Olej lniany - właściwości, zastosowanie, dawkowanie, skutki uboczne
Spis treści:
Korzyści z tytułu suplementacji oleju lnianego znacząco wykraczają poza jego wysoką zawartość naturalnie występujących kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia roślinnego.
Popularne suplementy w formie olejku
Olej lniany - właściwości
Podobnie jak w przypadku siemienia lnianego, olej lniany działa zbawiennie na nasz mózg, serce, nastrój, stany zapalne, poprawia zdrowie skóry oraz włosów.
Olej lniany pomaga w odchudzaniu
Olej lniany działa jako naturalny środek przeczyszczający, co za tym idzie - doskonale utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, pomagając organizmowi w pozbywaniu się odpadów, odtruwaniu, co przekłada się na szybszą utratę wagi.
Olej lniany na serce
Spożywanie pokarmów bogatych w kwas ALA, takich jak olej lniany, który należy do jednego z najbogatszych źródeł ALA, pomaga w zapobieganiu i leczeniu chorób serca.
Jedno z badań wykazało, że osoby, które spożywały 1,5 grama kwasu alfa-linolenowego zmniejszyły aż o 46 proc. ryzyko nagłej śmierci z powodu chorób serca niż te, które nie suplementowały ALA.
Olej lniany na twarz
Niezbędne kwasy tłuszczowe w oleju lnianym pomagają poprawić elastyczność i teksturę skóry, czyniąc go jednym z najlepszych naturalnych produktów do poprawy jakości naszej cery. Długotrwałe stosowanie oleju lnianego przyczynia się również do zminimalizowania powstawania egzem, wyprysków czy trądziku.
Olej lniany na cellulit
Wraz z upływem lat zmniejsza się produkcja kolagenu, badania dowiodły, że suplementacja oleju lnianego przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu. Strukturalne zmiany w tkankach skóry, w tym zmniejszona produkcja kolagenu, powoduje, że cellulit u kobiet staje się bardziej widoczny, ponieważ skóra staje się cieńsza i mniej zdolna do ukrywania niedoskonałości powstałych przez nagromadzony, podskórny tłuszcz i tkankę łączną tuż pod jego powierzchnią.
Olej lniany na zaparcia i biegunkę
Zaparcia są powodują wiele różnych objawów, takich jak wzdęcia, gazy, bóle pleców lub przewlekłe zmęczenie. Jednym z głównych tradycyjnych zastosowań oleju lnianego było złagodzenie zaparcia. Olej lniany również przynosi korzyści osobom cierpiącym na biegunkę.
Olej lniany - wartości odżywcze
Olej lniany jest wytwarzany z nasion lnu (siemienia lnianego), zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Ważne jednak jest aby zachować prawidłową równowagę pomiędzy ilością kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w naszej diecie, ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych w naszym organizmie, podczas gdy kwasy tłuszczowe omega-6 zwiększają stany zapalne.
Bilans kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 w naszej diecie powinien wynosić od 2:1 do 4:1 na korzyść kwasów tłuszczowych omega-3.
Olej lniany zapewnia nam dawkę kwasu alfa-liponowego (ALA), który jest przekształcany przez nasz organizm w kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Kwas EPA oraz DHA możemy również łatwo pozyskać suplementując kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z oleju rybiego.
Olej lniany tłoczony na zimno w 100 gramach zawiera około 74 gramów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w proporcji 4:1. Jest również bogaty w kwasy jednonienasycone oraz witaminę E.
Olej lniany - dawkowanie
Zaleca się stosować od 2 do 6 łyżek stołowych oleju lnianego dziennie. Należy jednak pamiętać, że olej lniany nie nadaje się do obróbki termicznej, ponieważ traci wszystkie swoje prozdrowotne właściwości.
Olej lniany można stosować do sosów sałatkowych, koktajli warzywnych, owocowych, proteinowych. Podobnie jak w przypadku siemienia lnianego możemy go dodawać do jogurtów czy też płatków owsianych - koniecznie na zimno!
Należy wybierać tylko i wyłącznie olej lniany tłoczony na zimno, w szklanej, ciemniej butelce, w której też należy go przechowywać, najlepiej w chłodnym i zaciemnionym miejscu (optymalnym miejscem jest lodówka) aby zmniejszyć proces jego utleniania.
Olej lniany po otwarciu należy spożyć w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. Jeśli mamy tendencje do zapominania, warto rozważyć zakup oleju lnianego w formie kapsułek.
Olej lniany - skutki uboczne
Olej lniany jest dobrze tolerowany przez organizm i posiada niewielką liczbę możliwych skutków ubocznych. Wyjątek stanowią osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, obniżające poziom cukru we krwi, obniżające poziom cholesterolu, niesteroidowe leki przeciwzapalne, które przed rozpoczęciem suplementacji olejem lnianym powinny tą decyzje skonsultować ze swoim lekarzem.
Komentarze (1)