Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Orbitrek magnetyczny czy mechaniczny? Jakie są różnice?

| 0 Komentarzy
Przy zakupie orbitreków uwagę należy zwrócić na system oporu. Jaki jest lepszy – mechaniczny czy magnetyczny?

Sprawa ta wydaje się kluczowa w przypadku takich sprzętów treningowych, jak orbitreki. To system oporu decyduje bowiem o generowanym obciążeniu, jak również o jego regulacji. Źle dobrane urządzenie może okazać się nie tylko niewystarczające, ale najzwyczajniej w świecie niewygodne. Wybór orbitreka „na ślepo” nigdy nie będzie więc dobrym pomysłem.

Polecane orbitreki

Który orbitrek lepszy – mechaniczny czy magnetyczny?

Na wstępie musimy podkreślić, że ostateczny wybór sprzętu jest mocno uzależniony od indywidualnych preferencji użytkownika. Nieco innego urządzenia potrzebują bowiem osoby, które trenują 2-3 razy w tygodniu głównie po to, by zrzucić wagę, a innego profesjonalni sportowcy. Z tego też względu przed wydaniem pieniędzy warto zastanowić się nad własnymi potrzebami. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim takie kwestie jak:

  • częstotliwość treningu,
  • intensywność ćwiczeń,
  • przydatność funkcji dodatkowych,
  • posiadany budżet.

Trudno całkowicie pominąć kwestię ceny. Choć największe znaczenie powinny mieć parametry techniczne oraz dostępne funkcje, budżet ogranicza nasz wybór. Tak się składa, że tanie orbitreki przeważnie korzystają z mechanicznego systemu oporu. Warto więc zastanowić się, co takie urządzenia potrafią i dla kogo zostały przygotowane.

Orbitrek mechaniczny – czy warto?

Niska cena urządzenia wynika oczywiście ze sposobu jego wykonania. Orbitreki mechaniczne wyróżniają się bardzo prostą budową. Brak w nich specjalnie skomplikowanych elementów, co sprawia, że są nieco ograniczone. Oczywiście pod warunkiem prawidłowego korzystania z maszyny.

Mechaniczne orbitreki są wyposażane w hamulec składający się z pasków klinowych. Opór koła zamachowego możemy dostosować przy użyciu pokrętła. Problemem jest tu zakres regulacji obciążenia, który wielu osobom może wydać się bardzo wąski. Niewielka ilość ustawień powoduje, że orbitrek mechaniczny nie zadowoli bardziej wymagających użytkowników.

Po stronie wad tych maszyn należy zapisać również dość głośną pracę oraz krótszą żywotność wspomnianego mechanizmu w porównaniu z modelami magnetycznymi. Dla kogo więc jest orbitrek mechaniczny?

Przede wszystkim dla osób chcących za niewielkie pieniądze chcą zakupić sprawną maszynę treningową, która pozwoli im zadbać o formę i zmienić codzienne nawyki. Taki orbitrek okaże się wystarczający w ramach podstawowego planu treningowego. Zadowolone będą więc z niego osoby starsze i dopiero rozpoczynające regularną aktywność fizyczną.

Ile kosztuje orbitrek mechaniczny? Najtańsze modele zakupimy już za kilkaset złotych. Jeśli zaś chodzi o producentów, sporą popularnością cieszą się między innymi orbitreki Zipro oraz orbitreki Kettler.

Rower stacjonarny – najważniejsze wady i zalety

  • niska cena
  • przeważnie niewielka waga
  • prosta obsługa, brak „udziwnień”
  • urządzenia sprawdzają się podczas podstawowych ćwiczeń
  • ograniczona regulacja obciążenia
  • głośna praca
  • żywotność niektórych modeli może być krótka

Orbitrek magnetyczny – czy warto? Dla kogo?

