Nasadki Spline - jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Praca w warsztacie wymaga od nas wykorzystania zróżnicowanych narzędzi, których liczba często jest dużo większa.

Dlatego też tak bardzo cenione są rozwiązania uniwersalne, które mogą być wykorzystane na kilka różnych sposobów. Właśnie takie są nasadki Spline – na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Nasadka to element roboczy w każdym kluczu nasadowym. To ona ma bezpośredni kontakt z łbem śruby, tak więc bardzo ważne jest to, aby dopasować ją w sposób prawidłowy. Niestety, obecnie w urządzeniach różnego typu wykorzystywane są śruby zróżnicowane pod wieloma względami. Różnią się one przede wszystkim kształtem łba, co sprawia, że do każdej z nich stosowany jest inny rodzaj nasadki.

Największa zaletą produktów typu Splin jest fakt, iż mogą posłużyć nam do odkręcania i zakręcania kilku rodzajów śrub i nakrętek. Możliwe jest to dzięki sferycznemu kształtowi nasadek oraz licznym ząbkom, które zdecydowanie poprawiają stabilność uchwytu. Są one wykorzystywane najczęściej do obsługi:

  • śrub Spline – wyróżniają się ząbkowaniem identycznym do opisywanej nasadki,
  • śrub kwadratowych – choć spotykane są raczej rzadko, warto dysponować nasadką, która będzie w stanie je obsłużyć. Łeb śruby „wchodzi” pomiędzy poszczególne ząbki, dzięki czemu zostaje w prawidłowy sposób ustabilizowany,
  • śrub sześciokątnych – spotkać można je w wielu urządzeniach elektronicznych i sprzęcie gospodarstwa domowego,
  • śrub dwunastokątnych – montowane między innymi w meblach,
  • Torx – charakteryzują się kształtem sześcioramiennej gwiazdy,
  • calowych.

Jak więc widać, możliwości wykorzystania omawianego produktu są bardzo szerokie. Dzięki posiadaniu odpowiedniego klucza nasadowego z tego typu nasadkami, mamy możliwość używania narzędzia niezwykle uniwersalnego.

Nasadka Spline – jaki rozmiar?

Żeby tak się jednak rzeczywiście stało, musimy zakupić nasadki dopasowane pod kilkoma względami. Jednym z nich jest rozmiar, który należy dostosować do śrub, na których przyjdzie nam pracować. W przypadku złego dobrania rozmiaru nasadki, odkręcanie bądź zakręcanie śrub może okazać się bardzo utrudnione (lub wręcz niemożliwe), w krótkim czasie doprowadzimy również do poważnego uszkodzenia jej łba.

Wszystko to sprawia, że kwestia rozmiaru jest niezwykle istotne. Jak więc produkty możemy znaleźć na rynku?

  • nasadka spline 1/4",
  • nasadka spline 3/8",
  • nasadka spline 1/2",
  • nasadka spline 3/4",
  • nasadka spline 1".

Jak widać, rozmiary nasadek zostały podane w calach. Dla ułatwienia dopasowania ich do konkretnych śrub, podajemy również przełożenie wartości calowych na system metryczny:

  • 1/4” – 6,40 mm,
  • 3/8” – 9,50 mm,
  • 1/2” – 12,70 mm,
  • 3/4” - 19 mm,
  • 1” – 25,4 mm.

Kupując nasadki typu Spine, musimy pamiętać również o rozmiarach ich gwintów. Jest to kolejny bardzo istotny parametr, gdyż determinuje on, do jakich kluczy możemy stosować wspomniane narzędzia. Biorąc to pod uwagę, należy wymienić gwinty:

  • 1/16”,
  • 1/8”,
  • 1/4”,
  • 3/8”,
  • 1/2”,
  • 3/4”.

Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu nasadek jest ich długość. W ten sposób wymieniane są:

  • nasadka Spline krótka – długość zazwyczaj nie przekracza granicy 30 mm, dlatego tez powinny być wykorzystywane do tak zwanych prac podstawowych, związany z odkręcaniem i zakręcaniem śrub małych i lekko osadzonych. Wszystko to sprawia, że nasadki krótkie znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w domowych warsztatach amatorskich majsterkowiczów,
  • nasadka Spline długa –  w tym przypadku dysponujemy narzędziami zdecydowanie dłuższymi. Ich długość może bowiem osiągnąć wartości równie 38, 50, a nawet ponad 70 mm. Oznacza to, że nasadka Spline długa będzie wykorzystywana przez profesjonalistów, którzy na co dzień pracują na dużych śrubach oraz elementach zablokowanych, spieczonych lub szczególnie mocno zardzewiały. Nasadki długie pozwalają na przeniesienie zdecydowanie większej siły na śrubę, jednocześnie chroniąc ją przed różnego rodzaju uszkodzeniami, związanymi chociażby z powstawaniem rys czy uszczerbień.

Nasadka Spline – udarowa czy zwykła?

Kolejnym bardzo ważnym parametrem determinującym właściwości oraz sposób wykorzystania nasadki jest fakt występowania udaru.

Czym jest nasadka Spline udarowa? Jest to nic innego jak nasadka wykorzystywana do kluczy udarowych. Tego typu modele różnią się od zwykłych przede wszystkim konstrukcją – są one bowiem wzmacniane (nasadka udarowa charakteryzuje się również zdecydowanie większa długością, osiągającą wartości nawet do 78 mm).

Do czego posłuży nam nasadka Spline udarowa? Zastosowanie udaru sprawia, że możliwe staje się sprawniejsze i łatwiejsze zakręcenie lub odkręcenie śrub. Tak naprawdę, nie musimy podczas tej czynności używać żadnej siły. Wyręcz nas klucz i jego możliwości. Wszystko to sprawia, że dużo łatwiejsze okaże się dostosowanie śruby w miejscach szczególnie ciasnych lub trudno dostępnych, a także odkręcenie śruby zablokowanej, zapieczonej lub skorodowanej.

Co więcej, nasadka udarowa może pracować w dużo twardszych materiałach aniżeli produkty zwykłe. Jej wzmocniona konstrukcja przekłada się natomiast na zwiększoną wytrzymałość oraz zdecydowanie wydłużoną żywotność narzędzia.

Jeżeli więc chcemy pracować w szczególnie twardych materiałach i dysponujemy kluczem udarowym, warto decydować się na nasadki wzmocnione, pomimo faktu, iż są one droższe od elementów zwykłych.

Nasadka Spline – jak wybrać?

Kwestie związane z odpowiednim dopasowaniem rozmiaru oraz rodzaju nasadek typu Spline są bardzo istotne. Pamiętać należy jednak o tym, iż wpływ na żywotność oraz możliwości ich wykorzystania ma również materiał, z którego zostały one przygotowane. Wielu osobom może wydać się on bez znaczenia, jednak w rzeczywistości ma on ogromne znaczenie.

Jeżeli bowiem zdecydujemy się na nasadki wyprodukowane ze słabej jakości stali, możemy mieć pewność, iż ulegną one zniszczeniu zaledwie po kilkukrotnym ich użyciu. Wszystko dlatego, iż zazwyczaj są one bardzo cienkie, co przekłada się na ich niską wytrzymałość. Bardzo rzadko są one również zabezpieczane na ewentualność wystąpienia korozji.

Wszystko to sprawia, że powinniśmy decydować się wyłącznie na produkty sprawdzone. Wykonywane są one ze stali chromowo-wanadowej. Ścianki takie nasadki są grube, dlatego charakteryzuje się ona przede wszystkim wysoką wytrzymałością mechaniczną. Niestraszne jej zarysowanie czy pęknięcia. Wspomnieć należy również o tym, iż tego typu produkty pokrywane są dodatkowymi tworzywami, które działają antykorozyjnie. Ze względu zdecydowanie wyższą jakość takich nasadek, nie warto szukać oszczędności – bardzo szybko okażą się one bowiem tylko pozorne.

Nasadka Spline - jaką firmę wybrać?

Istotnym gwarantem jakości każdej nasadki jest nazwa producenta, który ją wytworzył. Jak już zostało wspomniane wcześnie, należy interesować się przede wszystkim produktami sprawdzonych firm. Z tego też względu warto polecieć nasadki YatoNeoProline, Jonnesway, Corona, Honiton oraz Force. Występują one w wielu rozmiarach, dlatego każdy znajdzie interesujący go produkt.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.