Opona zimowa - jaka najlepsza? Którą wybrać do samochodu?

| 0 Komentarzy
Zimą na drodze panują zupełnie inne warunki, dlatego zakup dopasowanych opon wydaje się być obowiązkiem.

Jest to bowiem przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa (nie tylko naszego). Zimowe ogumienie może być jednak różne – jak więc wybrać najodpowiedniejsze?

Zimą kierowcom najbardziej dokucza mokra nawierzchnie, która, w połączeniu ze śniegiem bądź lodem, stanowi prawdziwe wyzwanie dla opon. Jeżeli więc nie zostały one odpowiednio wykonane, auto natychmiast wpada w poślizg, co oczywiście może skończyć się bardzo różnie.

Opony zimowe posiadają specjalne rowki, które skutecznie odprowadzają wodę i zdecydowanie poprawiają przyczepność na drodze – ma to wpływ także na drogę hamowania. Żeby jednak nie było tak prosto, każda opona zimowa zbudowana jest nieco inaczej. Chodzi tu przede wszystkim o ilość i głębokość rowków oraz użyte materiały. Wszystko to sprawia, że wybór tej właściwej musi zostać poprzedzony dokładną analizą najważniejszych parametrów.

Opona zimowa – oznaczenie

Zanim jednak do tego przejdziemy, warto najpierw nauczyć się skutecznie odróżniać ogumienie zimowe od letniego. Modele te różnią się między sobą przede wszystkim budową – opony zimowe posiadają bowiem wspomniane wcześniej rowki, a także nieco inne bieżniki, które również ułatwiają odprowadzanie wody. Wykorzystana mieszanka gumy również jest inna. Modele zimowe są po prostu bardziej miękkie od letnich.

Niedoświadczony kierowca nie zawsze będzie jednak w stanie zauważyć różnicy budowy opon letnich i zimowych. Nie oznacza to jednak wcale, że stoi on na straconej pozycji. Większość opon posiada bowiem specjalne oznaczenia na powierzchni bocznej – jeżeli znajduje się tam symbol płatka śniegu lub litera S oznaczająca „Snow”, mamy do czynienia z oponą zimową.

Warto wiedzieć!

Niektórzy producenci oznaczają swoje opony literami M i S (Mud and Snow), które wskazują, że są przeznaczone do jazdy po śniegu i błocie pośniegowym.

Opona zimowa – rozmiar

Jest to pierwszy, bardzo ważny parametr, na który musimy zwrócić baczną uwagę. Rozmiar opony musi bowiem zostać dopasowany do konkretnego modelu auta. Najczęściej producenci w dokumentach dołączonych do pojazdu umieszczają informacje na temat tak zwanych rozmiarów homologowanych, czyli takich, które mogą być wykorzystywane.

Rozmiary zapisywane są za pomocą kilku cyfr oraz jednej litery. Często na w sklepach znaleźć można zapisy takie jak „opona zimowa 15”, które określają jednak wyłącznie rozmiar felgi (15 cali). Jest to jednak informacja niepełna. Dlatego też powinniśmy szukać informacji typu „opona 185/60 R15” – znajdziemy je albo w dokumentach albo na bocznej ścianie opony.

Co jednak oznaczają te wartości? Pierwsza z nich (185) określa szerokość opony podaną w milimetrach, druga (55) dotyczy wysokości gumy (jest to procentowy stosunek do szerokości – 55% z 185 wynosi 101,75 mm, taka jest więc wysokość), natomiast trzecia (R15) przedstawia rozmiar felgi podany w calach – przy czym litera „R” wskazuje, że opona wyróżnia się tak zwaną konstrukcją radialną.

Indeksy prędkości i nośności

Kolejny istotny parametr, na którego należy dopasowywać opony do samochodu. Indeks nośności podawany jest w liczbach (np. 91) i oznacza maksymalne obciążenie opony przy maksymalnej dopuszczanej dla niej prędkości.  W przypadku wartości „91”, jedna opona wytrzyma obciążenie równe 615 kg.

Jeżeli chodzi natomiast o indeks prędkości, zapisywany jest on za pomocą symboli i określa maksymalnej prędkości, którą jest w stanie wytrzymać opona. W przypadku litery „V” będzie to 240 km/h, przy „H” 210 km/h, a przy „Q” 160 km/h.

Opona zimowa – jakiej klasy?

