Opona całoroczna - jaka najlepsza? Którą wybrać do samochodu?

| 0 Komentarzy
Czy opony całoroczne to dobry wybór? Jakie opinie zbiera ten rodzaj opon? To musisz o nich wiedzieć.

Przemysł wulkanizacyjny rządzi się swoimi prawami i w taki sposób mamy na rynku dwa rodzaje opon. Są to opony letnie i opony zimowe. Można się jednak zastanawiać, czy takie opony rzeczywiście muszą być regularnie wymieniane co około pół roku. Pogoda bardzo często potrafi być bardzo podobna, a zimy nie zawsze przynoszą liczne opady śniegu.

Dlatego, kiedy chcemy zakładać opony całoroczne, opinie są podzielone. Jedni powiedzą, że zmiana opon jest kwestią bezpieczeństwa i najważniejsze jest to, żeby nie było jak w tradycyjnym powiedzeniu, że zima ponownie zaskoczyła kierowców. Z drugiej strony jeżeli zastosujemy nasze opony jako opony wielosezonowe, to może się okazać, że mocno oszczędziliśmy na ich stanie, a co za tym idzie, zaoszczędzimy na tym wyborze. Rozważmy więc kwestię tego, czy opony powinniśmy zmieniać wraz z nadejściem zimy i czy jeżdżenie na oponach wielosezonowych to dobry pomysł

Opony wielosezonowe – podstawowe informacje

Opona wielosezonowa bardzo często jest kojarzona z oponą uniwersalną. Oznacza to, że taka opona całoroczna poradzi sobie w każdych warunkach, niezależnie od tego, czy ma do czynienia z 40-stopniowym upałem, czy z zaśnieżoną drogą skutą lodem. Opony całoroczne potrafią dobrze sobie poradzić niezależnie czy zima, czy lato, ale mają one tyle samo zwolenników co przeciwników z jednej prostej przyczyny, a tą przyczyną jest bezpieczeństwo.

W zależności od warunków zmienia się droga hamowania naszego samochodu. Szczególnie jest to zauważalne w trakcie sezonu zimowego, gdzie trudne warunki na ulicach sprawiają, że często musimy się nagimnastykować, żeby dobrze wykręcić na zaśnieżonym zakręcie. Opona z niskim bieżnikiem dobrze sobie poradzi na suchej nawierzchni, a opona z wysokim bieżnikiem w tych trudniejszych, nie tylko śnieżnych, ale np. deszczowym.

Właściwości opony całorocznej

Całoroczne opony znane są z tego, że mają przede wszystkim wysoki bieżnik. Jest to spowodowane wymogiem dostosowania takiej opony do najtrudniejszych warunków. W przypadku suchych warunków droga hamowania pomiędzy oponą z niskim bieżnikiem a oponą z wysokim bieżnikiem nie jest aż tak drastyczna, jak to może mieć miejsce w przypadku zimy.

Bieżniki odprowadzają nadmiar śniegu spod opon i dzięki temu opona może hamować bezpośrednio w styczności z asfaltem, a nie ze śliskim śniegiem. Gdyby bieżnik takiej całorocznej opony był niski, nie poradziłby sobie w trudnych warunkach, dlatego producenci są zmuszeni na wysoki bieżnik w przypadku produkcji takich opon. Ma to też swoje konsekwencje w porze letnie. Opony z wysokim bieżnikiem nie są dostosowane do jazdy po suchej nawierzchni, dlatego mogą się takie opony ścierać i tracić swoje właściwości. Opony sprawdzonych producentów dadzą w tym przypadku radę, ale tańsze opony mogą sprawić, że nasza całoroczna opona stanie się opona lepiej sprawującą się w letnią porę, z powodu zdartego bieżnika.

Czy opony całoroczne są bezpieczne?

Opony całoroczne są bezpieczne, ale opony sezonowe poprzez swoje właściwości i przydzielenie do konkretniej pory roku, będą sprawdzać się lepiej. Jeżeli preferujemy powolną i przepisową jazdę, to różnica pomiędzy stanem opon całorocznych a sezonowych nie powinna być zauważana i to przeważnie kierowcom preferującym taką jazdą poleca się wybór opon całorocznych.

Natomiast w przypadku, kiedy lubimy się rozpędzić, to opona sezonowa daje nam znacznie większy komfort, jeżeli chodzi o przyczepność i wyczucie naszego samochodu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy do tej pory korzystaliśmy tylko z opon sezonowych, a wykorzystujemy opony całoroczne po raz pierwszy. Wtedy nasze wyczucie drogi hamowanie może nie być prawidłowe, dlatego przed zmianą swoich upodobań co do wyboru opon, zaleca się ostrożną jazdę.

