Noże szefa kuchni na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, jakie wybrać!
Spis treści:
Noże szefa kuchnia to specyficzny zestaw przyborów kuchennych, które przydadzą się nie tylko profesjonalistom, ale także i amatorom. Cechują się wytrzymałością, ergonomicznością, a także i wyjątkową ostrością. Jednocześnie ich wybór nie zawsze może być tak oczywisty. Na co więc warto zwrócić uwagę?
Noże szefa kuchni – najlepszy wybór dla amatorów i profesjonalistów
Noże szefa kuchni są narzędziem wielofunkcyjnym. Pierwotnie pochodzą one z Francji, gdzie produkowane są do tej pory. Nóż szefa kuchni zazwyczaj ma około 20 centymetrów długości i jest odpowiednio zakrzywiony. Noże szefa kuchni posiadają gładkie, szerokie ostrze wykonane ze stali nierdzewnej z domieszką stali węglowej. Nie są to zwykłe noże kuchenne. Profesjonalne noże sprawdzają się nie tylko do siekania warzyw, ale także krojenia mięsa czy pieczywa. W przypadku szefów kuchni noże te pozwalają na wykonanie precyzyjnych cięć techniką kołysania. Z kolei w przypadku amatorskich kucharzy, znacznie ułatwią proces krojenia czy szatkowania.
Na co zwracać uwagę wybierając noże szefa kuchni?
Wybierając klasyczne noże do kuchni, zwykle zwraca się uwagę na ich ostrze oraz ergonomiczną rękojeść. Jednak w przypadku noży szafa kuchni istnieje wiele, innych aspektów, na które również należy zwrócić uwagę. Mowa tu np. o odpowiedniej twardości czy jakości wykonania.
Wielkość zestawu
Wielkość zestawu noży kuchennych jest jednym z aspektów wypływających na wybór noży szefa kuchni. Tak naprawdę, kwestia ta będzie miała znaczenie zarówno w przypadku amatorów, jak i profesjonalistów. Noże szefa kuchni – zestaw powinien składać się również z noża do filetowania, nóż do chleba, nóż do warzyw i owoców czy także nożyc i ostrzałki stalowej. Oczywiście jest to najmniejszy z możliwych zestawów, który sprawdzi się w przypadku zastosowań domowych. Profesjonalne noże szefa kuchni jak np. noże Victorinox mogą zawierać w zestawie także nóż do odkostniania i wiele innych rodzajów noży, które sprawdzą się podczas pracy w kuchni.
Materiał, z którego zostały wykonane ostrza
Kolejnym, ważnym aspektem wyboru noży szefa kuchni, jest materiał, z którego zostały wykonane ostrza. To od niego zależy, jak trwały będzie nóż i jak efektywnie będzie można z nim pracować. Obecnie ostrza noży szefa kuchni produkowane są z:
- stali nierdzewnej – świetnym przykładem jest tu nóż Victorinox Fibrox. To najpopularniejszy typ noży szefa kuchni. Stal nierdzewna jest odporna na uszkodzenia i rdzewienie. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji;
- stali węglowej – profesjonalne noże kuchenne wykonane ze stali węglowej są ponadprzeciętnie trwałe i odporne. Są one także wyjątkowo łatwe w ostrzeniu. Jednak mogą one rdzewieć pod wpływem niektórych kwasów;
- ceramiki – noże ceramiczne są lekkie i wyjątkowo poręczne. Cechuje je odporność na ścieranie i nie wchodzą w reakcję z żywnością. Wymagają jednak użycia specjalnej, diamentowej ostrzałki;
- tytanu – to profesjonalne noże kuchenne. Są trwałe i nie rdzewieją. Długo zachowują swoją ostrość;
- stali damasceńskiej – jest to stal wielowarstwowa, która warunkuje nie tylko trwałość, ale także i wyjątkową ostrość noży.
Japoński nóż szefa kuchni ma być przede wszystkim efektywny. Różnorodne materiały wykorzystane do produkcji ostrzy mają swoje wady i zalety, więc warto je przeanalizować przed zakupem.
Wytrzymałość noży
Noże szefa kuchni japońskie powinny być również wyjątkowo wytrzymałe. Jest ona uwarunkowana nie tylko rdzeniem noża, ale także unikalną strukturą powierzchni. Co więcej, istotnym aspektem jest tu również twardość oferowana przez noże kuchenne. Twardość jest najczęściej wyrażana w stopniach HCR. Określa ona nie tylko klasę noża, ale także fakt twardości stali. Noże japońskie charakteryzują się stopniami HCR na poziomie 60 i wyżej. Oznacza to, że do ich produkcji zastosowana została najtwardsza stal wielowarstwowa. Warunkuje to, że nóż będzie wytrzymały, a jego ostrzenie nie będzie problematyczne.