O jakości ogumienie najlepiej mówi klasa, w jakiej zostało ono wyprodukowane. Podział ten związany jest głównie z wykorzystanymi technologiami, mieszankami, a także najważniejszymi parametrami, takimi jak przyczepność, żywotność czy zużycie paliwa. Biorąc to pod uwagę, wymienia się 3 klasy opon:

  • opony zimowe klasy ekonomicznej – są to modele zdecydowanie najtańsze na rynku, co związane jest z wykorzystywanie mieszanki niskiej jakości, a także z nieco przestarzałą technologią. Nie oznacza to oczywiście, że tego typu opony są w jakiś sposób niebezpieczne, po prostu okażą się przydatne wyłącznie w określonych typach samochodów i wybranych warunkach. Należy z nich korzystać w przypadku samochodów miejskich o niezbyt dużej mocy. Decydować na nie mogą się głównie kierowcy, którzy rzadko korzystają z auta, a w dodatku preferują raczej spokojny tryb jazdy.
  • opony zimowe klasy średniej – w tym przypadku zaawansowanie technologiczne jest nieco większe, to samo tyczy się również jakości ogumienia. Wszystko to sprawia, że opony tej klasy mogą być stosowane zarówno w mieście, jak i poza nim. Okażą się przydatne nie tylko w standardowych „osobówkach”, ale również w autach dostawczy i o większej mocy.
  • opony zimowe klasy premium – charakteryzujące się zdecydowanie najwyższą jakością wykonania. W procesie produkcyjnym wykorzystywane są najnowsze technologie i wyłącznie najlepsze materiały. Przekłada się to na gwarancję stabilnej, pewnej jazdy w każdych warunkach i na wszystkich drogach. Jakość opon zimowy premium sprawia, że montowane są one w każdym rodzaju samochodów – także w tych dostawczych i sportowych. Powinny być one wybierane również przez kierowców, którzy pokonują spore dystanse bądź preferują agresywny styk jazdy.

Opona zimowa – bieżnik

Sposób jego wykonania ma przełożenie nie tylko na komfort jazdy, ale również na zachowanie się opon w różnych warunkach. Innego bieżnika będziemy bowiem potrzebowali podczas poruszania się na drogach miejskich, a innego na nawierzchniach szutrowych czy górskich. Obecnie opony zimowe sprzedawane są z trzema różnymi rodzajami bieżników:

  • symetryczny – stosowany przede wszystkim w oponach klasy ekonomicznej. Bloki po obu stronach bieżnika są zbudowane w taki sam sposób, dzięki czemu opony tego typu można montować w dowolnym kierunku. Bieżnik symetryczny sprawdzi się przede wszystkim w mieście i w autach o niewielkim litrażu – zagwarantuje przyzwoitą przyczepność i dobre odprowadzanie wody oraz błota pośniegowego.
  • asymetryczny – lewa i prawa strona bieżnika różnią się od siebie, dzięki czemu jednocześnie gwarantują odpowiednią przyczepność na zakrętach, dobrze odprowadzają wodę i są bardzo wytrzymałe, dlatego będą służyły przez dłuższy czas. Wszystko to sprawia, że opony z bieżnikami asymetrycznymi montowane są w nieco mocniejszych samochodach, które poruszają się nie tylko w mieście,
  • kierunkowy – jakościowo najlepszy typ bieżnika. Ze względu na fakt, że klocki ułożone są na kształt litery „V”, doskonale odprowadzają wodę, a do tego gwarantują pełną przyczepność na wszystkich nawierzchniach. Bieżnik kierunkowy jest zalecany przede wszystkim wtedy, gdy dysponujemy mocnym autem lub często jeździmy po drogach górskich i słabo przystosowanych. Tego typu opona dobrze sprawdzi się również w autach typu SUV.

Kiedy opony zimowe są zużyte

Nawet najlepsze opony klasy premium nie mogą być wykorzystywane cały czas. Po pewnym czasie ulegną one bowiem zużyciu, co w sposób zdecydowany wpłynie na ich zachowanie. Pogorszyć może się przyczepność i zwrotność, dojdzie także do wydłużenia drogi hamowania. Dlatego też warto stale kontrolować stan naszego ogumienia, tak aby nie dopuścić do sytuacji, w której jeździmy na tak zwanych oponach „łysych”.

