Oczyszczacz powietrza dla palaczy - jaki najlepszy wybrać?
Spis treści:
Dym papierosowy szkodzi nie tylko samym osobom palącym, ale także negatywnie wpływa na zdrowie pozostałych mieszkańców w domu palacza. Związki zawarte w dymie powodują choroby układu oddechowego, powodują raka płuc, wywołują napady astmy, a także niszczą cerę. Szczególnie groźne są dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży, gdyż dym papierosowy może spowodować nieodwracalne skutki w rozwoju dziecka. Skutecznym sposobem do pozbycia się dymu papierosowego z powietrza, a także nieprzyjemnego zapachu jest odpowiedni oczyszczacz powietrza, który będzie skutecznie wyłapywał małe cząstki dymu tytoniowego.
Polecane oczyszczacze powietrza
Jaki filtr wybrać – węglowy, hybrydowy czy HEPA?
Bardzo istotną kwestią w kwestii wyboru dobrego oczyszczacza powietrza dla palaczy jest kierowanie się tym, w jaki filtr urządzenie jest wyposażone. Producenci sprzętu AGD oferują wiele oczyszczaczy powietrza z różnymi filtrami o zróżnicowanej skuteczności oraz półce cenowej. Najbardziej skutecznymi i wyłapującymi najwięcej zanieczyszczeń, pyłków, a tym cząsteczek dymu tytoniowego są oczyszczacze powetrza HEPA. Jednak filtr węglowy jest także skuteczny w wyłapywaniu cząsteczek tytoniu w powietrzu, a dodatkowo jest w stanie oczyścić powietrze z nieprzyjemnego zapachu papierosów. Z kolei filtr hybrydowy to połączenie zalet obu tych filtrów, czyli skuteczne wyłapywanie nawet mikroskopijnych cząsteczek, a także usuwanie brzydkich zapachów.
Oto kilka informacji o każdym z tych filtrów:
- filtr HEPA – oczyszcza z powietrza mikroskopijne pyłki, zanieczyszczenia, bakterie, wirusy oraz alergeny. Ma kilka klas, które różnią się między sobą skutecznością oczyszczania powietrza – im większa klasa filtra, tym powietrze oczyszczane jest bardziej skutecznie. Są to klasy:
- EPA E10 (dawniej HEPA H10) - filtr tego typu odznacza się skutecznością filtracji całkowitą rzędu 85%, wyłapuje cząstki o wielkości powyżej 0,4 µm. W praktyce oznacza to zdolność zatrzymywania bakterii wszelkiego typu, cząstek dymu tytoniowego, spalin, wirusów (tylko tych osadzonych na innych cząsteczkach)
- EPA E11 – większa skuteczność całkowita filtracji od EPA E10, na poziomie 95%.
- EPA E12 – filtry tej klasy wyłapują już cząstki o wielkości nawet 0,1 µm (ale nie 0,3 µm). Ich skuteczność całkowita wynosi już co najmniej 99,5%.
- HEPA H13 - jedna z najwyższych klas filtracji. Całkowita skuteczność w tym przypadku wynosi aż 99,95%
- HEPA H14 - najwyższa klasa filtrów HEPA. Całkowita skuteczność filtracji: 99,995%. Bardzo podobna skuteczność do klasy H13.
- filtr węglowy – często stosowany w oczyszczaczach powietrza. Usuwa z powietrza cząsteczki dymu papierosowego, kurzu, alergeny, smog, sadzę, wirusy i inne. Dodatkowo eliminuje lotne związki organiczne oraz nieprzyjemny zapach
- filtr hybrydowy – to połączenie filtra węglowego oraz HEPA w oczyszczaczu i daje najbardziej skuteczne oczyszczanie powietrza. Usuwa mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń, a także lotne związki organiczne oraz nieprzyjemny zapach.
Oczyszczacz z jonizacją – czy to dobry wybór?
Często oczyszczacze oprócz podstawowych filtrów hybrydowych posiadają także jonizator kationowo - anionowy. Jest to filtr, który dzięki wysoce skutecznej technologii jonowej jest w stanie wybijać z powietrza nawet najmniejsze cząsteczki o wielkości poniżej 0,01 mikrona. Oczyszczacz powietrza z jonizacją pozbywa się z powietrza między innymi alergenów czy małych frakcji PM 2.5, które są niebezpieczne dla zdrowia.
Jak działa jonizator w oczyszczaczu?
W uproszczeniu można powiedzieć, że oczyszczacz powietrza wypuszcza do otoczenia jony ujemne, które przylegają do cząsteczek zanieczyszczeń, mikroskopijnych pyłów, alergenów, wirusów, powodując ich zlepianie się oraz dociążanie. Dzięki czemu szkodliwe cząsteczki opadają na ziemię. Jednak sam jonizator nie jest skuteczny w zwalczaniu lotnych związków organicznych – w tym zadaniu sprawdzi się filtr węglowy lub hybrydowy. Warto wspomnieć, że oczyszczacz powietrza z funkcją jonizowania przydaje się w mieszkaniach, gdzie jest dużo sprzętu elektronicznego. Elektronika wytwarza jony dodatnie, a ich nadmiar prowadzi do stworzenia mikroklimatu przyjaznego dla rozwoju wirusów, roztoczy, grzybów oraz innych alergenów. Poprzez wprowadzenie do otoczenia jonów ujemnych można powstrzymać ten proces.
