Omega 6 - właściwości zdrowotne, występowanie, skutki uboczne
Spis treści:
Czym są kwasy tłuszczowe Omega 6?
Istnieje kilka różnych rodzajów kwasów tłuszczowych Omega 6, większość pochodzi z olejów roślinnych, takich jak kwas linolowy. Kwas linolowy przekształca się w GLA w organizmie. Stamtąd rozkłada się jeszcze bardziej na tak zwany kwas arachidonowy. GLA można znaleźć w kilku olejach roślinnych, w tym oleju z wiesiołka, oleju z ogórecznika i oleju z nasion czarnej porzeczki. W rzeczywistości znaczna część GLA, która jest przyjmowana jako suplement, przekształca się w substancję zwaną DGLA, która zwalcza stan zapalny.
Niektóre składniki odżywcze w organizmie, w tym magnez, cynk i witaminy C, B3 i B6, są potrzebne, aby wspomóc konwersję GLA do DGLA. Jednak DGLA jest niezwykle rzadkim kwasem tłuszczowym, występującym jedynie w śladowych ilościach w niektórych produktach spożywczych.
Kwasy tłuszczowe Omega 6 można znaleźć w suplementach, ale zawsze, gdy jest to możliwe, najlepiej jest pozyskiwać składniki odżywcze, które organizm potrzebuje poprzez jedzenie. W tym przypadku doskonałym źródłem będą orzechy i oleje roślinne.
Do kwasów tłuszczowych Omega 6 należy kwas linolowy, arachidonowy oraz GLA.
Omega 6 pomagają na bóle nerwowe
Badania wykazują, że przyjmowanie Omega 6 - przez okres sześciu miesięcy lub dłużej może zmniejszyć objawy bólów nerwowych u osób z neuropatią cukrzycową.
Osoby, które nie mają drastycznych skoków cukru we krwi, dużo lepiej odczują pozytywne działanie omegi-6, w przeciwieństwie do osób mających niekontrolowane, duże skoki cukru.
Omega 6 na stany zapalne
Jak wiadomo, stany zapalne nie sprzyjają naszemu zdrowiu, często nasilają, a nawet powodują choroby takie jak cukrzyca, nowotwory, choroby serca, choroba Alzheimera czy chociażby artretyzm - są one ściśle powiązane ze stanami zapalnymi. Co za tym idzie, to co jemy, często w sposób krytyczny przekłada się na nasze zdrowie, a w skrajnych przypadkach życie.
Spożywanie zdrowych tłuszczy, ma ogólnie pozytywny wpływ na zdrowie. Te tłuszcze znajdujące się w kwasach tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 mogą odgrywać znaczącą rolę w walce o nasze zdrowie.
Omega 6 obniża wysokie ciśnienie krwi oraz ryzyko choroby serca
Same kwasy tłuszczowe Omega 6 lub w połączeniu z olejem rybim Omega 3 mogą pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi.
Badania sugerują, że kwas linolowy może zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Zastąpienie olejów roślinnych bogatych w Omega 6 zamiast tłuszczów nasyconych, może przynieść znaczne korzyści i prawdopodobnie zapobiec chorobom serca.
Omega 6 dla zdrowych kości
Omega 6 mogą pomóc w zachowaniu mocnych i zdrowych kości na długie lata. W przeprowadzanych badaniach, zarówno mężczyźni, jak i kobiety wykazali poprawę stanu swojego układu kostnego podczas suplementacji tłuszczów Omega 6 i Omega 3, pokazując, że mogą one wspierać nasze kości.
Omega 6 - występowanie
W zależności od rodzaju kwasów tłuszczowych Omega 6, możemy je pozyskiwać z różnych źródeł:
- Kwas linolowy: olej sojowy, olej kukurydziany, olej szafranowy, olej słonecznikowy, olej arachidowy, olej bawełniany, olej z otrębów ryżowych.
- Kwas arachidonowy: olej arachidowy, mięso, jaja, produkty mleczne.
- GLA: nasiona konopi, spirulina, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z czarnej porzeczki.
Omega 6 - skutki uboczne
Osoby z takimi schorzeniami jak egzema, łuszczyca, zapalenie stawów, cukrzyca lub tkliwość piersi, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji omegi-6.
Zarówno olej z ogórecznika, jak i olejek z wiesiołka obniżają próg drgawkowy, dlatego osoby wymagające leków przeciwdrgawkowych powinny zachować ostrożność i omówić je ze swoim lekarzem.
Niektóre kwasy tłuszczowe Omega 6, takie jak GLA, mogą zwiększać lub zmniejszać działanie niektórych leków.
Ponadto spożywanie zbyt dużej ilości kwasów Omega 6 i niewystarczająca ilość kwasów Omega 3 może zepsuć równowagę kwasów tłuszczowych (idealna proporcja to 1:1), która niesie za sobą wiele negatywnych skutków ubocznych. Oznacza to, że bezwzględnie należy dążyć do zachowania odpowiednich promocji kwasów tłuszczowych w naszej diecie.
Komentarze (0)