Osuszacz powietrza - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Jednym z największych problemów mieszkańców bloków, kamienic i domów jest zbyt wysoka wilgotność powietrza.

Doprowadzić ona może bowiem do sytuacji, w której na ścianie bądź murach zaczną powstawać grzyby i pleśń, które, jak wiadomo, nie są przyjazne dla naszego zdrowia. Ponadto wilgotność wytwarza specyficzny, nieprzyjemny zapach, a także w pewnym stopniu zwiększa koszty ogrzewania pomieszczeń. Im bowiem ściany są wilgotniejsze, tym więcej potrzebujemy energii, aby je ogrzać. Rozwiązaniem na wszystkie wymienione problemy jest osuszacz powietrza. Jak wybrać sprzęt, który sprosta naszym wymaganiom?

Co to jest osuszacz powietrza?

Jest to nic więcej, jak specjalnie skonstruowane urządzenie, którego celem jest usunięcie nadmiaru wilgoci z otaczającego nas powietrza. Żeby powietrze było odpowiednie, musi posiadać około 20% wilgotności. Tyle wystarczy, aby zapewnić domownikom optymalny komfort przebywania w pomieszczeniach, a jednocześnie zadbać o stan techniczny budynku. W takich warunkach pleśń nie będzie się bowiem rozwijać.

Szeroka oferta rynkowa osuszaczy powietrza sprawia, że nie powinniśmy mieć trudności ze znalezieniem właściwego modelu. Pamiętajmy jednak, że sprzęt musi mieć określone parametry techniczne.

Kiedy stosować osuszacz powietrza?

Oczywiście najdobitniejszym powodem, który powinien pchnąć nas do zakupu tego typu produktu będzie powstawanie wspomnianych wcześniej grzybów i pleśni. Jest on godny polecenia zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy w swoim domu pralnię i suszarnię. Te dwa pomieszczenia są szczególnie narażone na wpływ nadmiernie wilgotnego powietrza.

Osuszacz powinien być stosowany także w łazienkach, w których mamy do czynienia z niesprawną wentylacją. Należy jednak zdać sobie sprawę z faktu, iż osuszacz nie wyeliminuje problemu niesprawnej wentylacji – on tylko złagodzi jej skutki. W pierwszej kolejności należy zatem usunąć przyczynę problemu.

Co daje osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza to w praktyce urządzenie wielozadaniowe. Jego stosowanie przynosi następujące korzyści:

  • pozwala pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach,
  • zapobiega występowaniu pleśni, która nie tylko prezentuje się nieestetycznie, ale również działa alergizująco i rakotwórczo,
  • eliminuje problem skraplania się wody na szybach,
  • przyspiesza schnięcie tynków, gładzi i farb, stąd też używa się go także podczas prac budowlanych i remontowych – w takim przypadku jednak najczęściej wykorzystuje się osuszacze przemysłowe,
  • osusza wnętrza zalanych domów,
  • nadaje pomieszczeniom świeży zapach.

Czy osuszacz powietrza jest skuteczny?

Jak najbardziej – dobrej jakości urządzenia wyposażone są w bardzo sprawne czujniki wilgotności, które natychmiast wykrywają sytuację problemową. Najlepiej jego skuteczność widać we wspomnianych łazienkach i pralniach. Za sprawą osuszacza, pranie będzie schło szybciej, a ściany i wszelkie elementy szklane nie będą zaparowywane przez prysznic czy kąpiel.

Warty podkreślenia jest również fakt, że tego typu produkty usuwają także wszelkie zanieczyszczenia, co oczywiście działa z korzyścią dla naszego zdrowia. Jeżeli zatem zastanawiamy się, czy warto kupić osuszacz powietrza, poznaliśmy już odpowiedź – jak najbardziej. Dzięki niemu uporamy się z problemem pleśni, która szpeci nasze ściany i negatywnie wpływa na zdrowie domowników.

Czy osuszacz powietrza jest szkodliwy?

Mimo udowodnionej wysokiej skuteczności omawianych rozwiązań, w sieci często można spotkać się z pytaniami, czy osuszacz jest szkodliwy. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – im skuteczniejszy (w domyśle droższy) produkt, tym jest on bezpieczniejszy.