Zużycie opon najlepiej widać po stanie bieżnika. Interesować powinna nas przede wszystkim jego głębokość. W przypadku nowych kompletów, wartość ta wynosi zazwyczaj około 8 mm. Jeżeli głębokość obniży się o połowę, w taki sam sposób pogorszy się przyczepność opon na mokrej nawierzchni. Ostatnią granicą, poniżej której nigdy nie możemy zejść jest wartość 1,6 mm – jeżeli bieżnik będzie płytszy, należy natychmiast wymienić opony. W przeciwnym wypadku grozi nam poważne niebezpieczeństwo.

W jaki sposób mierzyć głębokość bieżnika? Skorzystać możemy z miernika głębokości lub z suwmiarki. W wielu oponach warto posłużyć się również wskaźnikiem TWI. Jest to kawałek stopionego materiału, który umiejscowiony jest w kilku miejscach opony, między kostkami bieżnika. Napis TWI pełni w tym przypadku rolę wskaźnika.

Poza starciem bieżnika, opona zimowa jest zużyta także wtedy, gdy posiada wszelkiego rodzaju deformacje, na jej warstwie butylowej widać plamy lub odparzenia (zużycie marmurkowate) bądź doszło do przecięcia bądź rozdarcia powierzchni bocznej.

W przypadku wymiany ogumienia, warto zamontować 4 opony tego samego modelu. Istnieje możliwość wykorzystania innych modeli na osi przedniej i tylnej, jednak może to skutkować pogorszeniem parametrów jazdy. Zawsze jednak pamiętajmy o tym, że na jednej osi koniecznie muszą znajdować się dokładnie takie same opony (mowa tu zarówno o modelu, jak i chociażby o rodzaju zastosowanego bieżnika).

Kiedy opona jest stara?

Pamiętać należy o tym, że nawet niewykorzystywana opona zimowa ulega zużyciu ze względu na biegnący czas. Różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, temperatury etc.) doprowadzają bowiem do powolnego niszczenia gumy, z której składa się opona.

Czy istnieje granica wieku, po przekroczeniu której opona powinna zostać wymieniona? W przypadku opon letnich wynosi ona mniej więcej 10 lat, jednak ogumienie zimowe (ze względu na nieco inną budowę i większa ilość czynników szkodliwych) powinno być wymieniane mniej więcej co 6 lat. Dzięki temu unikniemy wielu niebezpiecznych sytuacji.

Cały czas warto monitorować stan naszych opon. Koniecznie zapiszmy również datę jej wyprodukowania. Odczytać możemy ją z informacji podanych na bocznej powierzchni opony. Data podana jest za pomocą czterech cyfry, na przykład „2515”. Oznaczają one, że opona została wyprodukowana w 25. tygodniu roku 2015 i to od tego okresu należy liczyć jej wiek.

Jakie opony zimowe wybrać?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakim samochodem dysponujemy, jak często podróżujemy i jaki jest nasz styl jazdy. Jeżeli z auta korzystamy bardzo często bądź dysponujemy pojazdem o sporej mocy, decydujmy się na opony najlepszej jakości – najlepiej te należące do klasy premium i posiadające bieżnik kierunkowy. Tylko one zagwarantują nam bowiem najkorzystniejszy profil jazdy.

Wpływ na wybór ogumienia ma również nazwa firmy, która odpowiada za jego przygotowanie. Warto decydować się wyłącznie na produkty sprawdzonych producentów, którzy cieszą się uznaniem na rynku. Dają one bowiem gwarancję niezawodności. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie rynku opon, polecić należy przede wszystkim modele takich firm jak:

  • Continental,
  • Nokian,
  • Dębica,
  • Dunlop,
  • Fulda,
  • Michelin,
  • Pirelli.

Dlaczego opony zimowe huczą?

Konstrukcja opony składa się z wielu elementów, które w przypadku kontaktu z nawierzchnią i powietrzem generują hałas o określonym natężeniu. Źródłem dźwięku są przede wszystkim klocki bieżnika, a także powietrze, które opływa oponę. Czy istnieje więc sposób na to, aby ograniczyć hałas? Najlepiej zakupić tak zwane opony „ciche”.

Charakteryzują się one przede wszystkim wykorzystaniem bieżników kierunkowych, które nie posiadają przestrzeni zamkniętych. Generowaniem niższego hałasu wyróżniają się również bieżniki, których rowki mają asymetryczny kształt i są ułożone nieregularnie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.