Napęd do bramy skrzydłowej - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 1 Komentarz
Konstrukcje skrzydłowe są najczęściej wykorzystywane zarówno w domach, jak i na obszarach przemysłowych.

Nie oznacza to jednak, że dobór napędu to takich bram jest zadaniem prostym – uwagę należy bowiem zwrócić na wiele istotnych kwestii. Sytuacji wcale nie ułatwia fakt, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich bram. Jeśli nie podejdziemy do tego z odpowiednią ostrożności, automaty do bram mogą okazać się nie tylko mało wydajne, ale nawet bezużyteczne. Brzmi to dość groźne, jednak w rzeczywistości najważniejsze okaże się dokładna analiza istotnych parametrów bramy, a następnie porównanie ich do możliwości interesujących nas zestawów automatyki do bram skrzydłowych.

Jeśli nie czujemy się na siła, aby dokonać właściwego wyboru, możemy skorzystać z pomocy fachowców. Dobrym wyjściem z sytuacji okaże się również przeanalizowanie informacji zawartych w poniższym tekście.

Napędy do bram skrzydłowych – jak wybrać?

Na samym początku zajmiemy się analizą parametrów samej bramy oraz porównaniem ich do tego, w jaki sposób zostały wykonane siłowniki bramowe oraz inne elementy wchodzące w skład całej automatyki. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Liczba skrzydeł. Zaczniemy od kwestii absolutnie podstawowej, która odnosi się do rodzajów dostępnych na rynku bram skrzydłowych. Zupełnie inne mechanizmy będą bowiem wykorzystywane w przypadku bram jednoskrzydłowych niż dwuskrzydłowych. Różnica jest oczywista – w przypadku jednego skrzydła potrzebujemy mechanizmu, który otwiera wyłącznie jedno skrzydło, a w modelach dwuskrzydłowych bardziej rozbudowanego zestawu.
  • Długość skrzydła. Przechodzimy do parametrów, które wymagają od nas dokonania odpowiednich pomiarów lub dokładnego przeanalizowania karty produktowej. Kupując napęd bramy wjazdowej skrzydłowej, należy sprawdzić jaką maksymalną długość skrzydła jest w stanie obsłużyć wykorzystany siłownik, a następnie porównać tę wartość z wymiarami skrzydła bramy. Podstawowe i najtańsze mechanizmy poradzą sobie z około metrowymi skrzydłami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić konstrukcje mocniejsze i wydajniejsze. Oczywiście nasze zadanie jest ułatwione wtedy, gdy posiadamy bramę dwuskrzydłową. Co istotne, nie w każdej sytuacji opłacalne okaże się kupowanie napędu „na styk”. Jeśli bowiem nasza brama wykonana została z materiałów, które nie zabezpieczają jej przed wpływem silnych podmuchów wiatru, obciążenie siłownika będzie większe, co natomiast może przełożyć się na jego uszkodzenie. Z tego też względu, warto decydować się na siłowniki do bram skrzydłowych obsługujących nieco dłuższe skrzydła – najlepiej zostawić sobie około metr zapasu.
  • Ciężar. Kolejny parametr, na podstawie którego należy dobrać siłownik do konkretnych skrzydeł bramy. W opisie każdego napędu powinna znaleźć się informacja na temat maksymalnego obciążenia, jednak, podobnie jak w przypadku długości, nie należy decydować się na mechanizmy, które będą pracowały na granicy swoich możliwości - 20-25% zapasu pozwoli uniknąć uszkodzenia automatyki.
  • Montaż bramy. Często zdarza się, że wjazd do naszej posesji jest tak skonstruowany, że założenie siłownika do bramy okazuje się bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe. Producenci automatyki próbują przyjść nam na ratunek poprzez produkcje innowacyjnych bądź specyficznych rozwiązań, taki jak na przykład napędy o montażu podziemnym.
  • Słupek. Mowa w tym miejscu o odległości zawiasu od krawędzi słupka – wartość ta wpływa na wybór konkretnego rozwiązania. Inne są bowiem kupowane napędy do bramy na wąski słupek, a inne na szeroki.
  • Użytkowanie. Napędy bramowe to systemy, które, jak każde inne, mają swoją ograniczoną żywotność. Wszystko to sprawia, że powinniśmy dokonywać ich wyboru w oparciu o to, jak często brama będzie otwierana i zamykana. Na nieco inne mechanizmy bramy skrzydłowej zdecydujemy się w domu niż na obszarach przemysłowych, na przykład w okolicy hali produkcyjnej, gdzie brama użytkowana jest bardzo intensywnie. To samo tyczy się wspólnot mieszkaniowych. Na szczęście na rynku znaleźć można rozwiązania sprawdzające się w obu tych przypadkach – konieczne jest jednak dokładne przeanalizowanie opisu takiego napędu oraz jego możliwości.

