Nasadka udarowa, a zwykła - którą wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Występuje ona w dwóch formach – zwykłej i udarowej. Którą wybrać? Na samym początku wspomnieć należy o tym, iż jakość nasadki przekłada się de facto na jakość i sposób wykorzystania całego narzędzia. Wszystko to sprawia, iż jej wybór jest naprawdę istotny.
Co to jest nasadka udarowa?
Jak już zostało wspomniane, jest to część robocza klucza. Nakładamy ją na tak zwany zbierak, na którym się obraca. Nasadka to element pracujący bezpośredni ze śrubami i nakrętkami, dlatego powinna być wykonana z trwałego tworzywa – najczęściej stosowana jest specjalna stal narzędziowa chromowo-wanadowa, która zostaje dodatkowo wzmocniona przez molibden i wolfram.
Omawiany rodzaj nasadek umożliwia zastosowanie udaru, dzięki któremu możliwa jest praca w dużo twardszym materiale, takim jak chociażby beton. Udar gwarantuje także wykonanie tak zwanego wiercenia zgrubnego.
Nasadka udarowa a zwykła
Oczywistym jest, iż produkty udarowe będą droższe od nasadek zwykłych, które są stosowane z napędami ręcznymi. Większy wydatek jest jednak w pełni rekompensowany za sprawą dużo szerszych możliwości wykorzystania narzędzia.
Poza faktem, iż omawiana nasadka umożliwia zastosowanie udaru (co przy produktach zwykłych nie jest możliwe), a więc pozwala wkręcać i wykręcać śruby w twardym materiale, jest ona także dużo wytrzymalsza. Wszystko dzięki temu, iż nasadki udarowe powstają w wyniku kucia. Mają ponadto grubsze ścianki i solidniejszy otwór mocujący, są również wykonane z lepszego jakościowo materiału.
Zwiększone parametry wytrzymałościowe, a także dużo szerszy zakres prac, jakie możemy wykonać za pomocą nasadek udarowy sprawia, że produkty te polecane są do realizacji prac w twardym materiale. Nasadka udarowa będzie w stanie także pracować przez dłuższy czas, aniżeli produkty zwykłe.
Nasadka – jak dobrać?
Skoro wiemy już, czym charakteryzują się produkty udarowe, warto dowiedzieć się, w jaki sposób dobrać nasadkę zarówno do klucza, jak i śrub i nakrętek, z którymi pracujemy.
Pierwszy podział dotyczy nasadek 6 i 12-kątnych. Oczywiście liczba katów nasadki powinna odpowiadać liczbie kątów w śrubie – pamiętajmy jednak o tym, iż nasadki 12-kątne mogą być stosowane również w śrubach 6-kątnych, ale nie odwrotnie.
Nasadka 12-kątna wyróżnia się ponadto tym, iż łatwiej można dopasować klucz do pokrętła. Praca nasadki sprawdzi się jednak przede wszystkim w przypadku śrub i nakrętek nowych i niezniszczonych. Jeżeli śruba jest rozkalibrowana bądź zardzewiała, jej odkręcenie będzie dużo łatwiejsze przy użyciu nasadki 6-kątnej
Nasadka – rozmiary
Poza liczbą kątów, istotne jest także odpowiednie dopasowanie nasadki do zbieraka. Należy podkreślić fakt, iż do czynienia mamy z dwoma systemami dotyczącymi rozmiarów – calowym i metrycznym.
W pierwszym z nich należy wymienić zbieraki i nasadki takie jak:
- nasadka udarowa 1/4
- nasadka udarowa 1/2
- nasadka udarowa 3/8
- nasadka udarowa 3/4
- nasadka udarowa 1
Wartościom tym odpowiadają rozmiary, które producenci podają w milimetrach. Biorąc do pod uwagę, wymieniane są między innymi:
- nasadka udarowa 6,3 mm
- nasadka udarowa 10 mm
- nasadka udarowa 12,5 mm
- nasadka udarowa 20 mm
- nasadka udarowa 25 mm
- nasadka udarowa 30 mm
- nasadka udarowa 32 mm
- nasadka udarowa 36 mm
- nasadka udarowa 50 mm
- nasadka udarowa 60 mm
- nasadka udarowa 70 mm
- nasadka udarowa 80 mm
Kolejnym istotnym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę, jest wysokość nasadek. Pod tym względem wymieniane są nasadki udarowe długie i nasadki udarowe krótkie. W przypadku pierwszej grupy długość produktów mieści się w granicy od 20 do 47 mm. Jeżeli chodzi natomiast o nasadki długie, ich długość przekracza zazwyczaj wartość 50 mm.
Nasadka udarowa – firma i cena
Koszt poszczególnych produktów jest oczywiście uzależniony od parametrów związanych z rozmiarami i kątami. Najtańsze nasadki kosztują mniej niż 5 złotych. Za produkty przeznaczone do pracy w twardym materiale i z większymi śrubami możemy natomiast zapłacić ponad 100, 200, a nawet 300 złotych.
Chcąc zaopatrzyć się w nasadki dobrej jakości, warto zainteresować się produktami takich firm jak: Yato, Proline, Jonnesway, Corona, Proxxon, NEO, Stanley, King Tomy, Honiton czy EPM.
Znajdziesz w Morele
Bity i końcówki do wkrętarek - Wkrętarki - Akcesoria do wiertarek i wkrętarek - Wiertarki - Wiertarko-wkrętarki
Komentarze (0)