Owczarek szkocki collie - cena, hodowla, żywienie, opis rasy, tresura
Spis treści:
- Owczarek szkocki collie - opis rasy
- Owczarek szkocki - hodowla
- Owczarek szkocki - charakter
- Owczarek szkocki - tresura
- Owczarek szkocki - żywienie
- Owczarek szkocki collie - choroby
- Owczarek szkocki - cena
- Opinie o owczarku szkockim
- Owczarek szkocki collie a dzieci
- Border Collie czy owczarek szkocki collie
Psy rasy owczarek szkocki collie są delikatne, wrażliwe ale też bystre. Lubią towarzystwo człowieka, są przyjazne, rzadko agresywne, ale też niezbyt wylewne.
Popularne zabawki dla psa
Owczarek szkocki collie - opis rasy
Delikatne owczarki collie to psy dla spokojnych osób, które chętnie podejmą się pracy z czworonogiem, ale także to dobry kompan dla całej rodziny, który chętnie będzie spędzał z nimi czas i szybko przywiązuje się do wszystkich domowników.
Owczarek szkocki - hodowla
Zazwyczaj nie ma problemu z zakupem szczeniaka owczarka szkockiego, jednak lepiej wcześniej zainteresować się tematem i zamówić pieska z miotu nieco wcześniej. Konieczne jest, tak jak u każdej innej rasy, upewnienie się, że hodowla działa zgodnie z prawem i psiaki mają w niej wszystko, czego potrzebują.
Owczarek szkocki - charakter
Owczarki szkockie collie to pieski spokojne i wrażliwe, a ich temperament jest raczej umiarkowany. To wierne i przywiązane do rodziny czworonogi, które najchętniej spędzają czas z panem. Dla dzieci owczarki szkockie dobrym kompanem i zazwyczaj są dla nich delikatne, ale jednocześnie dzięki powściągliwości wobec obcych są dobrymi stróżami.
Psy tej rasy charakteryzują się też pewnością siebie i odwagą, ale akceptują inne psy i inne zwierzaki. Bez problemu dopasują się do życia w bloku, jednak konieczne jest zapewnienie im niezbędnej dawki ruchu i zajęcia podczas nieobecności właściciela.
Owczarek szkocki - tresura
Collie to inteligentne i szybko uczące się czworonogi. Dzięki świetnej pamięci bardzo dobrze przyswajają sobie komendy, przy tym jednak nie są bezwarunkowo posłuszne.
Owczarki szkockie nie przepadają za nudnymi ćwiczeniami, niewskazane jest też ostre traktowanie. Delikatność, ale i stanowczość jest konieczna podczas pracy z pupilem. Do tych czynności przydadzą się akcesoria treningowe czy smakołyki do nagradzania psa.
Szczeniaki owczarka szkockiego collie powinny być socjalizowane z innymi ludźmi i psami. Nie należy izolować pupila ani ignorować go, ponieważ dorosły osobnik będzie tchórzliwy.
Owczarek szkocki - żywienie
Owczarki szkockie collie nie są wybredne i można karmić je zarówno suchymi karmami dopasowanymi do dużych ras, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami. Muszą one zostać jednak uzupełnione suplementami witaminowymi. Psiaka należy karmić dwa razy dziennie dawką dostosowaną do wagi.
Owczarek szkocki collie - choroby
Psy rasy lessi najczęściej cierpią na dysplazję stawów biodrowych. Często spotykane u nich choroby to też dolegliwości wzroku, zazwyczaj genetyczne takie jak anomalia oka collie (tzw. CEA), kóra polega na niedorozwoju naczyniówki oraz PRA, czyli postępujący zanik siatkówki. U psów tej rasy trzeba zadbać też o zęby i niwelować kamień poprzez szczotkowanie lub zapewnianie gryzaków.
Owczarki collie są też odporne na niektóre leki, antybiotyki i narkozę, dlatego trzeba leczyć je u wykwalifikowanego specjalisty.
Owczarek szkocki - cena
Zakup szczeniaka owczarka szkockiego collie z rodowodem to wydatek rzędu 2000-2500 zł. Miesięczne utrzymanie pupila oscyluje w okolicy 150- 200 zł.
Opinie o owczarku szkockim
Decydując się na owczarka szkockiego collie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to pies, który wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Częste szczotkowanie i obfite linienie mogą być uciążliwe. To rasa również dość wrażliwa, niekiedy nawet lękliwa, wymagająca delikatnego podejścia. Do niewątpliwych zalet zalicza się jednak jego łagodność zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt i wyjątkowe przywiązanie do rodziny. To psy, z których wychowaniem poradzi sobie nawet początkujący, nawet średnio aktywna osoba, ponieważ collie nie wymaga bardzo dużej dawki ruchu.
Owczarek szkocki collie a dzieci
Collie są delikatne dla dzieci i są ich dobrym kompanem, jednak mniejsze maluchy należy nauczyć odpowiedniego podejścia do zwierzaka.
Komentarze (0)