NVIDIA GeForce GTX 950M - Specyfikacja oraz wydajność

| 0 Komentarzy
Średni segment jakościowy kart graficzny jest chyba najszerszym z obecnych na rynku.

Mieści się w nich naprawdę mnóstwo jednostek, których jakość jest wystarczająca, aby obsłużyć wszelkie najpopularniejsze programy i niektóre nowe gry, jednak nie są to karty typowo dla graczy, choć wielu producentów zapewnia zadowalające działanie.

Polecane karty graficzne

Jednym z takich właśnie produktów jest GeForce GTX 950M. Firma NVIDIA zapewnia, że karta pozwoli przekształcić zwykły komputer PC w solidny zestaw gamingowy, który może konkurować nawet z konsolami, zapewnia dobrą wydajność i rozdzielczość na wysokim poziomie. Czy tak faktycznie jest? Swoją premierę karta miała 3 marca 2015 roku, dlatego wciąż jest dość świeżą jednostką. Jakie możliwości oferuje?

Ranking laptopów z GTX 950M

1.
Laptop Lenovo IdeaPad 700-17 (80RV0080PB)
Laptop Lenovo IdeaPad 700-17 (80RV0080PB)
2.
Laptop Lenovo IdeaPad 700-15 (80RU00NTPB)
Laptop Lenovo IdeaPad 700-15 (80RU00NTPB)
3.
Laptop Lenovo ThinkPad E570 (20H5006VPB)
Laptop Lenovo ThinkPad E570 (20H5006VPB)

Karta występuje w dwóch wersjach – wyposażonej w pamięć typu DDR3 bądź GDDR5, dzięki której uzyskuje nieco lepszy wyniki wydajnościowe. Na uwagę zasługują również aż trzy stopnie taktowania rdzenia oraz dość wysokie taktowanie pamięci w trybie turbo.

Oczywiście nie zabrakło wszelkich technologii Nvidia, w które wyposażane są karty z serii 900M. Użytkownicy mogą korzystać z systemów poprawiających jakość grafiki oraz osiągi samej karty (PhysX, CUDA, GPU Boost 2.0, SLI), usprawniających i wydłużających pracę akumulatorów (Battery Boost, Optimus), programów do nagrywania i udostępniania rozgrywki (GameStream, ShafowPlay) oraz wygodnego oprogramowania GeForce Experience, które ułatwi między innymi pobieranie najnowszych uaktualnień.

Testy wydajnościowe

W jaki sposób wspomniane parametry i wszystkie „wspomagacze” wpływają na rzeczywistą wydajność GeForce GTX 950M? Najlepiej przekonać się o tym analizując wyniki testów w poszczególnych programach i grach. Na pierwszy rzutniech pójdzie system 3Dmark w wersji Cloud Gate Standard Graphics, w którym omawiana jednostka uzyskała medianę na poziomie 21170, co w porównaniu do chociażby GeForce GTX 970M (51225 punktów) nie jest wynikiem porażającym, jednak w tej kategorii cenowej jest on więcej niż przyzwoity. Jeśli chodzi natomiast o program Cinebench R15 OpenGL 64 bit, rezultat zatrzymał się na poziomie średnio 47.5 punktów, co również powinno cieszyć.

Uzupełnieniem testów działania w programach niech będą wyniki uzyskiwane przez kartę w rozmaitych grach. One zaś pokazują, że GeForce GTX 950M umożliwia komfortową rozgrywkę przy średnich ustawieniach graficznych w takichprodukcjach jak Rise of the Tomb Raider (33 FPS), Just Cause 3 (49 FPS), Star Wars Battlefront (60 FPS), Fallout 4 (41 FPS), FIFA 16 (108 FPS), Wedźmin 3 (37 FPS) oraz GTA V (64 FPS). W przypadku ustawień wysokich, niektóre z tych tytułów mogą dość często klatkować, jednak mimo wszystko omawiana karta pozwala graczom cieszyć niemal wszystkimi najnowszymi produkcjami.

Porównanie z innymi modelami

Ogólnie rzecz biorąc, GTX 950 miał stanowić pewien kompromis między modelami GTX 750 Ti a GTX 960. Jak to wyszło w praktyce? GTX 950 jest nieco zubożoną wersją GTX 960. Posiada złącze SLI, ale został wyposażony 768 procesorów strumieniowych, a nie – jak w przypadku GTX 960 – 1024. Ma też mniej jednostek teksturujących - 48 , ale także 32 jednostki rasteryzujące, czyli na tym samym poziomie.  GTX 950 ma mniejszą przepustowość pamięci RAM – 105 GB/s i zmniejszone taktowanie, jednakże w ogólnym rozrachunku raczej niewiele się zmienia, a jeśli już, to raczej od strony oprogramowania. Różne wersje oraz nakładki mają umożliwić graczom przesył danych do rożnych platform, w tym YouTube, oraz strumieniować grę przez Internet, co umożliwi współgranie z innymi.

Ceny laptopów kształtowane są przez mnóstwo czynników, co zaś sprawia, że klienci często szukają okazji do poczynienia pewnych oszczędności. Jednym ze sposobów może okazać się decyzja o wyborze nieco starszej karty graficznej, która jednak nie odstaje za bardzo od swojego odpowiednika. Dlatego też warto sprawdzić, czy GTX 950M warta jest swojej ceny, czy może lepiej zakupić starszą wersję, czyli GTX 850.

Jak widać, wyniki są bardzo zbliżone, a w niektórych wypadkach karta GeForce GTX 850M wypada lepiej od nowszego modelu. Oznacza to, że ostateczna decyzja związana z wyborem laptopa wyposażonego w powyższe karty uzależniona będzie również od innych parametrów, czyli procesora oraz pamięci RAM.

4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.