Opony rowerowe 26 - jakie wybrać? Które wybrać?
Spis treści:
W przypadku konieczności zakupu nowej opony, poza rozmiarem zaleca się zwrócenie uwagi na bieżnik, dętkę bądź też inny system opony.
Jaka opona 26 na asfalt?
Opona 26 cali, której średnica w zależności od typu roweru waha się głównie między 559 mm dla jednośladów górskich do 590 mm w rowerach holenderskich, jest jednym z najpowszechniejszych rozmiarów opon. Świetnie sprawdza się w rowerach miejskich, szosowych, trekkingowych oraz przeznaczonych do jazdy w górach.
Opona do roweru, którą używa się głównie na asfalcie powinna mieć małe opory toczenia i pozwalać na szybką jazdę. Nie można, jednak zapominać choćby o minimalnej przyczepności dla własnego bezpieczeństwa. Jeżdżąc przeważnie po mieście przyda się opona miejska, a poza nim trekkingowa, zwana inaczej turystyczną. Dodatkowo na asfalcie lepiej sprawdzą się węższe opony, bez wzoru bieżnika (gładkie) oraz o twardości około 70.
Opony napompowane zgodnie z górnym zakresem ciśnienia wskazanego przez producenta na bocznej ścianę opony będą szybsze i idealnie sprawdzą się na asfalcie.
Opona 26 – jaka dętka?
Dobrze dobrana dętka, jest tak samo ważna, jak i opona do roweru. Wybierając dętkę do opony 26 cali poza rozmiarem przede wszystkim trzeba mieć na względzie posiadany typ jednośladu oraz preferowany typ jazdy. Wybór właściwej dętki będzie opierał się na następujących parametrach:
- rozmiar – w przypadku 26 cali średnica będzie również posiadać 26 cali. Dodatkowo należy sprawdzić szerokość posiadanej opony i pod nią dobrać właściwą dętkę.
- typ wentyla – musi być kompatybilny z kołami:
- SV – 6,5 mm
- DV – 6,5 mm
- AV – 8,5 mm
- system opon – od niego zależy, czy dętka jest potrzeba bądź nie:
- opony bezdętkowe – nie wymagają dętki
- opony clincher – potrzebna dętka
- szytka – dętka wszyta jest w oponę
Opona 26 cali – jaki bieżnik?
Dobór bieżnika w oponach do roweru z oponą 26 cali ściśle związany jest z stylem jazdy danego rowerzysty. Główny podział obejmuje następujące typy bieżników:
- z kolcami – przeznaczone do jazdy po śniegu i oblodzonej powierzchni
- terenowy – do jazdy górskiej oraz przełajowej na najtrudniejszych szlakach. Wysoki poziom przyczepności sprawdzi się na nierównym terenie oraz przy trudniejszych warunkach pogodowych.
- gładki – stworzone do jazdy miejskiej i szosowej. Idealne do szybkiego pokonywania trasy poprzez mniejsze opory toczenia. Mniejsza przyczepność utrudnia poruszanie się poza asfaltem, lub w deszczu.
- semi-slick – łączy oba typy bieżników poprzez wypustki na krawędziach i ich brak wewnątrz. Takie rozwiązanie jest kompromisem pozwalającym na jazdę zarówno w terenie, jak i asfalcie.
Opony rowerowe 26 – jakie wybrać?
Analogicznie do wyboru dętek trzeba najpierw wybrać odpowiedni rozmiar pasujący do posiadanego koła. Opony rowerowe 26 muszą posiadać średnicę 26 cali, a dodatkowo odpowiednią szerokość podyktowaną posiadanym jednośladem – opona górska jest szersza niż opona szosowa.
Do jazdy w terenie lepiej sprawdzą się opony trekkingowe, lub górskie a po asfalcie miejskie i szosowe. Opona 26 cali powinna być węższa, twardsza i bardziej gładka, gdy z roweru korzysta się zazwyczaj w mieście. Na trudniejszych szlakach należy wybrać bieżnik z większymi wypustkami, szersze opony oraz pamiętać o utrzymaniu minimalnego zakresu ciśnienia zalecanego przez producenta opony.
Opony bezdętkowe są bardziej trwałe i nie wymagają zastosowania dętki. Opona 26 cali charakterystyczna dla rowerów miejskich w systemie bezdętkowym idealnie sprawdzi się na ulicach, które pełne są różnych elementów – kamyki, szkło itd
Opona do roweru 26 cali świetnie sprawdza się w rowerach miejskich, szosowych, jak i górskich. Kluczowym jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru, bieżnika, a także właściwy wybór dętki. Nie można również zapomnieć o regularnym kontrolowaniu ilości ciśnienia w oponach, tak by jazda była komfortowa oraz bezpieczna.
Komentarze (0)