Nawóz do kwiatków - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Ekosystemy glebowe w tych przypadkach są zubożone, obieg materii zaburzony, więc stosowanie nawozów, które wyrównają braki określonych substancji mineralnych jest tak naprawdę koniecznością. Dlaczego więc często po nawożeniu nie są widoczne żadne korzystne zmiany? W większości takich przypadków winę ponosi sam ogrodnik, który źle dobrał nawóz.
Nawozy do kwiatów: główne typy
Nawozy można umownie podzielić na trzy typy. Podział ten jest bardzo ogólny i w praktyce nieścisły, ale pozwala szybko zorientować się w dominujących składnikach i ich przyswajalności dla roślin.
- Nawozy organiczne: do najbardziej znanych należą gnój, obornik czy guano, ale jako nawóz do kwiatów w doniczkach używa się częściej biohumusu. Technicznie rzecz ujmując, składniki czynne w tych nawozach to przede wszystkim związki mineralne, ale ponieważ powstanie nawozu wiąże się z bezpośrednim udziałem zwierząt (krów, ptaków lub pierścienic), to określa się je mianem organicznych.
- Nawozy mineralne: jest to grupa nawozów o dużej czystości, zawierających związki mineralne inne niż pochodzenia organicznego (a przynajmniej w dużej części niepowstałe w wyniku działalności zwierząt). De facto każdy nawóz jest mineralny, natomiast w tym przypadku łatwo można określić główny składnik czynny, którym jest nieorganiczny azot lub nieorganiczny fosfor.
- Nawozy sztuczne: bazują na substancjach czynnych wyprodukowanych w drodze syntezy chemicznej. Część zawiera tylko te same związki czynne, co klasyczne nawozy mineralne, a część to bardzo złożone preparaty o specyficznym, wąskim zastosowaniu. Zwykle są to skoncentrowane preparaty i ściśle określonym czasie działania.
Polecane nawozy sztuczne i naturalne
Nawóz do kwiatów balkonowych i doniczkowych – typy handlowe
Ponieważ przedstawiony wyżej podział jest nie do utrzymania, jeśli przyjrzeć mu się bliżej, łatwiej jest posłużyć się również nieprecyzyjnym, ale znacznie wygodniejszym podziałem wprowadzonym przez producentów nawozów. Tutaj kryterium podziału nie jest ustalone według pochodzenia składników czynnych, ale jako forma podania, co ma sens, gdyż wpływa między innymi na czas działania.
- Płyny mineralne – w zdecydowanej większości silnie skoncentrowane nawozy o bardzo krótkim czasie działania, co wiąże się z bardzo szybkim wchłanianiem. Substancje czynne są już najczęściej w formie gotowej do przyswojenia, a więc jako chelaty lub czyste związki chemiczne, dlatego takie nawozy używane są do ratowania zniszczonych roślin. Płyny mineralne wyróżniają się tym, że ich skład można na etapie produkcji bardzo dokładnie kontrolować i wprowadzać pozornie niewielkie zmiany, które sprawiają, że dany typ nawozu sprawdza się szczególnie w odżywianiu konkretnego gatunku lub klasy roślin:
- nawóz do trawy: zawiera substancje regulujące wzrost, zwykle nie zmienia glebowego pH, ale może zawierać proste związki działające allelopatycznie ujemnie na dwuliścienne rośliny, dzięki czemu trawnik będzie od razu czystszy;
- nawóz do iglaków: najczęściej skonstruowany w taki sposób, aby kontrolować pH gleby i przyspieszać wchłanianie związków mineralnych przy wyższym zakwaszeniu;
- nawóz do pelargonii: kontroluje pH i zawiera związki promujące wytwarzanie substancji odpowiedzialnych za kwitnienie;
- nawóz do hortensji: może różnicować pH, co wpływa na zabarwienie kwiatów, ale wyróżnia się przede wszystkim wysokim stężeniem związków wpływających na skuteczność fotosyntezy i przyswajania związków fosforowych, ponieważ to pozwala na wykształcenie większych, pełniejszych kwiatów;
- nawóz do róż: dość specyficzny nawóz, który normuje pH i poprawia strukturę kompleksów glebowych;
- nawóz do surfinii: przede wszystkim nawóz o podwyższonej zawartości fosforu oraz związków, które wpływają na zwiększenie przyswajalności fosforu, co jest niezbędne dla wykształcenia pełnych kwiatów.
- Nawozy mineralne w postaci pałeczek, kuleczek klub granulek. Ich skład niewiele różni się od składu nawozów płynnych z tą różnicą, że tutaj koncentracja związków odżywczych jest większa, a wchłanianie trudniejsze. Są to nawozy o przedłużonym działaniu, które stosuje się raz, rzadziej dwa razy do roku. Szczególnie dobrze takie preparaty sprawdzają się jako nawóz do kwiatów doniczkowych.
- Hydrożele. Stosunkowo rzadko spotykane i zawsze o specyficznym zastosowaniu. Niektóre używane są jako nawóz do kwiatów ściętych, ponieważ pomagają utrzymać wilgoć i zawierają substancje stymulujące wzrost, a inne świetnie sprawdzają się jako nawóz do kwiatów balkonowych narażonych na przesuszenie.
- Nawozy organiczne w różnej formie. Działają powoli, dlatego podane na początku roku sprawdzają się jako nawóz na kwitnienie. Normalnie bowiem problemem jest wyznaczenie momentu, kiedy nawóz na kwitnienie należałoby podać – organiczne preparaty zapewniają ciągły dopływ substancji mineralnych, więc automatycznie lepiej przygotowują roślinę do sezonu kwitnienia.
Podsumowanie
Sposobów klasyfikacji nawozów do kwiatów jest jeszcze wiele, natomiast aby dobrać właściwy warto po pierwsze sprawdzić, czy do danego gatunku istnieje nawóz dedykowane, a po drugie, dopasować nawóz do stanu życiowego rośliny: na wzrost, na kwitnienie, pomocny przy uratowaniu słabo wyglądającego kwiatu. Ogólna zasada jest taka, że nawóz do kwiatów zawiera azot lub kwas fosforowy – pierwszy jest stosowany poza okresem kwitnienia, a drugi na kwitnienie (oczywiście nie jest to albo-albo, większość nawozów ma oba składniki mineralne, ale w mniejszych lub większych ilościach).
Komentarze (0)