Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Oznaczenia procesorów Intel. Co wybrać? Który kupić?

| 20 Komentarzy
Oznaczenia procesorów Intel potrafią wprawić w konsternację. Jak je prawidłowo odczytywać?

Core i7-11700KF, Core i7-13700 i Core i5-9400F to trzy losowe przykłady procesorów od Intela. Czy wiesz jak odczytywać oznaczenia procesorów Intel? Czy jesteś w stanie zidentyfikować generacje, do których należą te przykładowe modele? Jeżeli nie, jesteś w najlepszym miejscu, by uzupełnić wiedzę.

W artykule poruszamy kwestie wyjaśnienia tego, z czego składa się nazwa każdego procesora (głównie marki Intel Core, najpopularniejszej na rynku konsumenckim), wyjaśniamy znaczenie liter w nazwach, omawiamy serie procesorów i podpowiadamy co kupić. Jeżeli chcesz uzupełnić wiedzę na temat procesorów od Niebieskich, to czytaj dalej.

Oznaczenia procesorów Intel – podstawowe informacje

Nazwa każdego procesora Intel Core, choć na pierwszy rzut oka dla osoby niewtajemniczonej, może być skomplikowana, to jednak mając odpowiednią wiedzę, możemy dzięki niej z łatwością identyfikować poszczególne modele. W składzie nazwy procesorów od Niebieskich wyróżniamy następujące segmenty:

  • nazwę marki,
  • indeks marki,
  • wskaźnik generacji,
  • kod cyfrowy,
  • kod linii produktów.

Początkowo mogą Ci one mówić niewiele, jednak poniżej wyjaśniamy te pojęcia. Zacznijmy jednak od przykładu, na podstawie którego łatwiej będzie nam wyjaśnić poszczególne segmenty. Będzie nim Intel Core i9-13900KF, sprzęt, który samą swoją nazwą może wywołać zmieszanie. Obiecujemy jednak, że po lekturze tego artykułu będziesz odnajdywał się w różnych generacjach procesorów Intel, jak ryba w wodzie!

Nazwa marki – informuje o marce procesora, czyli tym z jakiej linii produktów wywodzi się dany sprzęt. W naszym poruszanym przykładzie jest to „Intel Core”, jednak może być to również „Intel Processor” (nowe nazewnictwo, które od 2023 zastąpiło Intel Pentium i Intel Celeron) lub „Intel Xeon” (CPU dedykowane serwerom).

Indeks marki – indeksem marki w naszym przykładzie jest „i9”. To modyfikator, który informuje o wydajności danej jednostki, który znajduje się jedynie w urządzeniach Intel Core. Wyróżniamy cztery modyfikatory: i3, i5, i7 i i9, uszeregowane w kolejności od najsłabszego do najmocniejszego.

Wskaźnik generacji – nasz przykład informuje, że mamy do czynienia z procesorem 13. generacji. Odpowiada za to liczba, która znajduje się po myślniku, czyli „13”. W przypadku numerów czterocyfrowych, mamy do czynienia z urządzeniem maksymalnie 9. generacji.

Kod cyfrowy – trzy ostatnie cyfry to tzw. kod produktu. Oznaczenie to odpowiada za wewnętrzną hierarchię w obrębie danej generacji. W szczególności nie należy jednak używać tego kodu podczas porównywania różnych generacji oraz linii produktów. W naszym przykładzie kodem cyfrowym jest „900”.

Kod linii produktów – niezwykle kluczowy wskaźnik, który informuje o szeregu właściwości danego CPU. To właśnie z jego pomocą dowiemy się, czy procesor jest wyposażony w zintegrowany układ graficzny lub też, czy mamy do czynienia z edycją energooszczędną oraz taką, która będzie podatna na overclocking. W nazwie naszego procesora za kod linii produktów odpowiada „KF”.

Dysponując tą wiedzą, jesteśmy w stanie określić, że mamy do czynienia z procesorem 13. generacji Raptor Lake, który reprezentuje segment i9 (najwydajniejszych dostępnych jednostek), opierając się na kodzie cyfrowym, jeszcze bardziej się utwierdzamy w przekonaniu co do jego osiągów. Oznaczenia procesorów Intel nie kończą się jednak w tym momenciem, gdyż nawet na naszym przykładzie w nazwie jest jeszcze „KF”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat liter w nazwach procesorów, kontynuuj lekturę.