Śmiało można uznać, iż jest to nowszy, bardziej zaawansowany typ omawianych urządzeń treningowych. Zmienił się oczywiście system oporu – zamiast standardowego hamulca, wykorzystywane magnesy, których praca rozwiązuje kilka problemów, z jakimi spotykamy się podczas obsługi modeli mechaniczny. Po stronie największych zalet systemu magnetycznego należy zapisać:

  • cichą pracę – hałas generowany przez orbitrek do ćwiczeń jest znacznie mniejszy od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku modeli mechanicznych,
  • mniejszą awaryjność – sprzęt posłuży nam przez dłużej,
  • precyzyjniejszą regulację – jej zakres jest znacznie szerszy, co pozwala na lepsze dostosowanie intensywności treningu do własnych potrzeb.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że obciążenie generowane przez sprzęt może być zmieniane przy ręcznie (pokrętło) lub elektronicznie – przez wbudowany komputer. Jest to oczywiście znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Nie musimy bowiem schodzić z urządzenia, by dostosować jego parametry pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, należy podkreślić, że orbitrek magnetyczny spełni wymagania bardziej zaawansowanych użytkowników, którym zależy na płynnej regulacji obciążenia i dostępie wielu funkcji dodatkowych. Trzeba oczywiście pamiętać też o tym, że lepszy system zwiększa cenę. Najtańsze orbitreki z magnetycznym systemem oporu zakupimy za około 600-700 złotych. Modele z wieloma funkcjami dodatkowymi kosztują od tysiąca złotych wzwyż.

Rower stacjonarny – najważniejsze wady i zalety

  • precyzyjna regulacja obciążenia
  • cicha praca
  • długa żywotność
  • wiele opcji dodatkowych
  • dostęp do orbitreków z elektronicznym systemem zmiany obciążenia
  • idealnie do bardziej zaawansowanych treningów
  • szeroki wybór zróżnicowanych modeli
  • wyższa cena
  • obsługa urządzenia (a zwłaszcza funkcji dodatkowych) może przytłoczyć

Który system oporu jest lepszy – magnetyczny czy mechaniczny?

Analiza obu kategorii urządzeń pozwala nam odpowiedzieć na pytanie główne, zadane w tytule tekstu. Oczywiście należy przypomnieć, że ostateczny wybór sprzętu jest zależny od indywidualnych preferencji użytkownika, jak również posiadanego budżetu. Jaki więc orbitrek wybrać?

  • Kupcie orbitrek mechaniczny, jeśli chcecie za niewielkie pieniądze zyskać sprzęt treningowy, dzięki któremu wstaniecie z kanapy i rozruszacie swój organizm. Orbitreki mechaniczne do ćwiczeń nie są zbyt rozbudowane pod względem technicznym, jednak dobrze radzą sobie z podstawowymi zadaniami.
  • Kupcie orbitrek magnetyczny, jeśli zwykły trening to dla Was za mało. Tego typu urządzenia gwarantują bowiem wykorzystanie nowszego systemu oporu, który nie tylko jest mniej awaryjny, ale też zapewnia cichszą pracę i precyzyjniejszy, szerszy zakres regulacji. Wszystko to umożliwi realizację zróżnicowanych planów treningowych. Nie tylko tych skupiających się na zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie orbitreka?

Jak nietrudno się domyślić, system oporu nie jest jedyną kwestią, jaką trzeba przeanalizować przed zakupem. Spore znaczenie ma także waga koła zamachowego. Domowe orbitreki przeważnie są wyposażane w koła o wadze około 10 kilogramów, choć zdarzają się wyjątki. Cięższe koła pozwolą na trening ze sporym obciążeniem, dlatego zainteresować nimi powinny się osoby bardziej wymagające.

Nie należy zapominać też o wymiarach i wadze sprzętu oraz nośności, czyli maksymalnej wadze użytkownika. Co istotne, jej przekroczenie może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zniszczenia sprzętu.

Do tego wszystkiego dochodzą wspomniane już funkcje wbudowanych komputerów. Z reguły skupiają się one na pomiarach aktywności, jednak najbardziej zaawansowane orbitreki obsługują także łączność Bluetooth, dzięki której możemy zesparować je z urządzeniami mobilnymi (np. smartfonami). Zainstalowane na nich aplikacje treningowe zdecydowanie rozszerzą funkcjonalność sprzętu. Ułatwią również analizę uzyskiwanych osiągów.

Niezależnie więc, czy decydujecie się na orbitreku magnetyczne czy mechaniczne, zwróćcie uwagę na specyfikacje interesujących Was urządzeń. Pomocy możecie szukać też w rankingach popularności oraz opiniach innych użytkowników. Zawarte w nich informacje znacząco ułatwią podjęcie decyzji.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.