Olej do silnika benzynowego - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
- Jaki olej do benzyny - syntetyczny czy mineralny?
- Jaki olej do silnika benzynowego? Zwróć uwagę na klasyfikację!
- Klasyfikacje producentów
- Jaka lepkość oleju?
- Jaki olej do benzyny z turbo?
- Olej do silnika benzynowego z gazem
- Jaki olej do benzyny z dużym przebiegiem?
- Jaki olej można dolać do silnika benzynowego?
- Czy olej do diesla nadaje się do benzyny?
- Olej do silnika benzynowego – cena i firma
Wykorzystanie odpowiedniego oleju silnikowego jest koniecznością. Żeby jednak spełniał on wszystkie zadania, musi zostać dobrany w sposób prawidłowy. Jak się do tego zabrać?
Polecane oleje silnikowe
Pamiętać należy o tym, że oferta olejów silnikowych jest niezwykle szeroka. I nie chodzi tu tylko o produkty dedykowane do wybranych modeli samochodów. Każdy olej opisywany jest kilkoma istotnymi parametrami, które mają wpływ na jego działanie i zachowanie w konkretnych warunkach. Nie należy zapominać również o dopasowaniu oleju do typu silnika.
Wszystko to sprawia, że dobór właściwej mieszanki często jest zadaniem bardzo trudnym. Najprościej oczywiście spojrzeć do instrukcji pojazdu, jednak okaże się to możliwe. Najbardziej utrudnione zadane mają osoby, które zakupiły auto używane i nie są w stanie powiedzieć, jaki olej był w jego przypadku używany wcześniej.
Jaki olej do benzyny - syntetyczny czy mineralny?
Nasz przegląd rozpoczniemy od sprawy nadrzędnej, związanej z klasyfikacją olejów pod kątem sposobu przygotowania bazy olejowej. Wymienia się trzy rodzaje produktów:
- olej mineralny – najważniejszym procesem w przypadku przygotowywania tego oleju jest destylacja ropy naftowej. Brak tu jakichkolwiek syntez chemicznych. Tego typu oleje powinny być wykorzystywane przede wszystkim w silnikach mało wysilonych. Charakteryzują się niską ceną i dość ograniczonymi parametrami ochrony, zwłaszcza w niskich temperaturach. Nie posiadają one żadnych „dodatków”, toteż ich żywotność jest krótka,
- olej syntetyczny – w tym przypadku mamy do czynienia z syntezą chemiczną. Właśnie w ten sposób powstaje potrzebna baza olejowa, która następnie zostaje urozmaicona za sprawą licznych dodatków, które poprawiają parametry użytkowe oleju. Wszystko to sprawia, że środki tego typu bardzo dobrze sprawdzają się w rozmaitych warunkach, odpowiednie redukują tarcie, a do tego przyczyniają się do zmniejszenia poboru paliwa. Na oleje syntetyczne zdecydują się więc posiada silników nowoczesnych, a także ci, którym zależy na maksymalizacji ochrony silnika. Pamiętajmy o tym, że produkty te starzeją się o wiele dłużej niż oleje mineralne, dzięki czemu wymiana środka odbywa się rzadziej. Popularne „syntetyki” są droższe, jednak ich wydłużona żywotność sprawia, że koszty w ostateczności się wyrównują. Dodać należy również fakt, że lepiej chronią silnik przed ewentualnymi awariami.
- olej półsyntetyczny – jest niejako połączeniem wyżej wymienionych środków. Powstaje jednak przede wszystkim na bazie syntetycznej, dlatego charakteryzują się nieco lepszymi parametrami ochronnymi niż produkty mineralne. Powinny być wykorzystywane przede wszystkim w silnikach z wtryskiem wielopunktowym.
Jaki olej do silnika benzynowego? Zwróć uwagę na klasyfikację!
Samo określenie rodzaju oleju nie wystarczy, aby zaopatrzyć się w produkt odpowiedniej jakości. Zarówno produkty mineralne, jak i syntetyczne oraz półsyntetyczne dzielą się na kilka pomniejszych typów, które najlepiej spisują się w określonych warunkach i w ramach pracy wybranych silników. Najlepszą metodą na to, aby wybrać właściwy olej, jest odczytywanie znaków klasyfikacyjnych.
