NVIDIA GeForce 930M w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.

| 0 Komentarzy
Nvidia GeForce 930M to karta graficzna wykorzystywana w biznesowo-multimedialnych laptopach ze średniej półki cenowej. Jej premiera miała miejsca ponad 2 lata temu, jednak nadal jest w stanie poradzić sobie z obsługą wielu nowych programów biurowych i niektórych gier komputerowych.

Omawiana jednostka charakteryzuje się przede wszystkim niewielkim poborem prądu, co przekłada się na generowanie małych obciążeń, ale również na pewnego rodzaju ograniczenie osiągów. Wszystko to sprawia, że nie sprawdzi się ona w wysokiej klasy laptopach przystosowanych przede wszystkim do użytku specjalistycznego.

Polecane karty graficzne

Nie takie są jednak jej zadania. Zapewnić ma bowiem działanie programów o charakterze uniwersalnym – mowa tu chociażby o nieskomplikowanym oprogramowaniu graficznych oraz niektórych grach PC, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Okaże się więc odpowiednia zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i użytkowników domowych.

Tego typu profil pracy zapewnia między innymi pamięć typu DDR3 o pojemności 2 GB. Karta Nvidia GeForce 930M dysponuje również częstotliwością taktowania rdzenia na poziomie od 928 MHz w trybie bazowym do 941 MHz w trybie turbo. Warto wspomnieć również o tym, że jednostka obsługuje bibliotekę DirectX 12 oraz kilka przydatnych technologii, spośród których wymienić można chociażby oprogramowanie Nvidia CUDA czy GPU Boost 2.0, pozwalające na czasowe zwiększenie mocy obliczeniowej karty.

Testy wydajności

Jak jednak 930M radzi sobie w praktyce? Warto sprawdzić to na podstawie analizy wyników uzyskiwanych w testach wydajności.

  • 3DMark Ice Storm Standard Graphics – 56647 punktów,
  • 3DMark Cloud Gate Standard Graphics – 8309 punktów,
  • 3DMark Cloud Gate Standard Score - 6071
  • 3DMark Performance GPU – 2153 punktów.

Śmiało można stwierdzić, że omawiana karta graficzna osiągnęła pewien poziom przyzwoitości, dzięki któremu powinna bez problemów poradzić sobie podczas codziennego użytkowania.

Do grania

Czy jednak opisana wyżej wydajność okaże się wystarczająca do obsługi gier komputerowych? Tak, jednak nie będą to tytuły najnowsze. Gracze musza ograniczyć się do produkcji sprzed 2-3 lat (i starszych) oraz do tych, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Oczywiście pamiętać należy również o dobraniu do karty odpowiedniego procesora. Biorąc pod uwagę dostępne na rynku urządzenia z kartą 930M, warto zdecydować się na niskonapięciowe układy Intela, należące do szóstej bądź siódmej generacji. Przyda się również pamięć RAM (minimum 8 GB). Taka konfiguracja pozwoli nam na obsługę gier pokroju:

  • World of Warships – low: 100 fps, medium: 75 fps, high: 35 fps,
  • GTA V – low: 60 fps, medium: 50 fps, high: 15 fps,
  • Dragon Age: Inquisition – low: 45 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps,
  • Alien: Isolation – low: 60 fps, medium: 40 fps, high: 20 fps,
  • Battlefield Hardline – low: 60 fps, medium: 45 fps, high: 15 fps.
 

Chcąc dysponować opisaną wyżej konfiguracją sprzętową, warto zdecydować się na takie laptopy jak Dell Vostro 5459 oraz Toshiba Satellite Pro A50-C-2F6. Ceny za poszczególne wersje wahają się od 3 do około 4 tysięcy złotych.

Porównanie z innymi modelami

Na koniec warto przekonać się, jak omawiana karta radzi sobie na tle innych modeli o podobnej charakterystyce.

Pomimo pewnych braków, GeForce 930M to nadal przyzwoita karta, która okaże się przydatna nie tylko w domu, ale i w pracy. Co ważne, występuje w laptopach o zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.