NFC – co to jest i jak używać?

| 0 Komentarzy
Co to jest NFC i jak używać tej funkcji? Oto najważniejsze informacje na temat tej technologii zbliżeniowej.

Co to jest NFC i jak używać tej funkcji? Oto najważniejsze informacje na temat tej technologii zbliżeniowej.

Polecane smartfony z NFC

Niezwykle intensywny rozwój technologii jesteśmy w stanie obserwować właściwie na każdym kroku. Przenika ona wszystkie dziedziny naszego życia i zmienia to, jak funkcjonujemy na co dzień. Bardzo dobrym tego przykładem jest chociażby to, jak płacimy za zakupy czy w lokalach usługowych. Jeszcze w latach 90. posiadanie karty płatniczej było czymś ekskluzywnym, a gdy kilkanaście lat temu pojawiały się pierwsze sposoby na płacenie telefonem, wyglądało to niczym science-fiction.

Dzisiaj płatności zbliżeniowe są dla nas czymś oczywistym i większość z nas płaci właśnie w taki sposób. Coraz większy odsetek osób korzysta jednak również z NFC w telefonie. Chociaż każdy z pewnością miał już okazję usłyszeć o tym skrócie, nie każdy może być z tą technologią zaznajomiony. Powiedzmy więc dzisiaj trochę więcej o NFC - co to jest, na czym polega komunikacja NFC i jak używać NFC?

NFC – co to jest?

Co to znaczy NFC? To skrót od angielskiego Near Field Communication, czyli komunikacji bliskiego zasięgu. Funkcja ta pozwala na bezprzewodowe się komunikowanie pomiędzy dwoma urządzeniami na bliskich odległościach. Tego typu technologi działa w oparciu o fale radiowe, które wysyłane są pomiędzy urządzeniami. Z ich pomocą nawiązują między sobą kontakt i wymieniają się informacjami w zależności od tego, jaki jest cel samego połączenia.

Mając wiedzę na temat tego co to jest NFC w telefonie możemy wykonywać wiele procesów w mgnieniu oka. Oczywiście najczęstszym skojarzeniem z tą technologią są płatności, z pomocą takich aplikacji jak Apple Pay czy Google Pay. Płatność NFC to jednak nie wszystko. Z pomocą tej opcji możemy również w szybki sposób przesyłać pliki pomiędzy telefonami. NFC to więc nie tylko prosta odpowiedź na pytanie jak płacić telefonem.

Zastosowania NFC

Wiemy już, co to komunikacja NFC i na jakiej zasadzie ona działa. Teraz warto pochylić się nad tym, w jakich celach może być ona wykorzystywana, a raczej rozwinąć to, o czym zdążyliśmy już wspomnieć wyżej. Przede wszystkim z modułu NFC możemy korzystać, by realizować płatności zbliżeniowe. Do tego konieczna będzie aplikacja, w której będziemy mogli powiązać naszą kartę bankową. Warto pamiętać, że do płatności tego typu nie potrzebujemy Wi-Fi czy połączenia z siecią.komórkową - płatność telefonem NFC działa dokładnie tak samo, jak chip w naszej fizycznej karcie płatniczej. Telefon wysyła informację do terminalu płatniczego, a ten wysyła komunikat zwrotny, nawiązując błyskawiczną łączność z naszym urządzeniem.

Bez problemu dzięki świadomości co to funkcja NFC możemy przesyłać pliki pomiędzy telefonami. Cały proces przebiega o wiele sprawniej i jest realną konkurencją dla standardu Bluetooth, o którym jednak jeszcze zdążymy dzisiaj wspomnieć.

Tag NFC – co to?

Kolejnym rozwinięciem omawianej dzisiaj technologii jest NFC Tag - co to jednak tak właściwie jest? W ogromnym skrócie są to specjalne naklejki lub breloki, które posiadają w sobie moduł NFC. W same sobie nie posiadają żadnej wartości i nie są w stanie w zasadzie nic zrobić - to urządzenia pasywne. W interakcję mogą jednak wchodzić w momencie, gdy są one wykorzystywane ze smartfonem, który do ich obsługi jest zaprogramowany. Jeżeli jakieś urządzenie nie jest z danym tagiem skorelowane, będzie on całkowicie bezużyteczny.

Pod pewnymi kątami tagi NFC mogą działać niczym kody QR, jednakże mają one zastosowanie w trochę innych aspektach naszego życia. Takie tagi bowiem nie potrzebują zasilania, by przechowywać informację. W takim przypadku pytanie co to czujnik NFC jest co prawda bardziej skomplikowane, lecz z drugiej strony otwierają się przed nami zupełnie nowe perspektywy na przyszłość.

Jak używać NFC w telefonie lub zegarku?

Odpowiedź na pytanie co to jest NFC na telefonie jest dokładnie taka sama, jak w przypadku pytania co to jest NFC w zegarku - proces korzystania z tego modułu jest dokładnie taki sam. Oczywiście nie każdy telefon taką funkcję posiada - musimy w pierwszej kolejności sprawdzić w ustawieniach, czy nasze urządzenie jest w stanie obsługiwać NFC. W nowych modelach jest to absolutny standard, jednak w starszych telefonach wcale nie było to taką oczywistością.

Jak włączyć moduł NFC? W telefonach z systemem Android powinniśmy mieć do tego dostęp z pomocą rozwijanego od góry menu skrótów. Pomiędzy ikonkami Wi-Fi, Bluetootha, latarki czy sieci komórkowej z pewnością znajdzie się logo NFC, które musimy po prostu nacisnąć. Moduł nie będzie działać bez odpowiednio skonfigurowanej aplikacji, o czym wspominaliśmy wyżej. W przypadku NFC iPhone odpowiedź na pytanie jak włączyć NFC również nie jest skomplikowana. NFC jest włączone domyślnie i wystarczy tylko skonfigurować aplikację Portfel, by zacząć korzystać z tego systemu.

Bezpieczeństwo NFC

Mając już wiedzę na temat tego, co to czytnik NFC niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy możliwość płacenia telefonem nie jest przypadkiem prostą drogą do nadużyć i kradzieży. Z pewnością tak mogłoby być gdyby nie fakt, że nasze smartfony posiadają mocne zabezpieczenia przed nieautoryzowanym korzystaniem z tej funkcji. Minimalną opcją bezpieczeństwa jest chociażby fakt, że nasze urządzenie musi być w pierwszej kolejności odblokowane.

Od dawna jednak na rynku występują inne pomysły na bezpieczeństwo płatności NFC, takie jak biometria - skan odcisku palca czy twarzy. NFC możemy więc porównać do bezpieczeństwa karty płatniczej. Ba, posiadając fizyczną kartę, możemy ją stracić, a złodziej szybko wyczyści nasze konto. By dorwać się do NFC, najpierw trzeba złamać poważne zabezpieczenia.

NFC kontra Bluetooth – które lepsze?

W tym tekście skupiamy się głównie na module NFC jako sposobie na płatności. Z pomocą tej funkcji możemy jednak również przesyłać pliki. Czy jest to więc lepsza technologia względem poczciwego Bluetootha? Cóż, z jednej strony z pomocą NFC możemy o wiele szybciej połączyć urządzenia - nie musimy wykonywać chociażby czasochłonnego parowania. Z drugiej jednak strony Bluetooth działa na większe odległości i może pochwalić się szybszym transferem. Kto więc wychodzi z tego pojedynku górą? Cóż, wszystko zależy od tego, jaki typ transferu chcemy tak naprawdę przeprowadzić.

5,0
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.