Nóż do styropianu - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Po co komu nóż do styropianu?
Styropian jest materiałem tak miękkim, że można go pociąć łyżeczka do herbaty, choć praktycznie jest w tym celu użyć cienkiego drutu, noża albo nawet brzeszczotu do drewna. Nie samo cięcie jest tutaj zresztą problemem, ale ilość odrywanych przy okazji kulek polistyrenowych, których usunięcie trwa bardzo długo i potrafi na dobre zszargać nerwy. Termiczny nóż do styropianu nie tnie, tylko topi materiał, dzięki czemu odpadów praktycznie nie ma.
Problem polega na tym, że profesjonalny nóż do styropianu kosztuje ponad 1000 złotych, więc jeśli do docięcia zwykle jest około 10% płyt styropianowych, zakup ten będzie opłacalny chyba tylko przy wykorzystaniu zarobkowym. Do prac hobbystycznych i przydomowych można kupić zdecydowanie tańsze noże (za około 100 zł), które również dobrze sobie poradzą, ale na pewno będą mniej trwałe.
Na co zwrócić uwagę kupując nóż do styropianu?
- Długość ostrza: nagrzewające się ostrze musi mieć długość większą niż grubość styropianu, aby linia cięcia była gładka, równa i estetyczna. Standardem są ostrza o długości 20-25 cm, choć są dostępne i krótsze, i dłuższe.
- Regulacja temperatury: niektóre modele jej nie mają, w innych jest kilkunastostopniowa. Pomaga w takim sensie, że rozsądnie jej używając, można przedłużyć żywot noża i samej końcówki tnącej, ponieważ ciepło, które jest niezbędne do ich pracy, jest też szkodliwe w nadmiarze dla wszystkich podzespołów.
- Rękojeść: z jednej strony powinna być wygodna i poręczna, a z drugiej warto przyjrzeć się też materiałom. Powinny pozwalać skutecznie odprowadzać ciepło, ale nie mogą się zbyt mocno nagrzewać. Niektóre noże do styropianu mają obudowy wielomateriałowe, co po części rozwiązuje ten problem.
- Dostępność profili: cięcie prostych linii jest najprostszym zadaniem – o wiele większym wyzwaniem jest wycięcie profilu, natomiast niektóre noże do styropianu maja w komplecie odpowiednie kształtki, dzięki którym można docinać styropian w wiele różnych wzorów.
- Zestaw startowy: poza nożami obowiązkowym elementem jest szczoteczka do oczyszczania ostrza. Dzięki niej można łatwo usunąć resztki styropianu bez obaw, że nóż zostanie uszkodzony. Z tego samego powodu całość powinna być zapakowana w trwała walizkę – ostrza się dość delikatne, więc należy je chronić przed zgięciem lub złamaniem.
Jaki nóż do styropianu najlepszy?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Choćby ze względu na koszt zakupu, noża do styropianu raczej nie kupuje się po to, aby użyć go raz do przycięcia dwóch styropianowych płyt. Do amatorskiego użytku nie ma też potrzeby kupowania noża za kilkaset złotych, jednak jeśli ktoś potrzebuje noża termicznego, aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę, wówczas nie należy przebierać w środkach – dobry nóż do styropianu z pewnością na siebie zarobi, ponieważ pracuje się nim szybciej niż innymi narzędziami i nie trzeba poświęcać mnóstwa czasu na sprzątanie w miejscu pracy.
Komentarze (0)