OEM a BOX – czym się różnią licencje Windows?
Spis treści:
Jakie są różnice między licencjami Windows?
Microsoft ma w swojej ofercie różne wersje oprogramowania: licencja OEM oraz BOX. Obie różnią się między sobą szczegółami, ale większość laptopów jest jednak wyposażona w OEM. Niektórzy użytkownicy decydują się na wybór lekko droższego systemu BOX. Jest on sprzedawany w formie pudełka z nośnikiem i to chyba jedna z kluczowych cech, które na pierwszy rzut oka odróżniają te produkty. Jeśli interesują Cię różnice i nie wiesz jaki model wybrać zapraszamy do lektury artykułu.
Polecane systemy operacyjne
Wersje licencji dla systemu Windows
Aktualnie w sprzedaży pozostają wersje dedykowane dla systemu Windows 10, takie jak Home, Pro, Pro for Workstations oraz Enterprise, więc na nich najlepiej się skupić. Podział między OEM a BOX nie jest już tak widoczny, a najważniejszą zmiana, jaka zaszła to zasada ponownej instalacji. Obecnie masz możliwość zakupu Windows 10 BOX na płycie, z USB lub OEM.
Wybór systemu i partycja OEM wiązała się kiedyś z przypisaniem na stałe do płyty głównej, a w razie awarii bądź zmiany sprzętu z koniecznością ponownego zakupu. Odmiennie działał BOX, którego bez problemu mogłeś zainstalować na wybranej wcześniej liczbie urządzeń. Ułatwieniem był fakt, że wersja ta sprzedawana była na osobnym nośniku, czyli jej przenoszenie było całkowicie bezproblemowe. Ale to już przeszłość. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi technologia zrobiła krok w przód i obecne licencje są bardziej przystępne dla klienta.
Czym jest licencja OEM?
Już wiesz, jakie są dostępne wersje, więc zajmijmy się konkretnym omówieniem jednej z nich. Czym jest licencja Windows 10 PRO OEM? Pełne rozwinięcie jej nazwy brzmi Original Equipment Manufacturer, a więc sprzedaje ją inna firma niż Microsoft. Nie ma jednak obaw, ponieważ system OEM nie różni się od BOX pod względem legalności. Kupując laptopa bądź komputer, często ma on już wbudowany system operacyjny OEM, jednak w takiej sytuacji nie otrzymasz płyty, która w razie awarii mogłaby pomóc w naprawie czy ponownej instalacji oprogramowania. To nie problem bez wyjścia, ponieważ Windows oferuje kilka opcji przywracania danych oraz informacji. Jedną z nich jest wbudowany mechanizm, który umożliwia powrót do stanu początkowego sprzętu, a inną system Windows dostępny na stronie Microsoftu.
Decydując się na Windows 10 OEM, musisz zwrócić uwagę na to, że kiedyś licencja wiązała się na stałe w jednym urządzeniem, konkretnie jego płytą główną. Teraz wybierając system Windows 10, certyfikat łaczy się równiez z kontem Microsoft. To ułatwienie z uwagi na opcję ewentualnej ponownej instalacji na innym komputerze. Jednak musisz spełnić jeden warunek, najpierw dezaktywować usługę, aby działała na nowym sprzęcie. Nie masz co się martwić, ponieważ zawsze możesz skontaktować się z konsultantem, który udzieli Ci szczegółowych informacji i pomoże rozwiązać powstały problem. Teraz kluczowe pytanie, jakie wersje jesteś w stanie kupić w przypadku tej licencji? Niestety system Windows 7 Home Premium już nie jest dostępny, ale za to kupisz nowszy Windows 10 BOX w wersjach, takich jak Pro, Pro for Workstations oraz Enterprise. Jak widzisz, masz przeogromny wybór.
Czym jest licencja BOX?
Dawniej licencja Windows 10 BOX umożliwiała użytkownikom więcej opcji i dawała większe uprawnienia niż partycja OEM. Teraz się to zmienia, ponieważ różnice między systemami nie są już tak zauważalne jak kiedyś. Działa to na plus klientów z uwagi na zniwelowanie cen. Przykładowo jeśli obecnie chciałbyś wybrać BOX, dopłata nie jest duża i mieści się w granicach 100 zł.
Wersja BOX dla Windowsa to nic innego jak forma pudełkowa systemu operacyjnego, który kupisz niezależnie od komputera. Decydując się na zakup, otrzymujesz licencję na wybranym przez siebie nośniku, na płycie lub w pamięci USB. Innowacyjny fakt to to, że po instalacji system sam dopisuję się do konta Microsoft, ułatwiając Ci tym samym pierwsze kroki. Dodatkowa opcja to wybór certyfikatu na kilka urządzeń. W ten sposób możesz dokonać aktywacji na kolejnych sprzętach, co jest wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu.
