NVIDIA GeForce 820M - Specyfikacja oraz wydajność.

| 0 Komentarzy
Mobilne karty graficzne firmy Nvidii z serii 800 zyskały dość sporą popularność, gdyż oferują przyzwoite osiągi za stosunkowo niską cenę. Określa się je jako produkty klasy trzeciej, choć często pod wieloma względami dorównują układom, które z definicji znajdują się półkę wyżej.

Jednym z przedstawicieli omawianej grupy jest GeForce 820M, która w laptopach montowana jest od 7 stycznia 2014 roku. Ponad dwa lata to w świecie sprzętowym dość spory okres, dlatego warto przeprowadzić dokładne testy, które wykażą, czy omawiana jednostka w dalszym ciągu jest w stanie spełnić oczekiwania posiadaczy przenośnych komputerów. Na samym początku dobrze przeanalizować poszczególne parametry karty, a następnie przejść do testów wydajnościowych.

Na pierwszy rzut oka widoczne jest dość ograniczone taktowanie w porównaniu z produktami nowszymi. Warto jednak zauważyć, iż omawiana karta dysponuje tak zwanym Shader Speed, które oscyluje w granicach 1550 MHz. Tego typu taktowanie wykorzystywane jest najczęściej w grach, co pozwala podnieść wydajność samego sprzętu.

Polecane karty graficzne

Warto wspomnieć również o technologiach, jakie zostały zaaplikowane w GeForce 820M. GPU Boost 2.0 oraz CUDA wykorzystywane są przede wszystkim do podniesienia wydajności karty, co oczywiście przekłada się na jej osiągi. PhysX pozwoli graczom cieszyć się z ulepszonej szaty graficznej w grach, a Optimus sprawi, że bateria laptopa będzie w stanie pracować dłużej. Jeżeli chodzi natomiast o technologię Play, służy ona do rejestrowania poczynań w grach, dzięki czemu można je potem udostępnić w Internecie. Verde Drivers to natomiast nic innego jak sterowniki referencyjne, które sąprzygotowywane tylko dla wybranych kart graficznych. W dużym skrócie, zapewniają one sporo nowych funkcjonalności, jak chociażby specjalne profile gier 3D Vision, umożliwiające granie w trójwymiarze.

Testy wydajności

Skoro wszelkie możliwości GeForce 820M zostały omówione, można przejść do najważniejszej części, czyli testów wydajności, które pokażą, na co stać prezentowaną jednostkę. Pod lupę wzięte zostały dwa najważniejsze programy testowe - 3Dmark w wersji Cloud Gate Standard Graphics oraz Cinebench R15 OpenGL 64 bit. W pierwszym z nich karta uzyskała medianę na poziomie 6073.5 punktów, w drugim zaś średni rezultat zatrzymał się na 35.6 punktach. Są to wyniki bardzo przyzwoite, potwierdzające to, iż karta zaliczana jest do produktów trzeciej klasy.

Po testach działania 830M w programach, przyszedł czas na sprawdzenie, jak karta radzi sobie z obsługą popularnych gier. Z testów przeprowadzonych w różnych konfiguracja sprzętowych wyszło, iż umożliwia ona obsługę na średnich detalach graficznych takich produkcji jak: F1 2014 (65 FPS), Alien: Isolation (27 FPS), The Sims 4 (48 FPS), Titanfall (27 FPS), Battlefield 4 (26 FPS) oraz Far Cry 3 (33 FPS). Ustawienie najniższych detali okaże się natomiast koniecznością w przypadku Dragon Age: Inquisition (27 FPS), Far Cry 4 (26 FPS) Civilization: Beyond Earth (36 FPS) oraz Thief (20 FPS). Niestety karta nie poradzi sobie z grami najbardziej wymagającymi. Mowa tutaj o tytułach na poziomie najnowszego Wiedźmina, XCOM 2 czy Assassin's Creed Unity.

Porównanie z innymi modelami

A jak GeForce 820M wygląda na tle starszych i nowszych technologii? Najlepiej sprawdzić to na zasadzie porównania, w którym wzięły udział karty GeForce GT 720M oraz 920M.

Różnice jakościowe, choć niewielkie, są widoczne, dlatego można powiedzieć, iż GeForce 820M wpisuje się w swoją klasę. Jest w stanie bez żadnych problemów poradzić sobie z obsługą najbardziej podstawowych programów oraz mniej wymagających gier.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.