Nawiewniki okienne - jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
W przypadku nieprawidłowej wymiany powietrza w pomieszczeniu, na ścianach i meblach może osadzać się wilgoć.

Zła wentylacja ma również wpływ na nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku stosowania instalacji gazowej. Wszystko to sprawia, że konieczne jest stosowanie nawiewników okiennych.

Wspomniane produkty wykorzystywane są przede wszystkim w domach i mieszkaniach, w których działa wentylacja grawitacyjna bądź mechaniczna wywiewna. W tego typu systemie niezwykle ważna jest sprawna cyrkulacja, tak aby powietrze wewnątrz przez cały czas było wymieniane przez dopływ powietrza z zewnątrz. Proces ten realizowany jest właśnie przez nawiewniki okienne, które jednak muszą zostać przez nas w sposób odpowiedni dobrane.

Nawiewniki okienne – co to jest?

Są to mechanizmy ze specjalnymi otworami, które mogą być otwierane i zamykane ręcznie bądź w sposób automatyczny. Montowane są zazwyczaj w ramie ościeżnicy bądź skrzydła okna, w górnej jego części.

W przypadku niektórych nowych okien, nawiewniki są montowane w fazie produkcyjnej. Jeżeli posiadamy jednak okna stare, bez nawiewników, musimy je założyć na własną rękę.

Po co są nawiewniki okienne?

Jak już zostało napomniane, niewłaściwie funkcjonująca cyrkulacja powietrza zazwyczaj prowadzi do znacznego podniesienia poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Efektem tego jest między innymi rozwój pleśni i innych mikroorganizmów, które w krótkim czasie zaatakują nasze ściany, meble, a nawet ubrania.

Paradoksalnie, problem ten częściej występuje w oknach nowszych, które są bardzo szczelne. W przypadku starych produktów, nieszczelność jest pomocna, gdyż prowadzi do wymiany powietrza. Chcąc jednak panować nad tym procesem, konieczne jest zastosowanie oddzielnych mechanizmów, czyli nawiewników. Pełnią one funkcję pomocniczą w całym systemie wentylacji – ich głównym zadaniem jest dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz, jednocześnie nie obniżając przy tym komfortu mieszkańców.

Dzięki nawiewnikom okiennym pozbędziemy się więc problemu nadmiernej wilgotności, bez konieczności ciągłego uchylania okien, co może okazać się szczególnie problematyczne w porze jesienno-zimowej.

Nawiewniki okienne - rodzaje

Omawiane produkty na rynku występują pod wieloma postaciami, dlatego warto wiedzieć, jakie możliwości zapewniają wszystkie z nich. Podział na rodzaje nawiewników związany jest przede wszystkim z opcją (lub jej brakiem) sterowania dopływem powietrza, a także ze sposobem, w jaki proces ten się odbywa. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • nawiewniki okienne ręczne – tego typu produkty zazwyczaj zbudowane są z obudowy, specjalnej przesłony, która dopuszcza powietrze z zewnątrz oraz mechanizmu sterującego, najczęściej występującego w postaci pokrętła. Regulacja dopływu powietrza odbywa się więc poprzez dostosowanie pozycji przesłony.
  • nawiewnik okienny stały – wielkość otworu, przez który przedostaje się powietrze, zostaje ustalona fabrycznie. Urządzenie nie posiada żadnego mechanizmu regulacji. Wszystko to sprawia, że jego działania nie możemy w żaden sposób zmienić. Jest to rozwiązanie tanie, ale niezbyt wygodne, zwłaszcza w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych za oknami. Jedynym wyjściem z sytuacji jest zakrycie czymś przepustnicy nawiewnika, co zdecydowanie ograniczy napływ powietrza,
  • nawiewniki okienne ciśnieniowe – ich funkcjonowanie realizowane jest w sposób automatyczny. Na czym polega? Tego typu nawiewniki reagują na zmiany poziomu ciśnienia wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz. To właśnie na tej podstawie regulowana jest ilość wprowadzanego powietrza. Jeżeli różnica ciśnienia rośnie, przepustnica zostaje otwarta w określonym stopniu, gdy jednak osiągnie pewien poziom, urządzenie doprowadza do jej przymknięcia, dzięki czemu nie musimy martwić się tym, że temperatura w pomieszczeniu drastycznie się obniży.

Warto decydować się na produkty, których przepustnica zmienia swoją pozycję w sposób płynny. Działanie modeli skokowych jest bowiem ograniczone przez liczbę poziomów ułożenia przesłony. Co więcej, należy zwrócić uwagę także na to, czy nawiewnik ciśnieniowy umożliwia nam ręczne przymknięcie przesłony do koniecznego minimum,

  • nawiewniki okienne termostatyczne – kolejne modele urządzeń, które działają samoczynnie. Na jakiej zasadzie? Reagują one tym razem na zmiany temperatury panującej na zewnątrz. Gdy jest ona optymalna, czyli osiąga taki poziom, który nie doprowadzi do wychłodzenia naszego domu lub mieszkania, przesłona zostaje maksymalnie otwarta. Jeżeli jednak temperatura się obniży, następuje przymknięcie przesłony.