Określają one bowiem przeznaczenie i parametry poszczególnych środków. Przygotowaniem klas zajmują się dwie organizacje: ACEA, czyli Stowarzyszenie Konstruktorów Samochodowych, oraz API, czyli Amerykański Instytut Naftowy. Jak je odczytywać?
KLASYFIKACJA ACEA. W przypadku olejów przeznaczonych do silników benzynowych, powinniśmy zainteresować się produktami oznaczonymi literą A. Obok niej podawana jest cyfra – im jest ona wyższa, tym olej charakteryzuje się wyższą jakością.
- Klasy A1 i A2 – należą do nich oleje najtańsze i najsłabsze, dlatego mogą być stosowane wyłącznie do silników starych, gaźnikowych i tych zawierających jednopunktowy wtrysk paliwa.
- Klasa A3 – są to oleje wykorzystywane najczęściej. Kierowane są przede wszystkim do standardowych aut osobowych, ale również pojazdów sportowych, które charakteryzują się zwiększonymi osiągami.
- Klasy A4 i A5 – w tym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z silnikami z wielopunktowym wtryskiem paliwa. Są to konstrukcje zdecydowanie najnowocześniejsze, dlatego wymagają wysokiej jakości oleju. Podkreślić należy również to, że w klasach A4 i A5 znaleźć można oleje prowadzącego do sporych oszczędności w wykorzystaniu paliwa. Pomimo wysokich cen, mogą okazać się więc bardzo korzystne dla kierowców, którzy dużo jeżdżą bądź dysponuje naprawdę mocnymi samochodami.
API. Jeżeli chodzi o instytut amerykański, oleje do silników benzynowych zostały oznaczone literą S. Zamiast cyfr, obok nich znajdują się jednak kolejne litery, które określają to, do aut z jakiego okresu dany olej może być wykorzystywany. W przypadku samochodów najstarszych (wyprodukowanych przed 1958 rokiem), zakupić należy olej SB, dalej mamy oleje SC, przeznaczone do pojazdów z lat 60-tych ubiegłego wieku, SD (początek lat 70-tych), SE (lata 70-te) czy SD (lata 80-te). Do czynienia mamy również z klasami takimi jak:
- SG – są to oleje z dodatkowa ochroną przeciwko tworzeniem się osadów.
- SH – zawierają dodatki antykorozyjne, a także zwiększające odporność na utlenianie.
- SJ – charakteryzują się oszczędnością paliwa oraz bardzo dobrą pracą zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.
- SL – obecnie najczęściej wykorzystywane oleje. Wyróżniają się wysokimi parametrami ochrony, ochroną antykorozyjne i zachowaniem odpowiedniej lepkości w niskich i wysokich temperaturach.
- SM – określa oleje wykorzystywane w najnowocześniejszych samochodach charakteryzujących się sporą mocą.
Klasyfikacje producentów
Poza normami wprowadzanymi przez API oraz ACEA, na rynku funkcjonują również autorskie klasyfikacje producentów samochodów, którzy w ten sposób grupują swoje produkty pod względem możliwości użycia. Spośród nich wymienić należy:
- olej do Renault – poszczególne oleje różnią się między sobą klasą lepkości oraz żywotnością.
- olej do Opel – są to normy kierowane do silników całej grupy General Motors. Dotyczą one przede wszystkim produktów o krótkiej żywotności i o długiej. W tej drugiej kategorii znajdziemy między innymi oleje wymieniane co 30 tysięcy kilometrów (dexos1),
- olej do BMW – klasyfikacje również dotyczą żywotności olejów. W sklepach znaleźć można więc oleje LonfLife 01, które wymieniane są co 20 tysięcy kilometrów lub LongLife 04, w przypadku których żywotność wzrasta do poziomu 30 tysięcy kilometrów,
- olej do VW – w grupie Volkswagena znajdziemy między innymi oleje o typowych przebiegach między wymianami (500.00, 501.01 oraz 502.00), o wydłużonych przebiegach (503.00 oraz 503.01) czy chociażby specjalne oleje Low SAPS (504), które wykorzystywane są w silnikach z katalizatorami trójfazowymi,
- olej do Ford – w bogatej ofercie Forda znaleźć można między innymi mieszanki o obniżonej lepkości, dostosowane do pojazdów o sporym litrażu, a także oleje gwarantujące dodatkowa ochronę.
