Naświetlacz LED - jaki wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Co to jest naświetlacz LED?
Mówiąc w sposób ogólny, jest to specjalna lampa w obudowie, która korzysta z diody LED. Naświetlacze przygotowywane są zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnątrz pomieszczeń – na tej podstawie dobierana jest między innymi moc urządzenia. Dzięki temu możemy wyróżnić między innymi lampy domowe, przemysłowe oraz marketingowa.
Ze względu na konstrukcję oraz wykorzystane technologie produkcyjne, naświetlacze charakteryzują się doskonałą skutecznością działania przy zachowaniu niskiego poboru energii. Pod tym względem, omawiane urządzenia zdecydowanie przewyższają chociażby halogeny, które również są często wykorzystywane.
Na jakie zalety naświetlaczy LED warto jeszcze zwrócić uwagę?
- Wytrzymałość. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, które zostały specjalnie dostosowane do pracy w ciężkich, często nawet ekstremalnych warunkach. Zostają one uodpornione na wpływ wysokich bądź niskim temperatur, wilgoci, promieniowania UV, silnych wiatrów czy też na uszkodzenia mechaniczne.
- Różnorodność. Jak dowiemy się w dalszej części tekstu, zakupić możemy specjalnie dostosowane naświetlacze do garażu, ogrodu, stanowiska roboczego, hal przemysłowych czy chociażby rozmaitych materiałów reklamowych.
- Żywotność. Chyba najważniejsza zaleta naświetlaczy LED. Bez problemu znaleźć możemy modele, które są w stanie pracować nawet przed 50 tysięcy godzin. Sprawia to, że pomimo wyższej ceny, ich zakup okaże się dużo korzystniejszy od wyboru tradycyjnych lamp.
Jaki naświetlacz LED wybrać?
Ze względu na spore zróżnicowanie omawianych urządzeń, warto dokładnie opisać ich najważniejsze parametry. Pozwoli nam ta łatwiej wybrać naświetlacz do konkretnych zadań.
Klasa szczelności. Rozpoczniemy od kwestii, która ma wpływ na wytrzymałość naświetlaczy. Jak w przypadku wszystkich tego typu urządzeń, klasa szczelności jest wyznaczana w oparciu o międzynarodowy standard IP (International Protection Rating).
Naświetlacze, które można wykorzystać na zewnątrz, oznaczane są klasą szczelności IP65. Określa ona ochronę przed pyłem oraz strugami wody (12,5 l/min) lanymi z dowolnej strony. Tego typu urządzenia okażą się odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Moc. Parametr ten jest bardzo często mylnie interpretowany przez konsumentów, którzy dodatkowo mogą zostać wprowadzeni w błąd przez sprzedawców. Moc naświetlacza wskazuje bowiem ilość pobieranego przez niego prądu, dlatego nie jest jednoznacznie odpowiedzialna za intensywność generowanego światła.
Co jednak istotne, im wyższa moc, tym więcej prądu może zostać pobrane, dzięki czemu strumień świetlny okaże się intensywniejszy. Podawany jest on w lumenach i to na tę wartość należy zwracać uwagę. Może być ona zapisywana na dwa różne sposoby. Przykładem pierwszego z nich może być wartość 50 lm/W. Oznacza ona, że z jednego Wata mocy urządzenie może wygenerować maksymalnie 50 lumenów. Jeżeli więc mamy do czynienia z urządzeniem wyróżniającym się mocą na poziomie 30 W, intensywność strumienia świetlnego będzie wynosiła 1500 lumenów.
Niektórzy producenci od razu podają druga wartość, co pozwala łatwiej dopasować model lampy do konkretnego zapotrzebowania.
Wymiary. Wbrew pozorom, powinny mieć one spory wpływ na wybór naświetlacza LED. W przypadku przestrzeni przemysłowych, warto decydować się na urządzenia duże, pozwalają wygenerować szeroki snop światła. Do oświetlenia reklam bądź podjazdu wystarczające okażą się lampy kompaktowe.
Barwa światła. Ostatni istotny parametr, na podstawie którego należy dokonywać wyboru naświetlaczy. Na rynku dostępne są bowiem urządzenia generujące trzy rodzaje barw światła:
- barwa zimna – do jej wyemitowania potrzebna jest spora ilość światła, dlatego naświetlacze tego typu okażą się przydatne głównie na dużych obszarach (np. w halach produkcyjnych), a także wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyraźne światło (np. materiały reklamowe),
- barwa ciepła – zdecydowanie bardziej stonowana, zapewniająca atrakcyjny efekt dekoracyjny. Doskonale sprawdzi się do oświetlenia elewacji budynków oraz rozmaitych dodatków graficznych,
- barwa neutralna – najbardziej zbliżona do światła naturalnego, dlatego generujące ją naświetlacze zaliczane są do odmian uniwersalnych, przydatnych w wielu sytuacjach.
