Olej do kosiarki — jaki olej do kosiarki wybrać?
Spis treści:
Olej silnikowy spełnia wiele zadań, dlatego jego właściwy wybór jest niezwykle istotny. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że olej do kosiarki spalinowej umożliwia właściwe odprowadzenie ciepła z elementów roboczych urządzenia. Bez tego ich żywotność zostałaby zdecydowanie skrócona. Olej pełni również funkcję ochronną. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o zabezpieczeniu silnika przed wystąpieniem korozji, a także przed wpływem tak zwanych osadów wysokotemperaturowych. Warto jednak wiedzieć, jaki olej do kosiarki wybrać, by ta pracowała wydajnie.
Polecane kosiarki spalinowe
Błędne dobranie omawianego oleju silnikowego może więc skończyć się szybkim zużyciem elementów kosiarki, co przełoży się na konieczność zakupu nowego urządzenia. Nie możemy jednak decydować się na pierwszy lepszy olej dostępny w sklepie. Jego rodzaj i skład muszą zostać dopasowane do silnika kosiarka, którą dysponujemy.
To, jaki olej do kosiarki wybrać, zacznijmy od poniższego podziału. Na początku należy zastanowić się, czy potrzebujemy oleju syntetycznego, czy może mineralnego.
- Olej do kosiarki syntetyczny – charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Mowa w tym miejscu głównie o tak zwanej stabilności termicznej, dzięki której doskonale radzi on sobie w przypadku bardzo wysokich temperatur (nawet przez długi czas). Konsystencja oleju pozostaje odpowiednia także przy niskich temperaturach zewnętrznych. Wszystko to sprawia, że silnik kosiarki może pracować nie tylko lepiej, ale i dłużej – jego żywotność zostaje bowiem zdecydowanie wydłużona. Na rynku znaleźć można specjalne odmiany oleju syntetycznego, które redukują ilość zużywanego paliwa. Są one zalecane przede wszystkim do urządzeń wyróżniających się sporą mocą.
- Olej do kosiarki mineralny – wykorzystywany jest on przede wszystkim w przypadku kosiarek niewielkich, charakteryzujących się stosunkowo ograniczoną mocą. Bardzo dobrze chroni je np. przed wpływem niskich temperatur. Problemy zaczynają tworzyć się, jeżeli zostanie użyty w urządzeniach większych. Podczas pracy na wysokich obrotach spada jego lepkość, co oczywiście od razu przekłada się na pogorszenie ochrony silnika. Wszystko to sprawia, że zalecany jest on wyłącznie do kosiarek małych i pracujących w niskich temperaturach.
Dopasowanie oleju do typu kosiarki
Skoro już wiemy, jakie rodzaje oleju są dostępne na rynku, warto zastanowić się, w jaki sposób dobrać je do posiadanego sprzętu. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj silnika oraz jego możliwości.
- Olej do kosiarki dwusuwowej (2 suw) – urządzenia tego typu charakteryzują się przede wszystkim brakiem wydzielonej misy olejowej. Wszystko to sprawia, że olej wykorzystuje się jako dodatek do paliwa. Powoduje to jednocześnie, że podczas kupowania środka należy koniecznie sprawdzić, czy ma on dodatek w postaci rozpuszczalnika. Dzięki niemu olej zdecydowanie lepiej zmiesza się z paliwem, co jest bardzo ważne. Na rynku znaleźć można środki, które zostały na wiele sposobów ulepszone. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju dodatkach, które zwiększają zakres ochrony oleju. Godne polecenia są zwłaszcza produkty redukujące ilość dymu generowanego przez silnik do kosiarki oraz oczyszczającego jego konstrukcję z osadów i innych zanieczyszczeń.
