Organizer warsztatowy – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Zachowanie porządku w warsztacie samochodowym to nie lada wyzwanie.

Często zdarza się tak, że narzędzia nie mają jednego wyznaczonego miejsca i można je znaleźć rozsiane po całym pomieszczeniu, co utrudnia sprawne wykonywanie napraw. Aby tego uniknąć, warto kupić organizer warsztatowy. Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Organizer warsztatowy – jak wybrać?

Decydując się na zakup organizera warsztatowego, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Im większy organizer, tym więcej narzędzi w nim umieścimy. Oznacza to również, iż będzie on zajmował więcej miejsca. Rozmiary organizera musimy zatem dopasować nie tylko do tego, jak dużo akcesoriów zamierzamy w nim przechowywać, ale również do dostępnej przestrzeni warszatowej.

Dzięki temu nie tylko zadbamy o porządek, ale także zagwarantujemy sobie optymalny komfort pracy. Do przeprowadzania napraw potrzebna jest bowiem spora przestrzeń. Z tego względu warto wybrać organizer warsztatowy ścienny, który pozwoli nam uporządkować narzędzia, a jednocześnie nie zabierze zbyt dużo miejsca.

Wybierając organizer warsztatowy, musimy wziąć pod uwagę także jego zastosowanie. Inny typ mebla wybierzemy, szukając miejsca do przechowywania wkrętów, śrub czy podkładek, a inny, gdy chcemy uporządkować elementy elektroniczne, takie jak bezpieczniki, mikrowłączniki czy też tranzystory. Jedno jest pewne – oraganizer warsztatowy musi zawierać optymalną liczbę przegródek. Dzięki temu zmieścimy w nim wszystkie najważniejsze akcesoria, części czy narzędzia.

Liczba przegródek i ich wymiary powinny być dostosowane do tego, jak dużo różnych elementów będziemy w nich przechowywać, przy czym warto zdecydować się na nieco większy organizer niż mogłoby to wynikać z ilości posiadanych akcesoriów i narzędzi. Nawet jeśli na początku któraś z przegródek nie zostanie wykorzystana, szybko znajdziemy dla niej przeznaczenie. W warsztacie samochodowym zawsze jest coś do schowania.

Kryteria doboru organizera

Jeżeli dostosowaliśmy wielkość organizera i liczbę przegródek do gabarytów pomieszczenia i mnogości akcesoriów i narzędzi, jakie znajdują się w warsztacie, możemy rozpocząć analizę kolejnych kryteriów, które wpływają na funkcjonalność danego modelu. O to kwestie zasadnicze, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru organizera:

1. Orientacja – w tym wypadku do wyboru mamy dwie opcje – orientację poziomą i pionową. Modele poziome znakomicie odnajdują się w roli wkładów do szuflady. Są przeznaczone głównie do przechowywania śrubek, wkrętów, gwoździ czy też kołków.

Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na wielkość ścianek oddzielających poszczególne przegródki. Jeśli nie będzie ona dostateczna, poszczególne elementy mogą się przesypywać w trakcie gwałtownego otwierania lub zamykania szuflady. Dobrym rozwiązaniem są organizery wyposażone w pokrywę, które zapobiegają niekontrolowanemu przesypywaniu się zgromadzonych elementów.

Z kolei pionowe organizery z łatwością powiesimy na ścianie. Możemy je również przechowywać na stojąco w poziomej szafce lub postawić na stole warsztatowym. Zaletą ich stosowania jest przede wszystkim to, iż nie trzeba ich w całości wyjmować, jeśli chcemy odszukać konkretny element. Modele tego typu zazwyczaj są wyposażone w wygodne szufladki, które ułatwiają porządkowanie narzędzi i akcesoriów.

Na rynku dostępne są również organizery pionowe swym wyglądem przypominające mobilne regały. Zazwyczaj wyposażone są one w kółka, dzięki czemu z łatwością możemy zmieniać ich lokalizację, co jest istotne zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń. Z powodzeniem mogą one zastąpić tradycyjne meble warsztatowe.

2. Materiał, z którego został wykonany organizer – większość organizerów produkowana jest w całości z plastiku. Sprawia to, że są one lekkie, charakteryzują się optymalną trwałością i nie kosztują wiele, co zachęca do ich zakupu. Mają zróżnicowane wymiary i odmienne układy przegródek, dzięki czemu możemy je optymalnie dostosować do naszych potrzeb.

Na rynku dostaniemy również organizatory wyposażone w metalową kasetkę. Dzięki jej zastosowaniu są one trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety przekłada to się na ich większą wagę. W przypadku organizerów tego typu wieczko wykonane jest z tworzywa sztucznego, dzięki czemu możemy zobaczyć zawartość organizera.

Czasem spotyka się również modele wykonane w całości z metalu, takie jak organizer warsztatowy ścienny metalowy. Nie są to rozwiązania wygodne, zwłaszcza z uwagi na swoją wagę. Istnieje również ryzyko, iż szybko pokryją się rdzą. Jest to jednak opcja odpowiednia dla osób, które cały czas uszkadzają organizery plastikowe.

3. Uchwyt – uchwytu pozbawione są organizery stojące i wiszące z przegródkami otwieranymi do przodu, co jest oczywiste. Często jednak w uchwyty nie wyposaża się również organizerów poziomych, głównie z uwagi na fakt, iż są na tyle lekkie i poręczne, że ich przenoszenie nie będzie stanowić żadnego problemu.

Tymczasem organizer podczas przenoszenia może się niekontrolowanie otworzyć, czego skutkiem będzie wysypanie się i pomieszanie wszystkich elementów. Uchwyt mógłby temu zapobiec.

4. Ruchome przegrody – znakomita większość organizerów dostępnych na rynku wyposażona jest w przegrody, które są zamocowane na stałe. Znajdziemy jednak również modele, gdzie układ komórek możemy dowolnie modyfikować, dostosowując ich wielkość i kształt wedle potrzeb i uznania.

Dla wielu majsterkowiczów może to być spore udogodnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż przesuwane przegródki charakteryzują się mniejszą stabilnością, co może utrudnić przenoszenie organizera.

Organizer – jaki najlepszy?

Dobry organizer warsztatowy powinien umożliwiać przechowywanie nie tylko śrubek, wkrętów czy też gwoździ, ale również narzędzi, takich jak bity czy precyzyjne śrubokręty. Dzięki temu z łatwością utrzymamy porządek w miejscu pracy, a wszelkie niezbędne akcesoria i narzędzia będziemy mieć zawsze pod ręką, co usprawni wykonywanie napraw. Ponadto organizer musi być wyposażony w wiele przegródek, co ułatwi segregowanie poszczególnych elementów.

Organizer – jaka firma?

Przy wyborze organizera warsztatowego możemy kierować się renomą producenta. Dużym uznaniem wśród klientów cieszą się produkty firm: Allit, ArtPlast, Curver, Patrol czy też Stanley.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.