Naświetlacz z czujnikiem ruchy czy bez czujnika?
Dostępne na rynku urządzenia są zróżnicowane również pod względem sposobu działania. Standardowe modele działają przez cały czas, jednak zakupić możemy również naświetlacze z czujnikiem, uruchamiające się w przypadku wykrycia ruchu.
Pierwsza grupa urządzenia sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, w których niezbędne jest stałe oświetlenie. Mowa tu między innymi o stanowiskach pracy, warsztatach, reklamach czy chociażby przestrzeniach produkcyjnych. Czujniki wykorzystywane są natomiast głównie w ogrodach oraz na obszarze wokół domu. Pozwalają one oszczędzić energię, a także pełnią rolę pewnego rodzaju powiadomienia, dzięki któremu dowiemy się, że ktoś zbliża się do naszej posesji.
Naświetlacze LED z czujnikiem mogą zostać wyposażone w wygodne mechanizmy regulacyjne, za pomocą których jesteśmy w stanie określić ogólny czas naświetlania oraz czułość urządzenia.
Jaki naświetlacz wybrać?
Skoro opisaliśmy już poszczególne modele naświetlaczy, a także wskazaliśmy ich najważniejsze parametry techniczne, możemy przejść do wyboru urządzeń do konkretnych zastosować. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na moc, barwę światła oraz wartość generowanego strumienia świetlnego.
- Jaki naświetlacz do warsztatu? Wiele zależy od tego, jak duży jest to warsztat. W przypadku standardowych pomieszczeń o powierzchni około 30 metrów kwadratowych, wystarczający okaże się naświetlacz LED 100 W. Przyjmuje się bowiem, że na jeden metr kwadratowy potrzeba mniej więcej 3 W mocy. Dysponując takim wzorem, łatwo możemy dostosować wybór urządzenia do naszych potrzeb. Jeżeli chodzi o intensywność generowanego oświetlenia, zaleca się, aby wynosiła ona przynajmniej 2000-2500 lumenów. Najlepiej sprawdzą się oczywiście naświetlacze emitujące zimną barwę światła.
- Jaki naświetlacz do stanowiska roboczego? Lampy zazwyczaj są montowane bezpośrednio nad nim, warto więc zadbać o to, aby dokładnie oświetlały całą przestrzeń. Naświetlacz LED 30 W, generujący zimne światło o intensywności 1500 lumenów powinien spełnić swoją rolę.
- Jaki naświetlacz do oświetlenia podwórka? Jak już wspominaliśmy, nie zawsze potrzebne są urządzenia pracujące przez cały czas. Na podwórku dużo lepiej sprawdzi się naświetlacz LED 50 W z czujnikiem ruchu. Może on generować światło o barwie zimnej bądź neutralnej, natomiast jego intensywność powinna wynieść około 2000 lumenów. Oczywiście zawsze możemy wykorzystać kilka urządzeń o nieco mniejszej mocy. Warto zamontować je bezpośrednio nad drzwiami, przy podjeździe oraz w nieco odleglejszych zakątkach podwórka.
- Jaki naświetlacz do garażu? Jeśli wykorzystujemy go jedynie do przechowywania samochodu, wystarczający okaże się naświetlacz LED 10 W. Jeśli jednak służy nam również do majsterkowania czy przeprowadzania drobnych bądź większych napraw, warto zwiększyć moc do poziomu 30-40 W. Przydatne okażą się również naświetlacze emitujące zimną barwę światła, o intensywności 1500-2000 lumenów.
- Jaki naświetlacz przed garaż? Nie muszą być to szczególnie mocne lampy. Modele 20 W, generujące światło na poziomie 1000-1500 lumenów w zupełności wystarczą.
- Jaki naświetlacz na fasadę budynku? Tego typu urządzenia przeważnie są wykorzystywane do celów dekoracyjnych, dlatego powinny emitować światło o ciepłej barwie. Ich moc zależy od naszych potrzeb – sprawdzą się zarówno modele 10 W, jak i 20 czy 30 W.
Choć na rynku dostępnych jest wiele modeli naświetlaczy, ich wybór nie musi okazać się zadaniem niewykonalnym. Konieczne jest zwrócenie uwagi na poszczególne parametry techniczne urządzeń, a zwłaszcza na ich moc, barwę światła oraz intensywność generowanego strumienia świetlnego. Jeżeli chodzi o cenę, naświetlacze mogą kosztować od 20 do nawet kilku tysięcy złotych.
Komentarze (0)