Oznaczenia procesorów Intel – litery w nazwach

Na poniższej liście znajdziesz najważniejsze informacje na temat liter w nazwach procesorów Intel. Znajdują się one na końcu nazwy, choć nie każda jednostka tego producenta musi je posiadać. Jest tak ze względu na to, że każda litera sugeruje, iż dany model jest wyposażony w funkcję, która odróżnia go od podstawowego wariantu. Standardowy model bez litery jest pozbawiony tego dodatku – takie podejście pozwala szybko zidentyfikować najważniejsze parametry procesora.

Komputery stacjonarne:

Litera K – jej obecność sugeruje, że procesor posiada odblokowany mnożnik. Cechuje go wysoka wydajność i podatność na overclocking.

Litera F – model, który nie posiada iGPU (zintegrowanej karty graficznej), wymagając do pracy dedykowanego GPU. Przytoczony wyżej przykład udowania, że procesory Intela mogą mieć dwie litery w nazwie, jak. KF – oznacza to model CPU z odblokowanym mnożnikiem, który wymaga posiadania odrębnej karty graficznej (gdyż sam nie jest w stanie generować obrazu).

Litera S – edycja specjalna, najczęściej limitowana.

Litera T – nacisk na moc

Urządzenia przenośne (laptopy, laptopy 2w1):

Litera H – informuje o procesorze, który cechuje wysoka wydajność.

Litery HK – urządzenie z wydajnym procesorem, który ma odblokowany mnożnik i jest podatny na OC.

Litera U – model energooszczędnego procesora (z niskim parametrem TDP).

Litera Y – jeszcze niższa energooszczędność niż w przypadku modelu U.

Litera P – modele CPU dostosowane wydajnościowo do smukłych i lekkich urządzeń przenośnych.

G1-G7 – informuje o mocy zintegrowanego w procesorze układu graficznego.

Dzięki tym oznaczeniom, po nabraniu wprawy możemy w locie identyfikować najważniejsze parametry danego procesora. Jest to niezwykle intuicyjne i klarowne, choć wymaga chwili czasu na zapoznanie, głównie ze względu na mnogość dostępnych opcji.

Charakterystyka procesorów ze względu na serię

Podstawową serią procesorów marki Intel jest Intel Core. W jej ramach można wyróżnić cztery linie, różniące się od siebie wydajnością i docelowym gronem odbiorców, a co za tym idzie, również ceną. Zgodnie z deklaracją producenta, takie rozgraniczenie ma pomóc w określeniu spodziewanej wydajności procesora, bez konieczności zagłębiania się w aspekty techniczne. Wyróżniamy cztery zasadnicze procesorów Intel Core: i3, i5, i7 i i9.

  • Intel Core i3 — uniwersalne procesory Intel i3 do codziennej pracy biurowej na przyzwoitym poziomie. Jeszcze kilka lat temu były to głównie konstrukcje dwurdzeniowe. Obecnie coraz częściej zdarza się, że do serii Core i3 trafiają układy czterordzeniowe. Podczas wykonywania kilku zadań jednocześnie mogą mieć ograniczoną wydajność, a ich kluczowym aspektem jest niska cena w stosunku do oferowanych możliwości.
  • Intel Core i5 — to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane procesory w laptopach i komputerach dedykowanych dla użytkowników domowych. Procesory Intel Core i5 oferują wystarczającą wydajność nawet w bardzo wymagających grach, pozostając przy tym świetnym wyborem w kwestii opłacalności. To bardzo cenione rozwiązania uniwersalne, które przez lata obecności na rynku zyskały sobie szereg zwolenników.
  • Intel Core i7 — pozycja dla wymagających użytkowników. Można ją znaleźć w najbardziej zaawansowanych komputerach gamingowych, a także w jednostkach budowanych z myślą o pracy wymagającej wysokiej mocy obliczeniowej. Procesor w grach gwarantuje płynność rozgrywki, a podczas pracy stabilność i szybkie wykonywania obliczeń. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się procesory Intel Core i7, w których oznaczeniu modelu znalazła się litera K. To procesory pozwalające na podniesienie osiągów w procesie overclockingu, chętnie wybierane przez zaawansowanych użytkowników.
  • Intel Core i9 — to najbardziej wydajne, ale też najdroższe procesory w konsumenckiej ofercie marki Intel. Przeznaczone są do pracy w najwydajniejszych stacjach roboczych, a wśród użytkowników domowych wykorzystywane przede wszystkim przez osoby, które jednocześnie grają w najbardziej wymagające gry PC i strumieniują rozgrywkę. Najwyższa wydajność oznacza jednak najwyższy wydatek, dlatego sięgają po nie wyłącznie ci, którzy potrzebują absolutnie najwyższych dostępnych osiągów.