Tanie osuszacze w trakcie pracy mogą produkować pewne związki, które w określonych dawkach są szkodliwe. Mowa tu miedzy innymi o jonach, ozonie czy promieniach ultrafioletowych. Dlatego wystrzegać powinniśmy się bardzo tanich urządzeń, zwłaszcza pochodzących z azjatyckich rynków. Mogą one być podróbką produktów uznanych marek.

Czy osuszacz powietrza chłodzi?

Pytanie to zadaje sobie wielu klientów podczas zakupu osuszacza powietrza. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – to zależy od konstrukcji sprzętu. Na rynku dostępne są bowiem modele, które są wyposażone zarówno w funkcję chłodzenia, jak i ogrzewania przepływającego przez nie powietrza. Niektóre zaś w ogóle nie zmieniają temperatury otoczenia. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy zależy zatem od naszych indywidualnych potrzeb.

Jaki osuszacz powietrza wybrać?

W dokonaniu właściwego wyboru z pewnością pomoże dokładna analiza wszystkich rodzajów tego urządzenia, jakie możemy spotkać na rynku:

  • osuszacz absorpcyjny – jego głównym elementem jest tak zwany rotor, który pobiera wilgoć z powietrza, następnie ją skrapla i przetransportowuje do specjalnego zbiornika z wodą. Głównym wyróżnikiem tego modelu jest fakt, iż w dużym stopniu (ok. 10 stopniu Celsjusza) ociepla on powietrze, które następnie wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Jest on więc często polecany do pokoju, zwłaszcza o niewielkich rozmiarach. Jego praca nie jest bowiem zależna od temperatury w nim panującej, jest także bardzo poręczny. Z tego względu, omawiany osuszacz powietrza polecany jest także do piwnicy.
  • osuszacz kondensacyjny – podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, powietrze jest zasysane, skraplane i transportowane do zbiornika z wodą. Tam również jest ogrzewane, ale w bardzo niewielkim stopniu (ok. 2 stopnie Celsjusza). Za prawidłową pracę urządzenia odpowiada kompresor. Jego praca jest najwydajniejsza przy temperaturach przekraczających 20 stopni oraz przy wilgotności ok. 75%. Rozmiary urządzenia są spore, dlatego najlepiej sprawdza się w domach.
  • osuszacze chłodnicze – czy osuszacz powietrza chłodzi? Okazuje się, że tak, wystarczy jedynie zdecydować się na odpowiedni model. Ich działanie opiera się na oczyszczeniu powietrza poprzez jego schłodzenie. Głównymi elementami tych produktów są wymienniki i parowniki. Polecane są one do łazienki lub do innych ciepłych pomieszczeń.
  • osuszacz powietrza przemysłowy – wyróżnia się on przede wszystkim sporymi gabarytami, wyższą ceną oraz zwiększonymi osiągami. Wszystko to sprawia, że nadaje się on do hal produkcyjnych lub innych sporych powierzchni.

Odpowiadając na pytanie, jaki osuszacz powietrza wybrać, warto zwrócić również uwagę na różnego rodzaju parametry:

  • zakres temperatur – w których jest on w stanie prawidłowo funkcjonować
  • procent wilgotności powietrza – niektóre modele mogą pracować wyłącznie w określonych przedziałach tego parametru
  • pobór mocy – istotny przede wszystkim w kontekście kosztów eksploatacji
  • poziom hałasu
  • sterowanie – może przybrać formę mechaniczną bądź elektryczną, wyróżniającą się automatyczną pracą
  • wskaźniki – zazwyczaj pokazują poziom wilgotności powietrza i temperatury panującej w powietrzu. Występują w formie wyświetlacza LCD
  • higrometr – czujnik, który wyłącza urządzenie w sytuacji, gdy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom wilgotności.

Osuszacz powietrza – który wybrać?

Jak zostało wspomniane, oferta rynkowa osuszaczy powietrza jest szeroka. Wybierając je przyjrzyjmy się nie tylko parametrom technicznym, ale również temu, czy dany model jest dostosowany do naszych potrzeb. W zależności od przeznaczenia będzie się on odznaczał nieco innymi właściwościami, jednak generalna zasada jego działania – pobieranie z powietrza wilgoci – pozostanie bez zmian.