Jeśli planujesz zakup licencji BOX do firmy lub na większą liczbę urządzeń, sprawdź, na ilu kontach Microsoft możesz ją wykorzystać. System Windows 10 BOX posiada te same wersje co OEM licencja, czyli Home, Pro, Pro for Workstations, a także Enterprise.
Windows OEM vs BOX
Dawniej różnice między systemami wersji OEM i BOX były bardziej widoczne, teraz się to zmieniło. Z tego powodu użytkownikom coraz trudniej podjąć decyzję, jaką licencję najlepiej wybrać. Kolejnym aspektem, który nie ułatwia, jest brak aktualnych informacji ze strony firmy Microsoft. Aby zilustrować, jak zmieniły się licencje, przyjrzyj się różnicom między starym Windowsem 7 a jego nowszą wersją 10. Ten pierwszy był bardzo atrakcyjny cenowo oraz powszechnie dostępny. Instalowano go na praktycznie każdym nowym urządzeniu, a minusem tego zabiegu był fakt, że nie pozwalał na wykorzystanie systemu na innych sprzętach. Licencja BOX funkcjonuje na innych zasadach, umożliwiając działanie na kilku komputerach, z uwagi na to, że nie była przypisywana do płyty głównej. Minusem była cena, bo nawet dwa razy droższa niż wersji OEM.
Już inaczej jest w przypadku Windows 10 BOX. Jego koszt wiąże się z dopłatą kilkadziesiąt złotych do standardowego OEM. Inna zmiana to dostęp do indywidualnego wsparcia Microsoft. Wersja BOX daje użytkownikowi nośnik z systemem oraz opcję odsprzedania bez żadnego problemu, w przypadku gdy OEM możesz oddać tylko wraz z urządzeniem, na którym została zainstalowana.
Jak sprawdzić, jaką mam wersję systemu Windows?
Kiedyś różnice między licencjami były wyraźne, teraz dzięki rozwojowi technologii się powoli zacierają, ale jednak nadal są. Jeśli nie wiesz, jaką wersje systemu operacyjnego posiadasz, wystarczy poszukać odpowiedniej nalepki na komputerze z taką informacją. Inną opcją jest sprawdzenie w samym systemie Windows. Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać to przejście do Panelu sterowania. Następnie wybierz sekcję System i zabezpieczenia, a w niej zakładkę System. Wtedy otrzymasz dostęp do szczegółowych danych o Twoim systemie.
A jak sprawdzisz jakiego posiadasz Windowsa? W dolnej części strony znajdziesz identyfikator produktu, będzie to licencja OEM lub BOX. Musisz pamiętać, że oprogramowanie jest kluczową częścią komputera, ponieważ odpowiada za wszystkie jego funkcje. Decydując się na wybór, przeanalizuj swoje potrzeby i wymagania względem sprzętu. Wtedy podjęcie decyzji będzie prostsze, a Ty będziesz mógł cieszyć się wymarzonym urządzeniem.
Znajdziesz w Morele
Windows 11 - Microsoft Office - Programy biurowe - Programy narzędziowe - Oprogramowanie serwerowe
Komentarze (9)
Jak masz licencję na 1 stanowisko to w danym momencie system może być zainstalowany tylko na jednym kompie .
Jak masz licencję na kilka stanowisk to możesz instalować na tylu kompach na ile pozwala licencja .
Nie pisz głupot, jak nie znasz dokładnie tematu. W Win7 przy zakupie licencji na 1 stanowisko można było legalnie zainstalować go na komputerze stacjonarnym oraz na laptopie, czyli de facto na dwu kopach. Stąd pytanie, czy w Windowsie 10 również tak jest? Ja niestety tego nie wiem, a też chętnie bym się dowiedział.
OEM - "W przypadku wymiany płyty głównej lub pamięci RAM, nasz system będziemy mogli ponownie aktywować na danym komputerze za pomocą telefonicznej usługi."
"Natomiast w BOX powinniśmy zainwestować wtedy, kiedy mamy zamiar po jakimś czasie modernizować nasz komputer, czyli np. zmieniać płytę główną, do której przypisany był system."
Oba zdania pochodzą z tego artykułu.
Pytanie, czy posiadając wersje OEM mogę wymienić płytę główną czy nie?
Np mam HDD i kupuje ssd aplikacją przenoszę pliki systemowe na ssd usuwam HDD i mogę aktywować na nim windowsa na ssd ??? Czy nie lub padną mi dyski to mogę kupić nowe i tam użyć klucza OEM i będzie mi działać czy nie wszystko bez zmiany płyty .??