- Olej do kosiarki czterosuwowej (4 suw) – w tym przypadku musimy skorzystać z wydzielonej miski olejowej, dlatego środek będzie dozowany osobno. Najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru oleju do kosiarki 4-suwowej, jest lepkość, którą producenci podają z uwzględnieniem niskich i wysokich temperatur. Bardzo ważne jest więc odczytanie tego parametru. W wyjaśnieniu tej kwestii pomoże nam przytoczenie przykładu. Na rynku bardzo popularny jest bowiem olej do kosiarki 10W40 (10W30 czy 10W40 to oznaczenie oleju silnikowego). Pierwsza podana wartość (10) określa lepkość związaną z niskimi temperaturami. Im jest ona niższa, tym w niższych temperaturach olej może być wykorzystany. Przekroczenie tego parametru sprawi, że środek stanie się zbyt gęsty, co uniemożliwi uruchomienie silnika. Wartość 40 określa natomiast lepkość w odniesieniu do temperatur wysokich. Jeżeli przekroczą one wskazany parametr, olej stanie się wodnisty, przez co nie będzie w stanie w sposób dostateczny chronić silnika przed wpływem wysokich temperatur.
- Olej do kosiarki rotacyjnej – urządzenie to funkcjonuje na podstawie obracającego się noża. Charakteryzuje się dużą mocą, dlatego od razu możemy wykluczyć wykorzystanie oleju mineralnego. Najlepiej zdecydować się na olej dedykowany do tego rodzaju kosiarek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że będzie on „pracował” w sposób odpowiedni.
- Olej do kosiarki traktorka – w tym przypadku warto kierować się zasadami opisanymi przy urządzeniu czterosuwowym. Bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza wielosezonowe oleje 10W40 oraz 10W60. Ich zakres wykorzystania jest bardzo szeroki. Zwracajmy uwagę również na wspomniane dodatki do olejów, które dla tak wydajnej kosiarki mogą mieć znaczenie szczególne.
Jaki olej do kosiarki?
Jak często wymieniać olej w kosiarce?
Olej w kosiarce podlega cyklicznym wymianom, jednak co ile czasu należy to robić? Złota zasada mówi o jednorazowej wymianie na każdy sezon. Oznacza to, że tuż przed rozpoczęciem ciepłych miesięcy należy wymienić olej w urządzeniu, tak aby było gotowe do pracy.
Pamiętajmy jednak, że jednorazowa wymiana oleju na sezon może być niewystarczająca. Znaczenie w tym przypadku ma to, jak często i długo będziemy używać tego urządzenia. Wielu użytkowników nie przekracza łącznie 25 godzin roboczych kosiarki na sezon, jednak nie jest to regułą. W przypadku posiadania większych obszarów trawnika do wyrównania rośnie również liczba godzin pracy. W takim przypadku warto jest odnieść się do instrukcji, w której powinna być zawarta informacja na temat liczby godzin pomiędzy wymianą oleju. Z reguły producenci sugerują wymianę po 24 godzinach pracy, niekiedy 40 godzinach.
Pamiętajmy również o odpowiedniej konserwacji po zakupie urządzenia. Najczęściej fabrycznie nowe kosiarki będą pozbawione oleju – to bardzo ważne, aby mieć to na uwadze. W innym razie, z łatwością doprowadzimy do zatarcia urządzenia. Przed pierwszym użyciem dokładnie przeczytajmy instrukcję – wielu producentów sugeruje, że po pierwszych kilku godzinach pracy należy dolać kolejną porcję oleju.
Jak wymienić olej w kosiarce?
To, jak należy uzupełnić olej w kosiarce do trawy, zależy od rodzaju jej silnika. W zdecydowanej większości modeli mamy do czynienia z dwoma rodzajami: dwusuwowymi oraz czterosuwowymi. To pierwsze rozwiązanie jest prostsze, ponieważ olej wlewamy razem z paliwem do baku – oba te składniki rozrobione ze sobą w odpowiednich proporcjach. Dwusuwy o tyle ułatwiają korzystanie z urządzenia, ponieważ nie przejmujemy się w ich przypadku szukaniem odpowiedniego pojemnika. Ten rodzaj silnika jest jednak mniej przyjazny środowisku, dlatego częściej na rynku spotykamy silniki czterosuwowe. A w ich przypadku sprawa wygląda inaczej.
Zaczynamy od zlokalizowania misy olejowej i korka spustowego. Jeżeli nasze urządzenie go nie posiada, konieczne może być odpowiednie odwrócenie urządzenia lub wykorzystanie specjalnej pompki do usunięcia oleju z silnika. Następnie, po usunięciu starego oleju, należy odnaleźć odpowiedni korek wlewu, który umożliwi nam dolanie świeżej porcji. W wielu modelach służy do tego zupełnie inny wlew, nie próbujmy zatem wlać oleju przez korek spustowy.
Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu zużytego oleju – powinien on zostać poddany odpowiedniej utylizacji. Nie wolno wylewać go do ziemi, kanalizacji lub próbować spalić. Należy go odpowiednio zabezpieczyć, a następnie oddać do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych lub do punktu odbioru zużytego oleju silnikowego.
Warto wiedzieć!
Jakie proporcje należy dobrać, mieszając olej z paliwem do kosiarki dwusuwowej? Instrukcje obsługi mówią najczęściej o stosunku 1:50. Oznacza to, że należy mieszać jedną część oleju na 50 części paliwa. Przykładowo, mając 100 ml oleju, należy wlać go do 5 l paliwa. W wybranych modelach silników dwusuwowych (klasyfikacja TC) wartość ta może zmienić się na stosunek 1:25.
Ile oleju wlać do kosiarki?
Olej przygotowany, kosiarka czeka na uzupełnienie, ale instrukcja obsługi gdzieś się zapodziała… Ile zatem oleju należy wlać do zbiornika? W przypadku kosiarek spalinowych będzie to ilość około 500, maksymalnie 700 mililitrów nowego oleju. Pamiętajmy jednak, aby przed uzupełnieniem zlać stary, zużyty olej. Co więcej, olej zużyty nie może zostać ponownie wykorzystany i musi zostać poddany odpowiedniemu recyklingowi.
Poniższa ilość oleju nie dotyczy większych maszyn koszących, jak np. traktorka koszącego. W ich przypadku konieczne może być nawet dolanie 1,5 l nowego oleju. Dokonując wymiany oleju na własną rękę, pamiętajmy o zlaniu zużytego oleju z silnika. Niezbędne będzie zlokalizowanie korka spustowego oleju, który przeważnie znajduje się na dnie miski olejowej. W przypadku kosiarek wymagane może być obrócenie urządzenia w celu zlania oleju, ale nie zawsze jest to koniecznością – istnieją specjalne pompki oraz strzykawki do usuwania oleju z silnika.
Czy można wlać olej samochodowy do kosiarki?
Zastanawiasz się, czy wlanie oleju samochodowego do kosiarki będzie dobrym pomysłem? Choć nie musi to oznaczać natychmiastowej awarii, z reguły taka praktyka jest odradzana. Jest tak dlatego, ponieważ olej samochodowy i olej do kosiarek różnią się od siebie składem ze względu na środowisko pracy. Oleje samochodowe są stworzone, aby działać pod dużym ciśnieniem, obciążeniem oraz wysokimi temperaturami. Takie warunki nie występują w przypadku silnika kosiarki.
Można więc pomyśleć, że skoro w kosiarce panują „łagodniejsze” warunki, olej samochodowy będzie w zupełności wystarczający. Otóż tak nie jest – niższe obciążenie i temperatury wpływają na zachowanie stabilności termicznej oraz ogólnej lepkości oleju. Olej samochodowy, nieprzystosowany do nich, będzie pracował znacznie gorzej i nie zapewni właściwego smarowania. Dlatego do kosiarek powinniśmy stosować jedynie olej przeznaczony do tych urządzeń, bez posiłkowania się olejem samochodowym.
Regularne stosowanie oleju samochodowego do kosiarki może się skończyć nawet awarią tego urządzenia. Znaczenie ma różnica w stopniu lepkości oraz ciężarze oleju. Samochodowy jest zazwyczaj cięższy, przez co gromadzi się w dolnej części silnika. Pracujący silnik kosiarki jest wtedy nierównomiernie smarowany, co prowadzi do przedwczesnego zużycia oraz krytycznych usterek. Skutkiem tego może być konieczność remontu silnika lub konieczność wymiany całego urządzenia.
Mamy nadzieję, że wiesz już doskonale, jaki olej do kosiarki wybrać. Zawsze zwracaj uwagę na cechy wybranego oleju silnikowego i dostosuj go do posiadanego już sprzętu ogrodowego.
Znajdziesz w Morele
Kosiarki akumulatorowe - Kosiarki elektryczne - Kosiarki ręczne - Roboty koszące - Akcesoria do narzędzi ogrodniczych
Komentarze (0)