Zauważ, że każda jednostka ma swoje specyficzne parametry: liczba rdzeni, wątków, szybkość taktowania czy też pamięć robocza. Dodatkowo przed zakupem procesora Intel Core zapoznaj się z tym, jakie technologie wspiera dany produkt i czy będzie on kompatybilny z wyposażeniem Twojego . Każdy procesor wymaga odpowiedniej podstawki na płycie głównej, by móc go zainstalować.

Najważniejsze parametry procesorów do gier

Każdy zakup należy dogłębnie przemyśleć i określić, na co możesz sobie pozwolić jako potencjalny Klient, aby cieszyć się jak najwydajniejszym sprzętem. Pamiętaj zatem o kilku obowiązkowych parametrach:

  • częstotliwość taktowania — wyrażana w MHz lub GHz, służy do określania wydajności praktycznej procesora i nie tylko. Obowiązuje zasada, że im większa wartość taktowania, tym lepiej. Modele z literą K w nazwie posiadają odblokowany mnożnik, do samodzielnego podkręcenia prędkość taktowania ponad standardowe ustawienia;
  • liczba rdzeni i wątków — liczba rdzeni wraz z wątkami określa, ile zadań będzie jednocześnie wykonywanych przez pojedynczy układ z zachowaniem wysokiej wydajności. Z reguły im większa liczba rdzeni i wątków, tym wydajniejszy procesor, jednak nie jest to ścisłą regułą. Wielowątkowość najbardziej przydaje się w aplikacjach wymagających bardzo dużej mocy obliczeniowej, z których nie wszyscy korzystamy.
  • pamięć podręczna — wykorzystywana do gromadzenia i przechowywania danych używanych przez procesor. Tu obowiązuje prosta reguła – im więcej, tym lepiej.

Koniecznie trzeba pamiętać również o tym, by nie kupić procesora pozbawionego karty graficznej do komputera, w którym nie planujemy montażu tego podzespołu. Równie istotna jest kompatybilność z socketem płyty głównej. Zaawansowani użytkownicy zwrócą także uwagę na architekturę procesora, proces technologiczny oraz współczynnik TDP.

Który procesor Intel kupić?

Wybór procesora Intel podyktowany jest kilkoma czynnikami, z których zawsze najważniejszym powinno być rzeczywiste zapotrzebowanie konkretnego użytkownika. Doskonale wiadomo, że im droższy procesor, tym większa wydajność. Sęk jednak w tym, że nie każdy jej potrzebuje, a zakup procesora na wyrost to najzwyklejsze przepłacanie. Budując zestaw komputerowy, należy tak rozplanować budżet, by podzespoły były do siebie, pod tym względem, dopasowane.

Szukasz procesora do zadań biurowych i podstawowych zastosowań domowych, łącznie z grami? Intel Core i3 to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie. Wydajny procesor do użytku domowego, wymagających gier i programów? Intel Core i5 to optymalna odpowiedź. Pracujesz z programami wymagającymi jak najwyższej mocy obliczeniowej i oczekujesz najwyższej dostępnej wydajności w grach? Wybierz Intel Core i7. Wciąż za mało? Intel Core i9 to odpowiedź producenta na potrzeby najbardziej wybrednych użytkowników.

Wybór procesora wydaje się z początku skomplikowany, jednak wiesz już wystarczająco dużo, by dokonać go samodzielnie. Analizując specyfikację wybranych modeli, natkniesz się na kilka technologii, których działanie może początkowo wydawać się niejasne. Oto krótkie wyjaśnienie.

  • Turbo Boost — technologia pozwalająca krótkotrwale zwiększyć wydajność procesora, przydatna zwłaszcza w grach.
  • vPro — analizuje bieżące informacje o podzespołach oraz pozwala na zdalny dostęp do komputera wraz z monitorowaniem jego pracy – rozwiązanie dedykowane użytkownikom biznesowym i komputerom biurowym;
  • Hyper-Threading — technologia pozwalająca na to, by pojedynczy rdzeń wykonywał kilka wątków naraz. Przydaje się w oprogramowaniu wykorzystującym wielozadaniowość procesora, a także w niektórych grach;
  • Enhanced Intel SpeedStep Technology — popularne rozwiązanie w laptopach, ograniczające wydajność, a zatem również temperaturę pracy procesora. Przekłada się na większą kulturę pracy laptopa i dłuższą żywotność podzespołów.

