Opona letnia - jaka najlepsza? Którą wybrać do samochodu?

| 0 Komentarzy
Wymiana opon zimowych na letnie jest konieczna ze względu na nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Musi ona odbywać się jednak przy użyciu produktów dobrych jakościowo – w przeciwnym wypadku nie wypełnią one swoich zadań. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas zakupu opon letnich?

Na początek najważniejsze wydaje się określenie prawidłowego rozmiaru ogumienia. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o to, czy opona ma być 15-calowa czy może 17-calowa – jest to bowiem wyłącznie rozmiar felgi, my zaś potrzebować będziemy całego rozmiaru, który powinien być zapisany na boku opony. Jeżeli nie możemy odczytać rzędu cyfr i znaków, należy wartości te odczytać z dokumentów dołączanych do samochodu.

Odczytanie wszystkich wartości pozwoli nam dobrać opony, które na pewno będą pasowały. Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, dostępne są one między innymi w takich rozmiarach jak:

  • opona letnia 165/70 r14
  • opona letnia 195/50r15
  • opona letnia 195/65r15
  • opona letnia 205/60r16
  • opona letnia 205/55r17
  • opona letnia 215/55r16
  • opona letnia 225/45r17
  • opona letnia 225/55/r17

Każdy samochód posiada wydzielone homologowane rozmiary opon, czyli takie, które z powodzeniem mogą być montowane. Wyznaczaniem tych rozmiarów zajmuje się producent, który umieszcza stosowną informację w karcie pojazdu. Poza rozmiarami, istnieją także homologowane indeksy prędkości i nośności opon. Trzymanie się w tych wartościach gwarantuje funkcjonowanie wszystkich systemów wspomagania, a także odpowiednią przyczepność auta.

Jaka opona letnia?

Zanim przejdziemy do analizy najważniejszych parametrów opon dostępnych na rynku, warto zastanowić się nad tym, czy konieczny jest zakup całego kompletu nowych opon czy może wystarczy zaopatrzyć tylko w dwie.

Podkreślić należy, że opony na jednej osi muszą być takie same. Dopuszcza się jednak sytuację, w której np. przednia oś wyposażona jest w komplet nowych opon, a tylna w stary innego producenta. Ma to jednak wpływ na zachowanie się auta na drodze. Różne mogą być bowiem drogi hamowania czy chociażby przyczepność. Wszystko to sprawia, że nowe opony powinniśmy montować na oś tylną, gdyż to ona ma największy wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Klasy opon

Na rynku ogumienia obowiązuje podział omawianych produktów na trzy klasy: ekonomiczną, średnią oraz premium. Różnią się one przede wszystkim jakością wykonania oraz ceną. Dobór poszczególnych klas powinien przebiegać w zależności od naszego stylu jazdy i częstotliwości korzystania z auta. Na inne ogumienia zdecydują się bowiem tak zwany kierowca niedzielny i zawodowy.

Opony klasy ekonomicznej

Należą do niej produkty zdecydowanie najtańsze, produkowane z wykorzystaniem nieco już przestarzałych technologii. Ze względu na obniżanie kosztów, są to opony, które powinny być wykorzystywane przede wszystkim w miastach, do jazdy spokojnej i raczej rzadkiej.

Oczywiście nieco ograniczone parametry użytkowe i niska cena opon klasy ekonomicznej nie oznaczają, że są one niebezpieczne. Każdy tego typu produkt musi bowiem posiadać odpowiednie atesty. Ich intensywna eksploatacja na nierównej nawierzchni doprowadziłaby po prostu do ich szybkiego zużycia, co z kolei przełoży się na komfort jazdy.

Opony klasy średniej

Rośnie cena i jakość wykonania, dzięki czemu ogumienie tego typu nada się zarówno podczas jazdy miejskiej, jak i na gorzej przygotowanych trasach. Wszystko to sprawia, że są one wykorzystywane w wielu modelach samochodów – także w SUV-ach.

Opony średniej klasy cieszą się największą popularnością, ponieważ stanowią połączenie dobrej jakości z niezbyt wygórowaną ceną. Dzięki temu są stosowane głównie przez standardowych kierowców, siadających za kółkiem dosyć często.