- olej do Citroen – dotyczą samochodów z koncernu PSA. Oleje grupowane są przede wszystkim ze względu na klasę lepkości.
- olej do Mercedes – podobnie jak w wielu poprzednich przykładach, także tu klasyfikacja dotyczy głównie żywotności danych olejów.
Jaka lepkość oleju?
Kolejnym niezwykle ważny parametrem oleju jest jego lepkość, która zmienia się w zależności od temperatury. W czasie mrozu olej gęstnieje, natomiast w przypadku wysokich temperatur staje się wodnisty. Sztuką jest to, aby zakupić produkt wyróżniający się odpowiednim stosunkiem lepkości letniej do zimowej.
Dlatego też tak ważne jest obserwowanie wszelkich oznaczeń. Lepkość oleju określana jest cyframi i literą „W” – cały zapis wygląda następująco: „olej do silnika benzynowego 10W40”.
Pierwsza wartość (10W) oznacza lepkość zimową, druga natomiast (40) letnią. Co jednak oznaczają te wartości? Warto w tym momencie posłużyć klasyfikacją SAE, która wyjaśnia zarówno lepkość zimową, jak i letnią.
W tej pierwszej chodzi o określenie minimalnej temperatury, w jakiej olej zachowuje lepkość pozwalająca na uruchomienie samochodu. Poszczególne wartości opisane zostały poniżej.
Im więc mniejsza klasa lepkości zimowej, tym w niższej temperaturze może pracować. Podkreślić należy również fakt, że granica lepkości zimowej różni się w zależności od rodzaju oleju. Produkty o klasie od 15W to najczęściej oleje mineralne, odmiany syntetyczne mieszczą się natomiast w granicach od 0W do 10W.
A Jak wygląda kwestia wartości letnich? Dotyczą one wytrzymałości oleju w temperaturach rzędu 100-150 stopni Celsjusza. Im wyższa wartość, tym większa wytrzymałość.
Jaki olej do benzyny z turbo?
Na rynku samochodowym coraz większa popularnością cieszą silniki z turbodoładowaniem (czyli wyposażone w trubosprężarki). Charakteryzują się one zwiększoną mocą i ograniczonym poborem paliwa – parametry te osiągane są podczas pracy w bardzo wysokich temperaturach, dochodzących nawet do wartości 800 stopni Celsjusza.
Wszystko to sprawia, że olej do silnika benzynowego z turbo musi być syntetyczny. Tylko taki produkt jest bowiem w stanie zagwarantować odpowiednią ochronę. To jednak nie koniec – odpowiednie okażą się bowiem wyłącznie oleje dedykowane, które charakteryzują się ochroną turbosprężarki przed gromadzeniem się osadów, utlenieniem czy przegrzaniem.
Są to oleje typu Mobil 1, które opracowywane są przy wykorzystaniu specjalnych, syntetycznych olejów bazowych, powstających w wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych. Ze względu na wysoki stopień czystości oraz jednorodność cząsteczkową, są one w stanie pracować w bardzo ekstremalnych warunkach. Poza ochroną przed wpływem wysokich temperatur, oleje tego typu doskonale sprawdzają się również w zimie (są w stanie pracować nawet w temperaturze dochodzącej do -40 stopni).
Olej do silnika benzynowego z gazem
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zmiana zasilania z benzynowego na gazowy wymaga również zmiany wykorzystywanego oleju. Oczywiście, jak to zwykle bywa, wiele zależy od zastosowanego instalacji. Pamiętać musimy jednak o tym, że temperatura spalania gazu jest wyższa od tej uzyskiwanej w silniku zasilanym benzyną.