Dobór konkretnych mechanizmów do bramy często ułatwiają nam sami producenci, którzy bardzo dokładnie opisują swoje systemy, wskazując ich docelowe zastosowanie. Dzięki temu z łatwością zorientujemy się, czy mamy do czynienia z napędami do bram posesyjnych czy też przemysłowych.

Napęd do bramy skrzydłowej – jakie funkcje zestawu?

Analiza powyższych parametrów technicznych pozwoli nam odpowiednio dobrać napęd do bramy. Warto jednak pójść o krok dalej i przekonać się, jakie możliwości gwarantuje nam interesująca nas automatyka. Te zaś mocno zależą od obsługiwanych funkcji.

  • Ręczne odblokowywanie. Dzięki temu napęd bramy uchylnej 2-skrzydłowej, a także każdej innej, pozwoli nam odblokować i otworzyć bramę własnoręcznie, bez konieczności korzystania z systemu automatycznego czy też pilota. Jest to dobre rozwiązanie także w przypadku ewentualnych awarii. Ręczne otwieranie bam skrzydłowych najczęściej polega na wysprzęgleniu siłownika.
  • Fotokomórki. Służą nie tylko do automatycznego otwierania, ale również zatrzymywania systemu na wypadek wykrycia przeszkody. Jeśli więc staniemy przy skrzydle, napęd do bramy zostanie zatrzymany.
  • Pamięć ustawień. Przy użyciu centrali, automatyka do bram skrzydłowych zapamięta wszystkie wprowadzone ustawienia dotyczące na przykład dopuszczalnego promienia otwarcia.
  • Zamykanie automatyczne. Bardzo często zdarza się, że po prostu zapominamy zamknąć bramę, dlatego wielu producentów decyduje się na implementacje funkcji, która robi to za nas.
  • Funkcja furtki. Przydatna, jeśli decydujemy się na napędy do bram dwuskrzydłowych. Funkcja ta pozwala na szybkie otworzenie wyłącznie jednego skrzydła.

Do tego wszystkiego dochodzą również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia i wzmocnienia, dzięki którym napędy mają sprawdzić się w każdych warunkach. Jeśli zależy Wam więc na nowoczesnej automatyce do bram, powinniście zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale również na wszelkiego rodzaju funkcje i dodatki, na jakie zdecydowali się producenci. Co prawda, w niektórych przypadkach powodują one wzrost ceny całość, jednak często jest to rekompensowane wieloma przydatnymi rozwiązaniami.

Automatyka do bram skrzydłowych – ceny

Nie da się ukryć, że często decydujące o zakupie konkretnego systemu jest to, ile musimy za niego zapłacić. Jak już wspomnieliśmy, bramy skrzydłowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych, na rynku znaleźć można wiele systemów automatycznych, które są dostępne w zróżnicowanych przedziałach cenowych.

Modele najprostsze zakupimy już za około 400 złotych, jednak jeśli zależy nam na dodatkowych funkcjach lub gdy dysponujemy bramą dwuskrzydłowa, powinniśmy przygotować się na wydatek od 800 do nawet 2 tysięcy złotych. Nieco inną kategorię tworzą napędy do bram rozwiernych, które jednak również kosztują kilkaset złotych,

Napęd do bramy skrzydłowej - jaka firma?

Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia, obok której nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Renoma firmy odpowiedzialnej za przygotowanie konkretnego zestawu jest bowiem gwarancją jego jakości.

Jeśli więc najważniejszym kryterium okaże się dla nas cena, przez co zdecydujemy się na zakup automatyki nieznanego producenta, początkowe oszczędności mogą stać się tylko pozorne, ponieważ pojawi się konieczność wykonywania częstych napraw lub nawet wymiany całego systemu ze względu na jego słabą jakość. Analizując ofertę rynkową, polecić można napędy do bramy skrzydłowej Nice oraz FAAC.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Dobrze napisany poradnik. Ja wybrałem BFT PHOBOS BT A40. Za zestaw zapłaciłem 2000 zł. Nawet samemu udało mi się go zamontować.
Specjalista Morele | 16:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.