1. Jaki osuszacz powietrza do mieszkania? W tym przypadku istotną kwestią jest to, by dostosować wydajność (sprawność) urządzenia do metrażu mieszkania. Gdy wielkość mieszkania nie przekracza 40 m2, wówczas warto zdecydować się na osuszacz powietrza o wydajności około 10 l/24 h.

Jeżeli zastanawiamy się, jaki osuszacz powietrza do mieszkania 50 m2 będzie odpowiedni, wówczas warto zdecydować się na wydajniejszy sprzęt. Wartość na poziomie 15 l/24 h będzie w sam raz.

Zadbajmy również o to, by sprzęt nie był zbyt głośny. Najcichsze urządzenia dostępne na rynku generują hałas na poziomie 35 dB. Jeżeli dysponujemy ograniczoną ilością przestrzeni w mieszkaniu, możemy się zdecydować na pokojowy osuszacz powietrza. Nie zabiera on wiele miejsca, a przy tym elegancko się prezentuje.

2. Jaki osuszacz powietrza wybrać do domu? Kupując osuszacz do domu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rodzaj. W porównaniu z modelami absorpcyjnymi osuszacze kondensacyjne charakteryzują się większą wydajnością, co w przypadku budynku jednorodzinnego jest wskazane.

Dostępne na rynku warianty przeznaczone do użytku domowego osiągają wydajność od 10 do 45 l/24 h. W praktyce jednak nawet urządzenie osiągające maksymalną wartość tego parametru nie będzie w stanie pozbyć się wilgoci z całego domu. Dlatego zamiast jednego dużego modelu warto kupić kilka mniejszych, które umieścimy w najbardziej problematycznych pomieszczeniach. W ten prosty sposób poprawimy jakość domowego powietrza.

Decydując się na domowy osuszacz powietrza, zadbajmy również o to, by był on atrakcyjny pod względem wizualnym. Wówczas będzie się elegancko prezentował wśród domowego wyposażenia. To ważne, jeżeli zależy nam na estetyce wnętrz.

3. Jaki osuszacz powietrza do piwnicy? Piwnica to pomieszczenie, które pod względem gromadzenia się nadmiaru wilgoci, jest jednym z najbardziej problematycznych. Dlatego w wielu domach osuszacz w tym wnętrzu jest koniecznością.

Jeżeli szukamy oszczędności, warto wybrać osuszacz z granulatem. To tanie rozwiązanie, którego okres eksploatacyjny wynosi 4-6 miesięcy. Po upływie tego czasu należy wymienić znajdujący się wewnątrz urządzenia granulat pochłaniający wilgoć.

Gdy zaś potrzebujemy bardziej kompleksowego rozwiązania, należy zdecydować się na osuszacz powietrza absorpcyjny lub kondensacyjny. W przypadku tych modeli należy prawidłowo dostosować ich wydajność do metrażu pomieszczenia. Wówczas zadbamy o optymalną efektywność sprzętu. Piwnice zwykle mają ograniczoną powierzchnię, dlatego osuszacz o wydajności 5l/24h powinien okazać się wystarczający.

4. Jaki osuszacz powietrza do łazienki? W łazience obowiązują te same zasady doboru osuszacza powietrza, które stosujemy w przypadku piwnicy. Możemy zatem zdecydować się na tanią opcję z granulatem bądź wydajniejsze modele absorpcyjne lub kondensacyjne.

W przypadku łazienki, która zwykle jest stosunkowo małym pomieszczeniem, sprawdzą się osuszacze o wydajności 8l/24h. Jeżeli jednak mamy do czynienia z wyjątkowo zawilgoconym wnętrzem, wówczas 10l/24h to minimum.

Co więcej, w łazience zwykle zastosowanie znajduje osuszacz  wilgoci elektryczny. To praktyczne urządzenie. Jeżeli jednak zależy nam na jak najmniejszych kosztach eksploatacji, przy jego wyborze, zwróćmy uwagę na wielkość poboru energii. Pamiętajmy również o zasadzie, że im większa moc, tym więcej prądu zużywa elektryczny osuszacz powietrza.

5. Jaki osuszacz powietrza do samochodu? Problem nadmiaru wilgoci może również dotyczyć samochodów. Warto z tym walczyć, gdyż gromadząca się pleśń nie tylko niszczy elementy konstrukcyjne samochodu, ale również brzydko pachnie, co zmniejsza komfort podróżowania.

