Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Okapy kominowe – ważne informacje przy użytkowaniu

| 0 Komentarzy
Okap kominowy to urządzenie, bez którego nie może obejść się żadna kuchnia, zwłaszcza ta, gdzie często przygotowywane są rozmaite posiłki. Aby jednak sprzęt ten spełniał swoje funkcje i służyła nam przez lata, musi być odpowiednio użytkowany. Jak zatem właściwie eksploatować okap?

Właściwy montaż

To, czy okap będzie bezpieczny podczas użytkowania, zależy od odpowiedniego montażu sprzętu. Najważniejszą kwestią jest to, aby urządzenie zostało podłączone do właściwego kanału wentylacyjnego, nie zaś do kanału kominowego, dymowego lub spalinowego, będącego w eksploatacji.

Ważne jest również zachowanie odpowiedniej wysokości montażu okapu. Zwykle jest to co najmniej 650 mm nad płytą roboczą kuchenki elektrycznej lub ceramicznej oraz 750 mm nad kuchenką gazową (elektryczno-gazową). Zanim jednak zdecydujemy się na instalację sprzętu, warto sprawdzić zalecaną przez producenta wysokość. Zachowanie odpowiedniej odległości zagwarantuje bezpieczne użytkowanie okapu oraz zredukuje ryzyko pożaru.

Podstawowe zasady użytkowania sprzętu

Niezwykle ważną kwestią jest to, aby nie pozostawiać pod okapem odkrytego płomienia. Jeśli zdejmujemy naczynia z palnika, należy ustawić minimalny płomień. Ważne jest również stały nadzór nad potrawami przygotowywanymi na tłuszczu. Jeśli dojdzie do jego przegrzania, mogą się one łatwo zapalić.

Co więcej, warto pamiętać, iż okap może pracować z różną wydajnością. Nie ma zatem potrzeby włączania maksymalnego trybu do każdego gotowania. Jeżeli jednak korzystamy ze wszystkich palników kuchenki, warto ustawić najwyższą moc, co pozwoli pozbyć się zapachów i wilgoci.

Jednym z najczęstszych błędów podczas użytkowania okapu jest jego włączanie dopiero, gdy z garnków wydobywa się para. Może to wynikać z chęci oszczędzania energii, jednak sprawia, że urządzenie nie spełnia należycie swej roli. Trzeba go włączyć, zanim potrawy zaczną się gotować. W ten sposób zapobiegniemy osadzaniu się cząsteczek tłuszczu i pary wodnej na meblach.

Ma to znaczenie zwłaszcza podczas przygotowywania smażonych dań. Cząsteczki tłuszczu unoszą się bowiem w powietrzu, zanim olej (oliwa) mocno się rozgrzeją. Niektóry okapy wyposażone są w sensory pary, które uruchamiają ciąg automatycznie w odpowiednim momencie.

Czyszczenie okapu

Kolejną ważną kwestią jest systematyczne czyszczenie okapu. Stanowi ono gwarancję jego prawidłowej pracy. Zewnętrzną część okapu powinniśmy myć wilgotną, miękką ściereczką nasączoną wodą z dodatkiem specjalnego środka do pielęgnacji okapów lub płynu do mycia naczyń. Jeżeli nasz okap został wykonany z blachy chromoniklowej, należy go czyścić wzdłuż linii szlifu stali. W ten sposób nie zarysujemy stali, a także unikniemy nieestetycznie prezentujących się zacieków.

Sprawność okapu determinowana jest przede wszystkim tym, w jakiej kondycji znajdują się filtry. Również o te elementy powinniśmy dbać, jeśli zależy nam na długim użytkowaniu sprzętu. W przypadku:

  • filtrów aluminiowych – konieczne jest ich systematyczne czyszczenie – przynajmniej raz w miesiącu. Możemy je umyć w zmywarce w temperaturze do 40 stopni Celsjusza lub ręcznie pod bieżącą wodą, wykorzystując w tym celu delikatną gąbkę lub szmatkę.
  • filtrów węglowych – nie czyścimy ich, a wymieniamy na nowe – zwykle co 3-6 miesięcy, w zależności od rodzaju filtra. Elementy te mają różne kształty i wymiary, dlatego podczas wymiany należy je optymalnie dopasować do rodzaju okapu. Co więcej, filtry węglowe mogą być montowane w różnych miejscach – na przykład za filtrem aluminiowym, na turbinie lub przed silnikiem.

Czyszcząc okap, nie powinniśmy:

  • korzystać z obficie namoczonych szmatek czy też gąbek,
  • wykorzystywać substancji żrących - zwłaszcza jeśli czyścimy okap wykonany ze stali nierdzewnej,
  • używać szmatek wykonanych z twardych tkanin – do czyszczenia okapu najlepiej sprawdza się bawełna, ircha oraz mikrofibra,
  • stosować alkoholu lub rozpuszczalników – mogą one przyczynić się do matowienia czyszczonych powierzchni.

Systematyczna konserwacja i czyszczenie okapu gwarantują jego dobrą i bezawaryjną pracę oraz przedłużają jego żywotność. Wiele uwagi należy poświęcić zastosowanym w urządzeniu filtrom. Istotne jest zwłaszcza to, aby były wymieniane i myte zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki odpowiedniemu sposobowi użytkowania sprzętu będzie on działał bez zarzutów przez długi

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.