Odprysk w szybie – jak go naprawić?
Spis treści:
Pojawiające się odpryski to wina drobnych kamieni, żwiru i innych rodzajów kruszywa, które wyrzucane są spod kół innych pojazdów. Większe ubytki kwalifikują szybę jedynie do wymiany, małych uszkodzeń możemy pozbyć się sami. Jak to zrobić?
Kiedy możemy jeszcze naprawić, a kiedy wymiana szyby?
Jeśli na szybie pojawił się odprysk, trzeba go natychmiastowo zabezpieczyć. W tym celu możemy użyć przezroczystej taśmy klejącej, która doskonale nadaje się do tego celu, jednocześnie nie ograniczając pola widzenia i nie dekoncentrując kierowcy. W ten sposób zapobiegniemy przedostawaniu się do ubytku zabrudzeń i wilgoci, które utrudniają późniejszą naprawę.
Warto również mieć na uwadze to, aby nie zwlekać z usunięciem odprysku. Z czasem bowiem nawet folia przylepna nie będzie w stanie powstrzymać wilgoci i brudu osadzającego się wewnątrz ubytku, co uniemożliwi jego samodzielnie pozbycie się. W takiej sytuacji pozostanie nam jedynie wizyta w warsztacie samochodowym.
Pamiętajmy także o tym, że nawet niewielkie uszkodzenie po kilku dniach zwłoki z naprawą może przekształcić się w duży ubytek, którego nie będzie można usunąć. Wówczas będziemy zmuszeni do zakupu nowej szyby.
Naprawę odprysku w szybie możemy przeprowadzić, jeśli:
- jego średnica nie przekracza 22 centymetrów – wielkość ta odpowiada średnicy monety pięciozłotowej,
- nie znajduje się w polu widzenia kierowcy,
- jest oddalony od krawędzi szyby o co najmniej 5 cm,
- nie zrobił się wokół niego tak zwany pajączek.
Jeśli któryś z powyższych warunków nie jest spełniony, pozostaje nam jedynie wymiana szyby na nową. Nie możemy bowiem samodzielnie naprawić uszkodzenia. Co więcej jazda z takim ubytkiem stanowi podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego podczas kontrolo drogowej.
Jak naprawić odprysk? Wykorzystaj dostępne na rynku zestawy naprawcze
Jeśli nasz odprysk kwalifikuje się do samodzielnej naprawy, dla ułatwienia powinniśmy sięgnąć po dostępne na rynku zestawy naprawcze. Zawierają one bowiem wszelkie potrzebne akcesoria, za pomocą których po ubytku nie pozostanie żaden ślad.
- Pracę rozpoczynamy od dokładnego wyczyszczenia odprysku. Możemy to zrobi za pomocą patyczka kosmetycznego zamoczonego w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu czyszczącego, na przykład płynu do mycia naczyń. Z zabrudzeniami i wilgocią doskonale poradzi sobie również sprężone powietrze.
- Następnie wykorzystując dostępny w zestawie naprawczym krzyżak z przyssawkami, montujemy go do szyby w taki sposób, aby jego otwór centralny znajdował się tuż nad uszkodzeniem.
- Teraz przechodzimy do wkręcenia aplikatora w środek krzyżaka, pamiętając o tym, by jego końcówka stykała się z ubytkiem.
- Pora na wkropienie kilku kropel kleju do otworu znajdującego się w aplikatorze. Ilość kleju uzależniamy od wielkości ubytku.
- Następnie w otwór wkręcamy w tłok, uważając na to, aby zostawić około 2-3 mm luzu.
- W tym momencie niezbędna jest pomoc drugiej osoby, która sprawdzi, czy ubytek widoczny od strony wnętrza pojazdu szczelnie wypełnił się klejem. Jeśli nie, należy lekko dokręcić tłok, a jeżeli tak, po prostu czekamy 10-15 minut, aż klej się zwiąże.
- Po upływie żądanego czasu przystępujemy do wykręcenia tłoku z aplikatora. Dajemy podciśnieniu chwilę czasu na odessanie pozostałego powietrza.
- Jeszcze raz wkręcamy tłok i sprawdzamy, czy uszkodzenie zostało prawidłowo wypełnione. Jeśli tak, pozostało nam jedynie wykręcenie tłoka i aplikatora oraz zdjęcie krzyżaka wraz z przyssawkami.
- Następnie w miejsce odprysku wpuszczamy dwie krople kleju, a potem przykrywamy całość folią, którą znajdziemy w zestawie naprawczym.
- W ten sposób naprawiony ubytek wystawiamy na słońce lub naświetlamy przy pomocy lampy UV. Po kilku minutach ściągamy folię, a ewentualny nadmiar kleju usuwamy żyletką, która również znajduje się w zestawie.
Nie zawsze jednak będziemy w stanie naprawić ubytek samodzielnie, nawet jeśli ma on nieduże rozmiary. W takiej sytuacji zamiast wymieniać szybę na nową, warto udać się do profesjonalnego warsztatu świadczącego usługi naprawy uszkodzeń w szybach samochodowych. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż zakup nowej szyby.
Komentarze (0)