Uwaga!
W naszym sklepie internetowym morele.net często prowadzona jest sprzedaż produktów w outlecie. Nasz klient ma szansę kupić pełnowartościowy oczyszczacz powietrza po obniżonej cenie. Warto regularnie zaglądać na naszą stronę w celu zapoznania się z aktualnymi promocjami.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Dokonując zakupu dobrego oczyszczacza dla palaczy należy zwrócić uwagę na to jakie parametry techniczne posiada urządzenie, a także na to do jakiego pomieszczenia pragniemy zakupić oczyszczacz. Bardzo ważnymi kwestiami przy zakupie jest:
- Wydajność oczyszczacza (CEDR lub przepływ powietrza w m3/h) – CADR to wskaźnik czystości dostarczanego powietrza. Drugim wskaźnikiem wydajności jest przepływ powietrza w ciągu godziny. Należy uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie. Przepływ powietrza powinien być min. 3 razy większy od objętości oczyszczanego pomieszczenia w m3/h. Na przykład w pomieszczeniu o objętości 25 m3, przepływ powietrza powinien wynosić co najmniej 75m3.
- Maksymalny zasięg działania oczyszczacza – przez producentów podawany jest w metrażu. Należy pamiętać, że sugerowany metraż na opakowaniu zapewnia największą skuteczność. Nie znaczy to jednak, że nie można używać oczyszczacza powietrza o większym maksymalnym zasięgu działania niż nasz aktualny metraż w pomieszczeniu. Ważne jest, aby oczyszczacz nawet ten o dużym zasięgu nie oczyszczał powietrza w pomieszczeniach oddzielonych od siebie ścianami, bądź drzwiami. W takim wypadku lepiej jest przenieść urządzenie co jakiś czas do innego wnętrza
- Moc urządzenia – im większa moc oczyszczacza powietrza, tym skuteczniejsze będzie oczyszczanie powietrza.
- Funkcja nawilżania – oczyszczacze powietrza z nawilżaczem dla palaczy z matą ewaporacyjną zapewnia zachowanie odpowiedniej wilgotności w powietrzu. Szczególnie polecane w pomieszczeniach o suchym powietrzu, które może powodować drażniący kaszel, podrażnienie śluzówki nosa, wysuszenie skóry czy zapalenie spojówek.
- Koszty eksploatacji – cena filtrów oraz koszty ich wymiany
- Głośność pracy – oczyszczacze powietrza o cichej pracy i o nieinwazyjnym działaniu idealnie nadają się do pomieszczeń, takich jak sypialnia dziecka czy biuro. Warto sprawdzić czy urządzenie jest wyposażone w “tryb nocny”
- Możliwość sterowania mocą urządzenia – ręcznie lub automatycznie na podstawie wskazań sensorów analizujących skład powietrza
- Cena – może się znacząco różnić w zależności od marki urządzeń, a także funkcji zastosowanych w oczyszczaczach powietrza. Jest to kwestia, która jest mało istotna w porównaniu z skutecznością filtra oraz jakością wykonania sprzętu
Warto wiedzieć!
Najbardziej skuteczną metodą sprawdzenia wydajności oczyszczacza powietrza jest kierowanie się przepływem powietrza w ciągu godziny. Często sugerowany metraż podawany przez producentów może w pełni nie odzwierciedlać realnej skuteczności urządzenia.
Polecani producenci oczyszczaczy powietrza
Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza to nie lada wyzwanie. Oprócz kierowania się parametrami technicznymi warto kupować oczyszczacze, produkowane przez renomowane marki. Oczyszczacze powietrza, które cieszą się dużą popularnością wśród naszych klientów to między innymi oczyszczacze powietrza Sharp, oczyszczacze powietrza Phlilips, Boneco, Beurer, oczyszczacze powietrza TCL czy oczyszczacze powietrza Xiaomi. Szczególnie polecamy dla osób palących w mieszkaniu oczyszczacz powietrza Sharp KC-D50EUW, który cieszy się dużym popytem wśród użytkowników oraz dobrymi opiniami. Posiada funkcję Plasmacluster. To rewolucyjna metoda oczyszczania powietrza, w której klastry jonów ujemnych i dodatnich są uwalniane do otoczenia. Firma Sharp ma także wiele innych urządzeń, które posiadają funkcję Plasmacluster. Dobry dla osób palących będzie także oczyszczacz powietrza Philips AC2882/10
Komentarze (0)