Zalety opon całorocznych

Główną zaletą opon całorocznych jest to, że nie będziemy musieli zostawiać swojego samochodu w zakładzie wulkanizacyjnym po wymianę opon co sezon. Drugą istotną zaletą jest cena, gdyż często opony całoroczne charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością niż opony sezonowe. Dlatego taki wybór jest korzystny dla naszego portfela i warto rozważyć taki wybór przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

Wady opon całorocznych

Niestety, choć opony całoroczne są tańsze i teoretycznie dostosowane do każdych warunków, to w szczególności w przypadku trudnych warunków na ulicy takie opony będą mieć zdecydowanie więcej problemów niż opony sezonowe, czyli dedykowane na odpowiednią pogodę. Uniwersalizm w przypadku opon sprawia, że choć można jeździć nimi w każdych warunkach, to przypłacimy to mniejszą przyczepnością i zwiększoną strefą hamowania.

Oznaczenia na oponach całorocznych

Opony całoroczne posiadają dwa oznaczenia. Są to oznaczenia M+S i 3PMSF. Pierwsze wspomniane oznaczenie, czyli M+S pochodzi od dwóch pierwszych liter ze słów z języka angielskiego, oznaczających błoto (mud) i śnieg (snow). Takie oznaczenie daje nam informację, że opony z takim oznaczeniem bardzo dobrze dadzą sobie radę w trudnych warunkach, takie jak błoto czy śnieg. Należy jednak pamiętać, że to oznaczenie jest oznaczeniem pochodzącym tylko i wyłącznie od producenta i nie wynika z przejścia jakichkolwiek badań pod kątem przyczepności na błocie i śniegu. Z tego powodu nie powinniśmy kierować się na ślepo tym oznaczeniem.

Inaczej to wygląda w przypadku symbolu 3PMSF, który został zatwierdzony dyrektywą Unii Europejskiej w listopadzie 2012 roku i do jego otrzymania wymagane jest spełnienie odpowiednich testów, które pokazują, że opona zapewnia bezpieczne właściwości jezdne na śniegu. Tym samym, widząc to oznaczenie, jesteśmy pewni co do bezpieczeństwa naszej opony i zdecydowanie lepiej kierować się tym oznaczeniem niż M+S.

Jakim kierowcom rekomendujemy opony całoroczne?

Opony całoroczne polecane są przede wszystkim tym kierowcom, którzy jeżdżą przepisowo i nie lubią szarżować na drodze, dzięki czemu w przypadku hamowania, nie wyczerpują drogi hamowania do samego końca, tylko decydują się na wcześniejsze spowolnienie samochodu. Zakup opon całorocznych zaleca się także tym kierowcom, którzy chcą zaoszczędzić i na czasie i na pieniądzach w portfelu, gdyż opony całoroczne są opcją zdecydowanie tańszą niż dwa komplety opon sezonowych wraz z opłatą dla zakładu wulkanizacyjnego.

Mimo wszystko, decydując się na zakup opon całorocznych, powinniśmy regularnie dbać o ich stan i dostosowywać naszą prędkość do warunków panujących na jezdni. Opony całoroczne nie sprawdzają się tak dobrze jak opony sezonowe pod kątem przyczepności, a opony przede wszystkim odpowiadają za to, jak dobrze sprawuje się nasze auto na drogach ulicznych. Dlatego, jeżeli widzimy, że bieżnik w naszej oponie całorocznej zaczął się już dość mocno zużywać, to zrezygnujmy z tej opony tuż przed rozpoczęciem kolejnego sezonu zimowego. Zużyty bieżnik oznacza, że opona nie będzie sobie dawać rady tak dobrze z odprowadzeniem śniegu, a tym samym z opony uniwersalnej zrobi się na opona, która de facto będzie znacznie lepsza na suchą nawierzchnię, niż na zaśnieżoną.

Kiedy lepiej kupić opony sezonowe?

Opony sezonowe zaleca się przede wszystkim tym kierowcom, którzy cenią sobie minimalizację ryzyka. Opona sezonowa to gwarancja przyczepności na drodze w przypadku każdych warunków. Opona zimowa słabo daje sobie radę w przypadku suchej nawierzchni, gdyż dzięki swoim dużym bieżnikiem jest przystosowana tylko i wyłącznie do trudnych warunków pogodowych, a także do suchej nawierzchni w porze niskich temperatur, jak to często ma miejsce w przypadku zimy. Natomiast opony letnie mają problemy w przypadku mocnego deszczu i śniegu, ale bardzo dobrze dają sobie radę w przypadku słonecznych warunków i lekkiego deszczu.

Sezonowość opony jest jednocześnie jej zaletą i wadą i to od nas zależy, na jaki wybór się zdecydujemy. Myśląc pod kątem portfela, opona całoroczna będzie lepszym wyborem, natomiast jeżeli cenimy sobie więcej pewności i bezpieczeństwa na drodze, opony sezonowe będą idealnie przystosowane do określonych warunków.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Opony motocyklowe

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.