NVIDIA Quadro M500M w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.
Omawiana karta graficzna w swojej klasie należy do średniej półki jakościowej, czego potwierdzeniem są jej najważniejsze parametry technicznie. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o pamięci. Jednostka korzysta z typu DDR3, który wykorzystywany jest przede wszystkim w laptopach niskobudżetowych. Pojemność wynosząca 2 GB również nie robi zbyt dużego wrażenia.
Polecane karty graficzne
Należy jednak zaznaczyć, że karta Nvidia Quadro M500M wyróżnia się całkiem przyzwoitą częstotliwością taktowania. W trybie bazowym wynosi ona 1029 MHz, natomiast w trybie tubo może zostać zwiększona maksymalnie do poziomu 1124 MHz. Jak już wspomnieliśmy, mowa jest o karcie wykorzystywanej przede wszystkim w laptopach profesjonalnych. Będą to więc urządzenia służące do obsługi programów typu AutoCAD, a także oprogramowania graficznego czy też służącego do obróbki wideo i dźwięku. Zwiększone osiągi w tym segmencie odbijają się na nieco niższej wydajności w grach komputerowych.
Wszystko to sprawia, że Quadro M500M nie pozwoli na obsługę najnowszych produkcji, pomimo korzystania z biblioteki DirectX 12 oraz kilku przydatnych technologii, które zwiększają wydajność także w grach.
Jak opisane wyżej parametry przekładają się na rzeczywista pracę jednostki? Najlepiej przekonać się o tym za sprawą analizy wyników, jakie osiągnęła ona w programach diagnostycznych.
- 3DMark Ice Storm Standard Graphics – 40544 punkty,
- 3DMark Cloud Gate Standard Graphics – 8348 punkty,
- 3DMark Cloud Gate Standard Score – 6359 punktów
- 3DMark Performance GPU – 2364 punktów.
W swojej kategorii omawiana karta znajduje się raczej na końcu stawki, jednak wcale nie oznacza to, że nie jest warta uwagi. Wręcz odwrotnie – za przystępną cenę otrzymujemy bowiem jednostkę, która przyzwoicie radzi sobie z obsługą wielu specjalistycznych programów.
Do grania
Czy poradzi sobie również z grami? Ze względu na nieco ograniczoną wydajność, będą to przede wszystkim produkcje wiekowe, a także te, które charakteryzują się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.
- Star Wars Battlefront – low: 55 fps, medium: 35 fps, high: 15 fps,
- Total War: Rome II – low: 65 fps, medium: 50 fps, high: 40 fps,
- Tomb Raider – low: 140 fps, medium: 65 fps, high: 35 fps,
- Dirt Rally – low: 80 fps, medium: 38 fps, high: 20 fps,
- Rainbow Six Siege – low: 55 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps.
Nvidia Quadro M500M w laptopach współpracuje przede wszystkim z procesorami o niskonapięciowym charakterze. Najczęściej jest to model Intel Core i7-6600U, który montowany jest między innymi w takich laptopach jak: Lenovo ThinkPad P40 Yoga czy P50S. Tego typu konfiguracje korzystają również z pamięci RAM typu DDR3 oraz dysków SSD, natomiast ich ceny wahają się od 6 do 9 tysięcy złotych.
Porównanie z innymi modelami
Na koniec warto sprawdzić jeszcze, jak omawiana karta radzi sobie na tle innych modeli należących do serii Nvidia Quadro.
Pewne ograniczenia wydajności omawianej karty związane są przede wszystkim z typem i ilością obsługiwanej pamięci. Mimo wszystko, jest to przyzwoita jednostka, która pozwoli na obsługę wielu programów o charakterze profesjonalnym. Wyróżnia się ona również stosunkowo niski poborem prądu (30 W), co jest jej zaletą.
Znajdziesz w Morele
Płyty główne - Obudowy - Procesory - Karty graficzne RTX 4090 - RTX 4080
Komentarze (0)