Opony klasy premium

Zdecydowanie najdroższe i najbardziej zaawansowane technologicznie opony. To one korzystają z najnowszych patentów, które dopiero po pewnym czasie pojawiają się w produktach niższych klas. Wysoka jakość wykonania sprawia, że doskonale sprawdzą się na każdej nawierzchni i w każdych warunkach – niezależnie od tego, czy będziemy poruszać się po asfalcie czy na drogach szutrowych. Bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza na mokrych i śliskich drogach, nie dopuszczając do utraty kontroli nad samochodem.

Ceny opon premium są bardzo wysokie – związane jest to oczywiście z tym, że ich produkcjach związana jest z rozmaitymi badaniami i innowacjami, wprowadzenie których kosztuje. Znajdują one zastosowanie między innymi w autach sportowych i opancerzonych.

Opony letnie – jaki bieżnik?

Kolejny parametr, który musi zostać przez nas dokładnie przeanalizowany. Podobnie jak w przypadku klas, także tu mamy do czynienia z trzema różnymi odmianami. Bieżniki dzielą się bowiem na:

  • symetryczne – jak sama nazwa wskazuje, obie połowy tego bieżnika wyglądają tak samo, dzięki czemu mogą być montowane w sposób jak najbardziej dowolny. Przekłada się to na lepszą akustykę opony, a także ograniczenie tak zwanych oporów toczenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć spalanie. Oczywiście stanie się to możliwe wyłącznie w przypadku dobrania odpowiedniego ogumienia. Opony z bieżnikami symetrycznymi okażą się nieprzydatne w autach dużych i o sporej mocy. Ich montaż zalecany jest przede wszystkim w mało bądź średniolitrażowych pojazdach miejskich.
  • asytmetryczne – konstrukcja wewnętrznej strony bieżnika zasadniczo różni się od zewnętrznej. Zadaniem pierwszej jest przede wszystkim skuteczne odprowadzanie wody, natomiast zewnętrzna odpowiada za przyczepność podczas jazdy. Dzięki skutecznemu rozłożeniu nacisku, opony z takim bieżnikiem pozwolą na dużo stabilniejszą jazdę w trudnych warunkach. Wszystko to sprawia, że bieżnik asytmetryczny występuje zarówno w oponach klasy średniej, jak i premium. Są więc użytkowane nie tylko w pojazdach miejskich, ale również dostawczych, sportowych i limuzynach.
  • kierunkowe – jego kształt przypomina literę V, dlatego określa się go mianem „jodełki”. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo skutecznym odprowadzaniem wody, odpowiednią przyczepnością oraz stabilnością jazdy po wszystkich rodzajach nawierzchni. Opony o bieżniku kierunkowym najlepiej sprawdzą się w samochodach o dużej mocy – zwłaszcza w modelach dostawczych i sportowych.

Kiedy opona letnia jest zużyta?

Jazda na oponach niezdatnych do użytku wiąże się z poważnym niebezpieczeństwem, gdyż parametry związane z przyczepnością czy drogą hamowania pozostają naprawdę wiele do życzenia. Wszystko to sprawia, że warto regularnie monitorować stan opon zamontowanych w naszych aucie.

O poziomie zużycia opony wiele mówi jej bieżnik, a mówiąc dokładnie – głębokość bieżnika. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm dla samochodów osobowych. Ogumienie z płytszym bieżnikiem nie nadają się do użytku.

Wspomnianą wartość możemy zmierzyć (np. przy użyciu suwmiarki bądź miernika głębokości), jednak nie zawsze jest to konieczne. Wszystko dzięki wskaźnikowi zużycia opony TWI, który pozwala nam wzrokowo ocenić stan opony. Zazwyczaj występuje on w postaci stopionego materiału, który umieszczany jest pomiędzy kostkami bieżnika. Napis TWI wskazuje miejsce pomiarowe.

