Nvidia Quadro P3000 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
Nvidia Quadro P3000M oferuje certyfikowane sterowniki, które zapewniają wydajność i komfort pracy z praktycznie każdym oprogramowaniem do roku 2013, które wymaga sporej mocy obliczeniowej po stronie GPU. Architektura Fermi gwarantuje wysoką wydajność, a zastosowane technologie sprawiają, że wykonywanie obliczeń jest szybkie. Z drugiej strony TDP układu wynosi aż 75 W, co czyni go nie tylko przyzwoitą wydajnościowo jednostką, ale i z pewnością nieenergooszczędną.
Polecane karty graficzne
Nvidia Quadro P3000 – specyfikacja
Nvidia Quadro P3000 – zastosowanie
W roku 2011 była to całkiem dobrej klasy jednostka. Musimy jednak spojrzeć na to GPU obiektywnie z perspektywy czasów obecnych. Choć dalej Nvidia Quadro P3000M może się sprawdzać w pracy domowej z narzędziami graficznymi i do niewymagającej rozrywki, to jednak jego zastosowanie na tym się kończy. Nvidia Quadro P3000M w benchmarku UserBenchmark uzyskał jedynie 46% dla zadań desktopowych i 29% dla Workstation.
Do gamingu jednostka ta z pewnością jest już zbyt stara, by udźwignąć najnowsze propozycje. W 2011 roku może i była super wydajna, ale wszystko idzie do przodu – w tym również wymagania gier PC. Czy to oznacza, że w nic nie pogramy? Nie! Miłośnicy starszych pozycji powinni być bardzo zadowoleni. Bez trudu odpalimy:
- Fifa 11,
- Metro 2033,
- Risen,
- Need for Speed Shift.
Gry te będą chodzić płynnie nawet na ustawieniach medium lub high. Musimy jednak pamiętać, że są to pozycje z roku 2010 i 2011.
Nvidia Quadro P3000 – wydajność
Trudno jest opisywać tak leciwe GPU – z jednej strony wiemy, że kiedyś były super wydajne, a z drugiej obecnie należą do najgorszych dostępnych na rynku. Bądźmy jednak obiektywni. Litografia 40 nm sprawia, że Nvidia Quadro P3000M nie jest w stanie doścignąć młodszych GPU. Jednostka posiada wbudowaną pamięć 2 GB, co również jest bardzo małą ilością.
Wszystkie użyte w produkcji technologie pochodzą sprzed siedmiu lat, przez co mamy do czynienia z małą liczbą jednostek cieniujących i DirectX 11. Wydajność Nvidia Quadro P3000M jest podobna do NVIDIA GeForce GT 640. W tamtych czasach nie było nawet tylu benchmarków 3DMark, trudno więc o rzetelne porównanie układów.
Nvidia Quadro P3000 – porównanie z innymi modelami
Jednak porównać układ z innymi trzeba. Pojedynek Nvidia Quadro P3000M vs GTX 1070 mobile nie miałby zbyt wielkiego sensu, podobnie jak w przypadku nieco słabszego GTX 1060 mobile. Wykorzystamy więc nieco młodszego Radeona i nowoczesnego Intela – jednostkę zintegrowaną.
Nie dysponujemy nawet wynikami benchmarków dla gier, które były badane w roku 2011, kiedy Nvidia Quadro P3000M wychodziła na rynek. Możemy jedynie porównać 3DMark 11 i liczbę jednostek oraz taktowanie. Wnioski są jednak dość ciekawe. Nvidia Quadro P3000M dotrzymuje kroku AMD, który jest młodszy o dobre dwa lata. Dalej opisywane tu GPU jest lepsze od większości zintegrowanych kart graficznych. Świadczy to o tym, jak dobry był to układ w czasach swojej świetności.
Nvidia Quadro P3000 – w jakich laptopach?
Obecnie nie kupimy już Nvidia Quadro P3000M w laptopie żadnego producenta. Układ powoli odchodzi do lamusa i jest zastępowany przez inne GPU – również z serii Quadro. Cieszymy się z takiego obrotu sprawy. Oznacza to, że Nvidia nie opuściła jednego ze swoich najlepszych dzieł, a wprowadziła niezbędne poprawki i zwiększyła wydajność, by zadowolić użytkowników indywidualnych i komercyjnych.
Znajdziesz w Morele
Laptopy Asus - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Acer
Komentarze (0)