Problemem w sposobie działania nawiewników termostatycznych jest to, że to one decydują, jaka temperatura jest zbyt niska. Bardzo często sprzedawane są modele, które przymykają się dopiero przy temperaturze poniżej 0 stopni, co dla wielu może okazać się niekomfortowe,

  • nawiewniki okienne higrosterowane – nazywane również taśmą polamidową, gdyż to właśnie ona jest głównym elementem roboczym urządzenia. Reaguje na poziom wilgotności wewnątrz naszego pomieszczenia. Jeżeli czujnik taśmy wykryje, że wilgotność jest zbyt duża, przesłona zostaje otwarta, by wpuścić do środka powietrze z zewnątrz. Jeżeli jej poziom zostanie już dostosowany, następuje zamknięcie przesłony.

Największą zaletą nawiewników higrosterowanych jest to, że stopień uchylenia przegrody jest wielopoziomowy i zależy od dokładnego współczynnika wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu nigdy nie zostanie ona otwarta zbyt szeroko bądź zbyt ciasno. Wszystko to sprawia, że omawiany model jest zdecydowanie najdokładniejszy ze wszystkich wymienionych w powyższym zestawieniu.

Nawiewniki okienne – maksymalna wydajność

Bardzo ważnym parametrem omawianych urządzeń jest przepływ powietrza, jaki gwarantują. W żadnym stopniu nie możemy go zbagatelizować, ponieważ to, ile powietrza należy wymienić w danym pomieszczeniu, określa odpowiednia norma (PN-83/B-03430 Az3 2000). Rozdziela ona przestrzenie w naszym domu i wskauzje wartość strumienia powietrza, jaki powinien być wymieniany. Wszystkie dane przedstawia poniższa tabela:

Do wyżej przedstawionych danych powinniśmy dobierać nawiewniki okienne. W sytuacji, gdy dysponujemy pokojami połączonymi (np. otwarta kuchnia na salon), wartości te będą łączone. Pamiętać należy jednak przy tym, że w pomieszczeniach, w których znajdują się grzewcze urządzenia gazowe (podgrzewacze, piece), zabrania się montowania nawiewników, które uniemożliwiają ręczną regulację położenia przesłony.

Jak się montuje nawiewniki okienne?

Są one zakładane przeważnie w górnej części okna, na przykład na przylgach okiennych (element wewnętrzny) i ościeżnicy (element zewnętrzny). Na samym początku musimy wykonać otwory o średnicy zgadzającej się z zaleceniami producenta nawiewnika. Będą one pełniły rolę kanałów przelotowych. W przypadku okien drewnianych, otwory muszą zostać wywiercone wyłącznie na ościeżnicy bądź przylgach,

Pamiętać należy o tym, iż otwory powinny zostać wykonane przy użyciu frezu palcowego lub tarczowego. Następnie konieczne jest założenie mechanizmu zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniu. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by przeprowadzić prawidłowy montaż nawiewników, zgłośmy się z tym do fachowców.

Nawiewniki okienne – kiedy je montować?

Często stawiane jest pytanie, czy warto montować nawiewniki okienne. Odpowiedź jest prosta. Jeżeli w naszym domu pojawia się problem nadmiernej wilgotności, która objawia się poprzez ciągle zaparowane szyby bądź przez powstanie grzyba na ścianie, montaż nawiewników jest konieczny.

To samo tyczy się sytuacji, w której dysponujemy wentylacją grawitacyjną bądź mechaniczną wywiewną. Odpowiednia wymiana powietrza jest w tym przypadku konieczna – nie tylko ze względu na nasz komfort, ale również bezpieczeństwo.

Nawiewniki okienne – cena i firma

Oczywiście najtańszymi produktami będą modele ręczne oraz ze stałą przegrodą. Ich cena zazwyczaj oscyluje w granicach od 30 do około 50 złotych. O wiele droższe są nawiewniki termostatyczne i ciśnieniowe. Co prawda możemy znaleźć produkty za około 60-80 złotych, jednak przeważnie cena znacznie przekracza próg 100 złotych.

Jeszcze droższe są nawiewniki okienne higrosterowane. Koszt tego typu urządzeń zazwyczaj jest większy niż 200 złotych. Jeżeli chodzi o konkretnego producenta przygotowującego omawiane systemy wymiany powietrza, godny polecenia są nawiewniki okienne Aereco. Występują one w wielu odmianach, dopasowane do każdego rodzaju pomieszczeń.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.