Oczywiście są to zapisy ustawowe. Praktyka pokazuje jednak, że jazda nawet przy bieżniku o głębokości 2 mm może być niebezpieczna, zwłaszcza gdy nawierzchnia, po której się poruszamy jest mokra bądź śliska. Głębokość nowego bieżnika wynosi około 8 mm, dlatego też przyjmuje się minimalna głębokość bieżnika dla opon letnich powinna wynosić 3 mm.

Jak stara może być opona letnia?

Zużycie opony nie jest zależne wyłącznie od stanu jej bieżnika. Ogromne znacznie ma bowiem również jej wiek. Pamiętać należy o tym, że guma z biegiem czasu się starzeje, co objawia się przede wszystkim twardnieniem, pękaniem bądź pogorszeniem parametrów użytkowych. Wszystko to sprawia, że nawet rzadko używane opony po pewnym czasie muszą zostać wymienione.

Czy istnieje jednak granica wiekowa dla ogumienia? Czy opona 10-letnia jest jeszcze dobra? W rzeczywistości wiele zależy od tego, jak bardzo opona jest narażona na wpływ promieni słonecznych, które zdecydowanie przyspieszają proces starzenia. Przyjmuje się jednak, że maksymalny okres wykorzystania opony to właśnie 10 lat.

Mimo wszystko zawsze warto dokładnie monitorować jej stan, tak aby zareagować odpowiednio wcześnie. Jeżeli chcemy natomiast obliczyć wiek opony, należy odczytać informację wskazującą na to, kiedy została wyprodukowana. Znajdziemy ją na boku opony. Powinny znaleźć się tam cztery cyfry – dwie pierwsze oznaczają tydzień, w którym powstała opona, a kolejne dwie rok. Przykład: cyfry 2814 oznaczają, że ogumienie zostało wyprodukowane w 28. tygodniu roku 2014.

Opona letnia – jaka firma?

Wpływ na decyzję odnośnie konkretnego kompletu opon powinna mieć również renoma producenta, który odpowiada za ich przygotowanie. Produkty uznanych firm w przeważającej większości przypadków charakteryzują się wysoką jakością wykonania, która oczywiście przekłada się na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Z tego też względu nie powinniśmy decydować się na modele wyprodukowane przez firmy nieznane bądź niecieszące się pozytywnymi opiniami użytkowników.

Biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry ogumienia, warte polecenia są przede wszystkim modele takich firm jak:

  • Dębica,
  • Dunlop,
  • Fulda,
  • Michelin,
  • Pirelli,
  • Rotalla.

Jaka najlepsza opona letnia?

Przede wszystkim taka, która będzie dopasowana – nie tylko do samochodu, ale również do naszego stylu jazdy i częstotliwości korzystania z pojazdu. Jeżeli korzystamy z niego często i poruszamy się n zróżnicowanych powierzchniach, powinniśmy zdecydować się na modele klasy średniej lub premium o bieżnikach typu asytmetrycznym bądź kierunkowym.

Nie może zapominać także o regularnym kontrolowaniu stanu naszego ogumienia. Sprawdzać powinniśmy nie tylko stan bieżnika, ale również wiek opon. Zwracajmy także uwagę na to, jak samochód zachowuje się w konkretnych sytuacjach na drodze. Gdy odkryjemy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy pomyśleć o zmianie opon na nowe.

Jak odróżnić oponę letnią od zimowej?

Wbrew pozorom, odróżnienie obu rodzajów ogumienia nie powinno przysporzyć nam większych problemów. Różnią się one bowiem między sobą nie tylko budową, ale również oznaczenia. Najwięcej informacji znajdziemy na boku opony, gdzie znaleźć może się symbol płatka śniegu bądź litera S od słowa „Snow”, czyli śnieg.

Jeżeli chodzi natomiast o budowę opon, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, że modele zimowe posiadają poprzeczne lamele, czyli nacięcia klocków gumy, które poprawiają przyczepność na ośnieżonych drogach. Inny jest również sam bieżnik – jego kształt ułatwia bowiem odprowadzanie wody i błota pośniegowego.

Ostatnim elementem, który odróżnia opony zimowe od letnich jest mieszanka gumy. W modelach przeznaczonych do jazdy zimowej jest ona o wiele miększa, dlatego w wielu przypadkach można ją nawet wygiąć palcami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.