Dodatki do zestawu
Wybierając noże szefa kuchni japońskie, warto także zwrócić uwagę na dodatki do zestawu. Niekiedy mogą one znacznie zwiększyć funkcjonalność i efektywność pracy z samymi nożami. Z pewnością przyda się torba na noże szefa kuchni. Umożliwi ona ich bezpieczne przechowywanie, a także transport. W zestawie powinna znaleźć się także dedykowana ostrzałka oraz podstawka z otworami, która umożliwi uporządkowanie noży. Najlepsze noże szefa kuchni w zestawie mogą posiadać także nożyce kuchenne oraz gumowe zatyczki na końcówki ostrzy.
Dobre noże kuchenne – ile kosztują?
Wiedząc już jakie noże dla szefa kuchni sprawdzą się najlepiej, warto zastanowić się nad ich ceną. Okazuje się, że wszystko zależy od wybranego zestawu oraz materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji ostrzy. Najtańsze noże szefa kuchni japońskie – na użytek amatorski – można nabyć już za około 300 złotych. Z kolei np. Solingen, czyli noże, które wykorzystywane są w profesjonalnych kuchniach, mogą być wydatkiem sięgającym nawet powyżej 1500 złotych.
Jak dobrać odpowiednie noże szefa kuchni?
Noże szefa kuchni japońskie powinny być dobrane zgodnie z potrzebami. Analogicznie amatorscy kucharze nie będą potrzebowali aż tak rozbudowanych zestawów, jak profesjonaliści. Dodatkowo warto zastanowić się nad odpowiednią długością takich noży. Ich zastosowanie jest wyjątkowo szerokie, w związku z tym najbardziej uniwersalne jest ostrze o długości 20 centymetrów. Jednak w sprzedaży dostępne są także ostrza o długości 18 lub nawet 24 centymetry. Te ostatnie przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań. Kolejno warto dobrać twardość noża w taki sposób, by bez problemu można było go naostrzyć. Finalnie, koniecznie trzeba również dobrać japoński nóż z ergonomiczną rękojeścią. Praca z nim będzie znacznie wygodniejsza.
Jakie marki produkują najlepsze noże szefa kuchni?
Marki, które są znane z produkcji noży szefa kuchni to chociażby Giesser Messer czy Barbantia. Jednocześnie warto zwrócić uwagę także na nóż Fiskars. Jest to fińskie przedsiębiorstwo, które produkuje wyjątkowo trwałe i ostre noże szefa kuchni, a także noże tradycyjne. Kolejnym, ciekawym przykładem jest nóż Victorinox. Jest to marka szwajcarska zajmująca się produkcją noży, scyzoryków i innych akcesoriów kuchennych.
Jak dbać o profesjonalne noże?
Wiedząc już jakie noże do kuchni warto wybrać, należy również rozważyć kwestię ich odpowiedniego przechowywania i dbania o nie. Najważniejsze jest to, by noże były myte po każdym użyciu. Nie wolno dopuścić do powstania na ich powierzchni zaschniętych plam, które mogą niekorzystnie wpływać na ostrze. Najlepiej myć noże własnoręcznie. Włożenie ich do zmywarki może spowodować matowienie lub nawet stępienie. W momencie, kiedy noże kuchenne nie są używane, powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Można w tym celu skorzystać z magnetycznych list lub toreb.
Jak przechowywać noże szefa kuchni?
Noże szefa kuchni najlepiej przechowywać na dedykowanym stojaku. Układa się je w nim ostrzami w dół, co pozwala je dodatkowo zabezpieczyć. Wspomniane listwy magnetyczne również są jednym z lepszych i estetycznych rozwiązań. Jednak drewniane bloki zapewniają bezpieczeństwo i znacznie pomagają w organizacji pracy w kuchni. Dobrym sposobem na przechowywanie noży szefa kuchni w transporcie są także poręczne torby. W takie gadżety powinien wyposażyć się nie tylko profesjonalista, ale także i amator.
Znajdziesz w Morele
Deski do krojenia - Suszarki do naczyń - Ostrzałki do noży - Przybory kuchenne - Sztućce
Komentarze (0)