Co więcej, instalacje LPG nie gwarantują wewnętrznego chłodzenia, dlatego silnik potrzebuje dodatkowej ochrony. Samo spalanie gazu jest stosunkowo wolne, dlatego wysokie temperatury będą utrzymywały się przez dłuższy czas.
Wszystko to sprawia, że posiadacze samochodu zasilanego gazem potrzebują oleju o lepszych parametrach ochronnych – dlatego też często zaleca się im produkty syntetyczne. Często zawierają one dodatki antykorozyjne i środki oczyszczające silnik, co w takich warunkach ma ogromne znaczenie. W sklepach z łatwością znaleźć można specjalne, dedykowane oleje, które oznaczone są jako te, które można wykorzystywać w przypadku instalacji gazowych. Charakteryzują się one bowiem wysokimi parametrami ochronnymi, które pozwalają na bezpieczną eksploatację silnika.
Jaki olej do benzyny z dużym przebiegiem?
Jeżeli dysponujemy samochodem, którego przebieg przekracza granicę 200 tysięcy kilometrów, nie oznacza to, że powinniśmy decydować się na zmianę oleju silnikowego na inny. Jeżeli przez cały ten czas korzystaliśmy z produktów syntetycznych, powinniśmy przy nich pozostać. Ewentualna zmiana (na przykład na olej mineralny) może bowiem przyspieszyć zużycie silnika.
Jedyną zmianą, o jakiej możemy pomyśleć, jest zakup oleju o wyższej klasie lepkości, który w wielu sytuacjach doprowadzi do redukcji spalania oleju przez silnik.
Jaki olej można dolać do silnika benzynowego?
W sieci znaleźć można sporo informacji na temat mieszania olejów silnikowych. Pamiętać należy o tym, że nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej na opakowani oleju widnieje informacja, czy może być on mieszany z innymi środkami i jakimi. Jeżeli producent dopuszcza taką możliwość, powinniśmy wlać olej z tej samej klasy.
Olej do silnika benzynowego wlany do diesla. Czy oznacza to kłopoty?
W przypadku starych silników dieslowych nie powinno wiązać się to z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Problemy pojawić mogą się w przypadku wlania takiego oleju do silników nowych i wyposażonych w pompowtryskiwacze bądź filtry cząstek stały (DPF).
Takie konstrukcje wymagają bowiem wykorzystania oleju o niskiej emisji zanieczyszczeń (przede wszystkim pyłów), które doprowadzają do zablokowania filtrów lub innych elementów. Wszystko to sprawia, ze wlanie nieodpowiedniego oleju w dłuższej perspektywie może skończyć się awarią silnika.
Czy olej do diesla nadaje się do benzyny?
W przypadku sytuacji odwrotnej, nie powinniśmy martwić się ewentualnymi usterkami bądź poważnym skróceniem żywotności silnika. W większości przypadku oba typy produktów posiadają zbliżone składy i właściwości, dlatego ich użycie do silnika innego typu nie stanowi większego zagrożenia.
Olej do silnika benzynowego – cena i firma
Najtańsze produkty mineralne zakupić można już za kilkanaście złotych za butelkę. Nie zawsze okażą się one odpowiednie, dlatego warto zainteresować się olejami droższymi, zwłaszcza w przypadku posiadania samochodu nowego o sporej mocy. W takim przypadku rozpiętość cenowa polecanych modeli jest bardzo duża. Kosztować mogą bowiem od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Warto zwrócić uwagę także na renomę producenta. W sklepie, pod konkretnymi produktami, często publikowane są rozmaite opinie użytkowników, którzy mieli do czynienia z olejami wybranych firm. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy, pomagająca w podjęciu ostatecznej decyzji.
Absolutnie przestrzegamy przed zakupem olejów nieznanych firm, które cieszą się wątpliwym uznaniem na rynku. Zazwyczaj kuszą one niską ceną, jednak w rzeczywistości początkowe oszczędności szybko okazują się wyłącznie pozornie. My zaś zmuszeni jesteśmy do naprawy silnika, a w skrajnych wypadkach nawet do jego wymiany. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na oleje producentów sprawdzonych, takich jak chociażby Lotos, Castrol czy Elf.
Komentarze (0)