W takiej sytuacji należy zdecydować się na samochodowy pochłaniacz wilgoci. Jego stosowanie ma wiele zalet: zapobiega parowaniu szyb, chroni przed zawilgoceniem tapicerki, pleśnią i korozją oraz eliminuje zapach stęchlizny. Co więcej, nadaje się do wielokrotnego użytku. I w tym przypadku dużą rolę odgrywa wydajność elementu. Dobrej jakości samochodowy osuszacz powietrza będzie pochłaniał 850 ml wody.

6. Jaki osuszacz powietrza na budowę? Nadmiar wilgoci znacząco wydłuża czas wykonywania niektórych robót, a nawet wręcz uniemożliwia przeprowadzenie prac zgodnie z przyjętym harmonogramem. Z tego względu osuszacze budowlane mogą okazać się niezwykle przydatne także na placu budowy. Sprawdzą się w czasie malowania, tynkowania, wykonywania wylewki oraz podczas prac konserwatorskich i remontów.

7. Jaki osuszacz powietrza do kompresora? Osuszacze powietrza znajdują zastosowanie także w przypadku kompresorów, przy czym wówczas zmniejszają one wilgotność sprężonego powietrza, co jest niezwykle istotną kwestią podczas prac przy wykorzystaniu tego sprzętu.

Na rynku dostępne są trzy typy osuszaczy sprężonego powietrza do kompresora: membranowe, absorpcyjne i ziębnicze (kondensacyjne/chłodnicze). To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Przy doborze sprzętu należy uwzględnić przede wszystkim ciśnienie robocze, temperaturę sprężonego powietrza oraz wielkość przepływu powietrza w danym układzie.

Wybierając kompresor budowlany, warto zwrócić uwagę na jego moc, zakres temperatur pracy, poziom generowanego hałasu, wagę, a przede wszystkim wydajność. Najlepszy jakościowo sprzęt jest w stanie osuszyć nawet do 75 litrów na dobę, co jest imponującym wynikiem i pozwala szybko przystąpić do dalszych prac budowlanych.

Jaki osuszacz powietrza sprawdzi się najlepiej?

Aby osuszacz powietrza spełniał swoje funkcje, musi być dostosowany do warunków, w jakich będzie pracował. Inny model wybierzemy do łazienki, inny do pokoju, a jeszcze inny do samochodu, nie mówiąc już o placu budowy, gdzie potrzeba urządzenia o wyjątkowej wydajności. Tylko wówczas możemy liczyć na wysoką efektywność sprzętu.

W warunkach domowych ciekawą opcja może okazać się osuszacz powietrza z higrostatem. Automatycznie steruje on pracą urządzenia, utrzymując określoną wilgotność powietrza. To niezwykle praktyczne rozwiązanie. Jeżeli zaś szukamy modelu, który sprawdzi się na działce, w domku letniskowym lub na kempingu, zdecydujmy się na sprzęt wyposażony w system rozmrażania, dzięki czemu sprawdzi się także w niższych temperaturach.

Pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza?

Wiele zależy od naszych potrzeb. Pochłaniacze wilgoci mają niższe ceny niż osuszacze powietrza i będą odpowiednie w przypadku mniejszych pomieszczeń. Kiedy osuszacz powietrza okaże się zatem przydatny. Gdy problem nadmiaru wilgoci jest znaczący.

Odwilżacz powietrza – cena

Koszt tego typu produktu zazwyczaj nie spada poniżej poziomu 500 złotych. Wszystko przez to, iż jego działanie wymaga stworzenia naprawdę skomplikowanego systemu, który kosztuje. Mimo wszystko warto kupić osuszacz powietrzna, gdyż zdecydowanie poprawia on warunki mieszkaniowe. W przypadku dobrej jakości osuszacza kondensacyjnego cena może sięgać nawet tysiąca złotych. Nie jest to tani sprzęt, jednak zapewnia wysoką wydajność.

Osuszacz powietrza – jaka firma?

Szczególną popularnością cieszą się produkty firm AIRPRESS, Berdsen, Dedra, Eldom, Master, Tayotomi, Woods. Oferują one zróżnicowane modele, dlatego z łatwością znajdziemy produkt odpowiadający naszym potrzebom i możliwościom finansowym. A Wy jaki osuszacz powietrza polecacie?

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.