Nitownica do nitonakrętek - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Jak wybrać najlepszą nitownicę do nitonakrętek? Czym się kierować?

Nitownica do nitonakrętek jest urządzeniem bardzo praktycznym dla niektórych majsterkowiczów. Wprawdzie czysto teoretycznie można sobie bez niej poradzić, jednak użycie odpowiedniego narzędzia pozwala na zamocowanie nitonakrętek nawet w materiałach o bardzo cienkich ścianach.

Jak działa nitownica do nitonakrętek?

W działaniu nitownicy do nitonakrętek nie ma żadnych skomplikowanych zasad. Częścią roboczą są bolce w rozmiarach M4, M5 i M6, służące do mocowania nitonakrętek określonej wielkości. Bolec taki wsuwa się w otwór z tyłu nitownicy, ustawia długość wystającego gwintu w taki sposób, aby można było nakręcić całą nitonakrętkę, taki zestaw umieszcza się w przygotowanym otworze i zaciska spust nitownicy, po czym będzie można usunąć nitownicę, a nitonakrętka pozostanie na swoim miejscu.

Czy warto kupić nitownicę do nitonakrętek?

Nitownice do nitonakrętek kosztują od około stu złotych do trzystu (w wersji ręcznej, profesjonalny sprzęt jest droższy). Nie jest to więc kwota mała, dlatego należy przeanalizować konieczność takiego zakupu. Nitownice do nitonakrętek na pewno przydadzą się majsterkowiczom, którzy do tej pory używali klasycznego zestawu podkładek i nakrętek dość często.

  • Nitownica do nitonakrętek działa szybciej niż metoda zaciskania nitonakrętek bez jej użycia.
  • Zaciśnięcie nitonakrętki jest pewniejsze dzięki precyzji działania nitownicy.
  • Nitownica do nitonakrętek jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze i nie wymaga (przynajmniej w wersji ręcznej) zasilania.
  • Prostota budowy sprawia, że nawet stosunkowo tanie modele są raczej niezawodne.
  • Precyzyjnie zaciśnięte nitonakrętki stanowią trwalsze mocowanie.

Nitownice dla profesjonalistów

Ręczna nitownica do nitonakrętek ma kilka wad. Po pierwsze proces zaciskania nitonakrętki odbywa się ze stosunkowo małą siłą, a po drugie użycie takiego narzędzia nadal wymaga nieco czasu, co ma szczególne znaczenie, kiedy trzeba zamocować wiele nitonakrętek. Dlatego też dla profesjonalistów polecane są nitownice pneumatyczne lub akumulatorowe.

  • Akumulatorowa nitownica do nitonakrętek jest tylko trochę silniejsza od ręcznej, więc rozmiary nitonakrętek, jakie można dzięki niej zaciskać nie są wiele większe.
  • Akumulator jest dość wytrzymały, trzeba jednak zwrócić uwagę, że na twardszych nitonakrętkach i tak będzie zużywał się stosunkowo szybko.
  • Pneumatyczna nitownica do nitonakrętek ma dużą energię zaciskania i poszczególne modele pozwalają nawet na zaciskanie nitonakrętek M12, a więc sporo większych niż w przypadku nitownic ręcznych.
  • Użycie nitownicy pneumatycznej wymaga podłączenia sporej ilości dodatkowego osprzętu, co może być kłopotliwe, ale przy niezakłóconym dopływie sprężonego powietrza sprzęt taki może być używany naprawdę długo, więc wykorzystywany jest wszędzie tam gdzie ilość nitonakrętek idzie w dziesiątki i setki.
  • Aby zacisnąć nitonakrętkę w nitownicy ręcznej, trzeba przyłożyć sporą siłę. W przypadku nitownic pneumatycznych i elektrycznych naciska się tylko przycisk, a mechanizm urządzenia resztę robi samodzielnie – obsługa takiego narzędzia nie wymaga więc żadnej siły, co jest dodatkową zaletą.

Oczywiście to, która nitownica będzie najlepsza, jest kwestią indywidualną i zależy od typu wykonywanych zadań. Dla pneumatycznych trudno znaleźć miejsce w amatorskim warsztacie, ale akumulatorowe mogą z powodzeniem zastąpić ręczne – jedyny problem jest taki, że są od tych ostatnich droższe, należy więc zastanowić się tylko nad ekonomią tego pomysłu.

Tylko nitonakrętki czy nitonakrętki i nity?

Bardziej uniwersalne modele nitownic mogą nie tylko zaciskać nitonakrętki, ale także typowe nity zrywalne. Różnica w cenie obu tych typów nitownic wynosi od kilkudziesięciu złotych, niemniej jednak warto rozważyć taki zakup, ponieważ pojedyncze narzędzie zajmuje mniej miejsca, a model uniwersalny to nadal opcja tańsza niż dwie nitownice, jedna do nitów zrywalnych, a druga do nitonakrętek. Warto też wziąć pod uwagę, że nitonakrętki i nity w niektórych zastosowaniach można teoretycznie wzajemnie zastępować, więc dobrze jest mieć tę swobodę zapewnioną już na poziomie wyboru właściwych narzędzi, choć oczywiście mając pewność, że nitów nigdy nie trzeba będzie używać, zakup nitownicy do nitów będzie mijał się z celem.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.