku mają około 45 centymetrów szerokości. Ich wysokość to najczęściej 85 centymetrów, a głębokość zmywarki 60 centymetrów. Są więc węższe od urządzeń kompaktowych, ale zdecydowanie wyższe oraz głębsze. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń w tych wymiarach – chociażby zmywarki wolnostojące Samsung, zmywarki Amica czy sprzęt do zabudowy marki Beko.

Jeśli jednak nie interesuje Cię ani najmniejsza zmywarka kompaktowa, ani najwęższa klasyczna, weźmy na tapet wspomnianą wcześniej alternatywę, czyli zmywarkę, kuchenkę i piekarnik w jednym. Szerokość urządzenia to 60 centymetrów, głębokość również. Sprzęt jest również najwyższym spośród omawianych – mierzy około 88 centymetrów – jednak w tym przypadku trudno porównywać wymiary, bowiem kuchenka stanowi element obowiązkowy wyposażenia kuchni. Niezależnie od jej wielkości.

Parametry najmniejszych zmywarek

Wiesz już, jakie są wymiary najmniejszych dostępnych na rynku zmywarek 45 cm, pod zabudowę o tej samej szerokości, najwęższych urządzeń kompaktowych oraz modeli 3 w 1, a więc możemy przejść do ich parametrów. Przy zakupie sprzętu należy bowiem wziąć pod uwagę wiele aspektów, takich jak zużycie prądu, wody, pojemność urządzenia (czyli ile jest w stanie pomieścić naczyń), poziom hałasu czy klasa energetyczna.

W przypadku najmniejszych klasycznych zmywarek wolnostojących (zmywarka Whirlpool, Indesit czy zmywarka Kernau) oraz sprzętu pod zabudowę (typu Amica lub Hoover) o podobnych wymiarach, spotkasz się najczęściej ze zużyciem wody na poziomie 8-11 litrów na cykl i poziomem hałasu w granicach 44-48 decybeli – wartości te są bardzo zbliżone do tych, które oferują większe urządzenia. W najmniejszych zmywarkach pomieścisz jednorazowo 9-10 kompletów naczyń, co również nie odbiega znacząco od pojemności większych modeli.

Jeżeli chodzi o rozwiązania kompaktowe do małej kuchni, takie jak zmywarka wolnostojąca Siemens lub do zabudowy Bosch, pozwalają one na umycie nawet 6 kompletów naczyń przy poziomie hałasu mieszczącym się w widełkach 49-51 decybeli. W trakcie jednego cyklu zużywają zaledwie 6-8 litrów wody. Jak sam widzisz, nie ma aż tak znaczącej różnicy pomiędzy parametrami zmywarek klasycznych i kompaktowych.

A jak to wygląda w przypadku najmniejszej zmywarki pod zabudowę w nowoczesnej wersji 3 w 1 z kuchenką i piekarnikiem? Podobnie. Za jednym zamachem umyjesz w niej 6 kompletów naczyń i zużyjesz 9 litrów wody. Poziom hałasu to z kolei około 56 decybeli. Takie rozwiązanie stanowi więc optymalną opcję w przypadku, gdy szkoda Ci miejsca na zmywarkę klasyczną, a równocześnie nie masz możliwości zainstalowania urządzenia kompaktowego.

Możliwość aranżacji zmywarek kompaktowych

Ważnym aspektem przy wyborze zmywarki jest również estetyka, ponieważ będzie to widoczny element w sercu Twojego domu – zwłaszcza gdy aneks kuchenny znajduje się w salonie. Warto w takim razie dopasować urządzenie pod kolor wystroju lub postawić na model pod zabudowę. Wśród najmniejszych zmywarek na rynku znajdziesz (podobnie jak w przypadku większych) białe, zmywarki czarne oraz srebrne – ze stali nierdzewnej (INOX). Możesz taki sprzęt postawić w dowolnym miejscu, byle zapewnić mu solidne i stabilne podłoże, a także dostęp do prądu, bieżącej wody i odpływu.

Dla osób, które nie są jednak przekonane do kompaktowej zmywarki wolnostojącej, Siemens, Bosch i inni producenci przygotowali ofertę urządzeń pod zabudowę, które doskonale wpasowują się pod wspomniany wcześniej zlew, ale również pomiędzy wyższe poziomy mebli kuchennych. Dodatkowym udogodnieniem przy zastosowaniu takiego rozwiązania jest możliwość ładowania zmywarki bez konieczności schylania się. To brzmi bardzo wygodnie.

Poszczególne modele najmniejszych zmywarek kompaktowych przeznaczonych pod zabudowę różnią się między sobą pod względem sposobu ich montażu, co również ma niebagatelne znaczenie dla efektu wizualnego Niektóre z nich (przykładowo Bosch czy Siemens) wyposażone są w stalowe drzwiczki z zewnętrznym panelem sterowania. Na innych z kolei (typu Electrolux lub Smeg) standardowo montuje się front meblowy współgrający z kuchennymi meblami.

Jak sam widzisz, także niewielkich rozmiarów kuchnię można zaprojektować na wiele sposobów. Producenci sprzętu AGD prześcigają się w nowych rozwiązaniach, zapewniając konsumentom coraz większą swobodę wyboru. Co więcej, zakup najmniejszej zmywarki – pod zabudowę, wolnostojącej czy kompaktowej – wcale nie oznacza, że sprzęt będzie gorszej jakości. Został po prostu stworzony z myślą o Twojej małej kuchni.

Udostępnij
4,7
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.