Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Odrdzewiacz - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 1 Komentarz
Odrdzewiacz, czyli preparat służący do usuwania rdzy, może działać na różne sposoby.

Wybór takiego środka jest tym trudniejszy, że zwykle na opakowaniu nie znajduje się informacja o tym, jaki jest składnik czynny odpowiadający za działanie odrdzewiacza, a bez tego trudno oszacować możliwe działania niepożądane, bo i takie zwykle mogą wystąpić po zastosowaniu danego preparatu.

Czy odrdzewiacze działają?

Warto poruszyć ten temat na początku, aby wiedzieć, czego szukać w dalszej części. Nie ma możliwości zamiany tlenku w zdrowy metal, więc nie ma też odrdzewiaczy, które cofają proces korozji. Ich zadaniem jest usunięcie rdzy, niemniej należy pamiętać, że ubytek metalu jest trwały. Co zaś tyczy się usuwania rdzy, tutaj można wykorzystać procesy fizyczne (czyli zdrapać rdzę drucianą szczotką) albo fizyczne – poprzez zastosowanie odpowiednich substancji „oddzielić” warstwę rdzy od podłoża i ją roztworzyć – w pewnym sensie odrdzewiacze są „rozpuszczalnikami do rdzy”.

Typy odrdzewiaczy

Będzie to skrót myślowy, ale pozwoli dobrać najlepszy preparat. Można bowiem opisać kilka grup produktów opisywanych jako „odrdzewiacze”, które różnią się od siebie nie tylko skutecznością w działaniu, ale także własnościami ochronnymi czy składem.

  • Kwasy – większość kwasów rozpuszcza rdzę. Dotyczy to zarówno dostępnych w każdym sklepie motoryzacyjnym preparatów do usuwania rdzy, jak i zwykłego octu kuchennego. Problem z nimi związany jest jednak taki, że wszystkie kwasy są również substancjami przyspieszającymi korozję, więc po zastosowaniu takiego środka należy użyć innego, który go natychmiast wyprze, a w ogóle nie ma mowy o zastosowaniu kwasów na elementach wykonanych z wrażliwych na korozję metali. Używa się ich jako odrdzewiaczy do śrub, które później można zastąpić nowymi.
  • Penetratory – punktem odniesienia jest popularny WD-40, choć środków o podobnym działaniu i zapewne takim samym składzie są dziś dostępne dziesiątki w różnych cenach. Faktycznie, tego rodzaju środki usuwają rdzę, choć nie są w tym szczególnie wydajne. Zwykle sprawdzają się jako odrdzewiacze do śrub, ponieważ właściwości penetrujące, oczyszczające i delikatnie smarujące pozwalają łatwo poruszyć zapieczone elementy. Warto jednak pamiętać, że wbrew obiegowej opinii, tego rodzaju preparaty nie działają smarujące (nie ma związków, które wypłukują dokładnie smar i same jako smar działają).
  • Odrdzewiacze z siarczkiem molibdenu (często również mają właściwości penetrujące). Od poprzednio opisanej grupy różnią je przede wszystkim właściwości ochronne – tego rodzaju preparaty wprawdzie nadal nie smarują, ale tworzą cienką warstwę o dużej odporności na utlenianie, co opóźnia procesy korozyjne.
  • Profesjonalne preparaty np. odrdzewiacze do podwozia. Ich skład może być bardzo różny i rzadko jest precyzyjnie wskazany. Kupuje się je przede wszystkim na podstawie opisu udostępnionego przez producenta i nie należy ich stosować inaczej, niż podaje instrukcja. Tak samo działają silne odrdzewiacze do stali i żeliwa – ich skład pozwala na usuwanie ognisk rdzy, ale może działać korodująco na inne materiały, uszkadzać tworzywa sztuczne itd. – wszystkie te zastrzeżenia znajdują się w instrukcji stosowania.

Stosowanie odrdzewiaczy

  • Proces odrdzewiania zwykle nie może wykorzystywać jedynie chemii – odrdzewiacz do karoserii jest przydatny przy wykonywaniu poprawek blacharskich i lakierniczych, ale w praktyce zwykle zaczyna się od mechanicznego zeszlifowania większych ognisk i wżerów.
  • Preparat antykorozyjny w sprayu nie zastępuje środka odrdzewiającego – przede wszystkim chroni, a nie usuwa już obecne ślady korozji. Popularnym takim preparatem jest między innymi Cortanin.
  • Odrdzewiacz do metalu zwykle usuwa też warstwę ochronną z metalu, dlatego po zastosowaniu takiego preparatu należy niezwłocznie zabezpieczyć powierzchnię albo trwale, stosując odpowiedni środek zalecany przez producenta, albo przynajmniej doraźnie, stosując preparaty opóźniające korozję. Jednym z takich popularnych producentów jest Fosol.
  • Jaki skuteczny odrdzewiacz wybrać, to spraw indywidualna – elementy konstrukcyjne należy zawsze odrdzewiać delikatnie, dbając przede wszystkim o ich trwałość, natomiast np. śruby mogą ulec poważnemu uszkodzeniu, jeśli daje się je łatwo zastąpić nowymi, nieskorodowanymi.

Producentów odrdzewiaczy jest wiele, więc warto poszukać takiego, który inni polecają w przypadku konkretnego zastosowania. Z przyczyn oczywistych nie ma możliwości, aby tutaj omówić wszystkie możliwe opcje, tym bardziej że niekiedy znaczenia mają nawet detale techniczne. Warto jednak zacząć zakupy od porównania opisów zastosowań przygotowanych przez producenta preparatu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Opisane jasno i diokładnie
Specjalista Morele | 12:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.