NVIDIA Quadro M520 w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.
Na wstępie warto zaznaczyć, że wszystkie karty z serii Nvidia Quadro zostały przystosowane do obsługi programów o specjalistycznej specyfice. Mowa w tym miejscu między innymi o oprogramowaniu typu AutoCAD, ale również narzędziach edytorskich, graficznych czy chociażby związanych z przetwarzaniem sporej ilości danych. Pod tym kątem dostosowana została wydajność jednostki M520, co oczywiście odbiło się na jej możliwościach w innych sferach, na przykład obsługi gier komputerowych.
Polecane karty graficzne
Za moc obliczeniową pozwalającą na pracę profesjonalną odpowiada między innymi wydajna pamięć typu GDDR5, której pojemność wynosi 2 GB. Są to wartości typowe dla jednostek ze średniej półki jakościowej i cenowej.
Przygotowana w oparciu o 28-nanometrowy proces technologiczny karta Nvidia Quadro M520 charakteryzuje się częstotliwością taktowania na poziomie 756 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 1019 MHz w trybie turbo boost. Są to bardzo przyzwoite parametry, które powinny okazać się wystarczające w ramach codziennej pracy.
Dodać należy również to, że omawiana jednostka obsługuje bibliotekę DirectX 12 oraz kilka podstawowych technologii Nvidii, które pozwalają na rozszerzenie jej możliwości.
Testy wydajności
Przeznaczenie omawianej karty warto potwierdzić za sprawą testów wydajności, które wykonywane są przy użyciu między innymi takich programów diagnostycznych jak 3DMark.
- 3DMark Ice Storm Standard Graphics – 33703 punkty,
- 3DMark Cloud Gate Standard Graphics – 13394 punkty,
- 3DMark Cloud Gate Standard Score – 8544 punktów
- 3DMark Performance GPU – 2658 punktów.
Nie są to rezultaty, które mogłyby zbliżyć kartę Quadro M520 do najlepszych jednostek należących do serii, jednak można stwierdzić, że pewien poziom przyzwoitości został osiągnięty. Na pewno karta pozwoli stabilną obsługę najnowszych wersji programów specjalistycznych, a to jest najważniejsze.
Do grania
Czy jednak poradzi sobie ona z grami komputerowymi? Nie po to została stworzona, jednak warto podkreślić, że jej moc obliczeniowa gwarantuje obsługę kilku najnowszych tytułów. Warto jednak zdecydować się na laptopa, który będzie korzystał z co najmniej 8 GB pamięci RAM (najlepiej typu DDR4) oraz wysokiej jakości układu CPU. Nvidia Quadro M520 często zestawiana jest z procesorami niskonapięciowymi, jednak znajdą się również konfiguracje z czterordzeniowymi układami o zwiększonej wydajności. Taki sprzęt umożliwi uruchomienie gier pokroju:
- Prey – low: 85 fps, medium: 35 fps, high: 25 fps,
- Titanfall 2 – low: 75 fps, medium: 50 fps, high: 22 fps,
- Rainbow Six Siege – low: 95 fps, medium: 60 fps, high: 32 fps,
- Battlefield 1 – low: 55 fps, medium: 40 fps, high: 30 fps,
- BioShock Infinite – low: 140 fps, medium: 80 fps, high: 65 fps.
Karta graficzna Nvidia Quadro M520 montowana jest przede wszystkim w profesjonalnych laptopach od Lenovo. Spośród nich wymienić należy zwłaszcza model ThinkPad P51s, którego ceny wynoszą około 9-10 tysięcy złotych.
Porównanie z innymi modelami
Oferta laptopów specjalistycznych jest bardzo szeroka, podobnie ma się sprawa z kartami Nvidia Quadro. Poniżej przedstawiamy więc krótkie porównanie omawianej jednostka z dwoma innymi należącymi do tej samej kategorii.
Nvidia Quadro M520 to karta, która powinna spełnić oczekiwania użytkowników profesjonalnych. Jej moc obliczeniowa pozwala również na obsługę wielu nowych gier, co również należy zapisać po stronie plusów.
Znajdziesz w Morele
Płyty główne - Dyski SSD - Procesory - RTX 4090 - RTX 4080
Komentarze (0)