Dysponując tą wiedzą, możesz wybrać się na łowy. Pamiętaj, by do wybranego procesora dokupić odpowiednią płytę główną, a także pamięć operacyjną. Dla maksymalnego wykorzystania możliwości procesora pamięć RAM powinna pracować z najwyższą częstotliwością oferowaną przez konkretny procesor.

Kupujesz procesor pozwalający na przetaktowanie? Pamiętaj, że nie każda płyta główna na to pozwoli. Wybierz taką, w której zaimplementowano chipset oznaczony literą Z i odpowiednio rozbudowaną sekcję zasilania. Procesor Intel to świetny wybór dla Twojego komputera. Który wybierzesz?

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Ryzen 7 - Socket AM5 - Procesory AMD - Ryzen 5 - Threadripper

4,7
19 ocen
20 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (15)

U=Dual Core

M=Socketed

Q=Quad Core

H=Soldered
Moim zdaniem warto brać górna półkę..... I mieć spokój na 10 lat. Niz w chwilę po zakupie męczyć sie z wydajnością
mowisz? to filmy hd i przegladarki tez zaczna zamulac? bitch please
Zebys wiedzial... Mi firefox potrafi zjesc 8GB bez najmniejszego problemu i zamulic calego kompa :/
no współczuje jeśli FF zjada ci 8 gb ram ... to może przestań ściągać z internetu syf ... mniej wirusów ..itp ścierw to komputer będzie śmigać ... :D to jest konfiguracja którą zrobiłem ładnych parę lat temu... i nic się nie tnie nie zacina ... wszystkie tytuły minimum średnie detale .

Procesor - Intel(R) Core(TM) i7 CPU 930 2.80GHz
Płyta Główna - Asus P6X58D Premium
Pamięć Ram - 16gb ram DDR3 Kingston HyperX KHX1600C10D3/8G
Dysk Twardy - 1tb SAMSUNG HD103UJ
Karta Graficzna - MSI N580GTX Lightning (MS-V256) 1.5GB GDDR5 384bit!!!
Obudowa - Cooler Master HAF 932 Advanced Full Tower
PCWizK
Chłodzenie - Cooler Master Duże spokojnie chłodzi procesor nawet gdy jest kręcony
Zasilacz - Cooler master 800wat (bronze)

i jestem pewny że taka i5 nowej generacji spokojnie pociągnie wszystko bez marudzenia. pozdrawiam
Przejrzysta informacja zwięźle podana. Dzięki.
pg
Dzięki fajny artykuł dla kogoś kto nie dokońca się zna na temacie.
super artykuł bardzo mi pomógł i otworzył oczy jak wybrać komputer specjalnie dla mnie aby zaspokoił moje potrzeby
Jak dla laika bardzo dobry komentarz - więcej niż na 5, bardzo czytelny. Poradnik niewątpliwie pomoże w doborze sprzętu i w zakupie.
Bardzo pomocny opis zwłaszcza dla osób mniej znających się
na obecnej technologii zwłaszcza procesorów.
Super
dobry i konkretny artykuł
Super artykul. Bardzo mi pomogl w zrozumieniu tej czarnej magii :-)
Świetny zarys skomplikowanej materii jaką są procesory !
Jak zawsze perfekcja z Waszej strony. Aż się nie chce stąd wychodzić.
Pozd - Marek
co oznacza litera H przy nazwie procesora?
Hej. Czyli w przypadku np. i7 7700 trzecią cyfrą jest 0. To oznacza że jest najwolniejszy z i7 77xx? Pozdrawiam
Jesetem w domu , juz wiem co kupić, super ściąga, flaszka dla Was
No i wszystko jasne
Mnie bardziej interesuje czy procesor I5 będzie lepszy, gorszy, czy taki sam w porównaniu z I7, gdy oba mają tą samą liczbę rdzeni i wątków, podobne taktowanie, bo po co mam kupować droższe, jeśli wynik będzie porównywalny.
to jest sens dopłacać do np. i7-11700k? bo wydajnościowo i5-11600k i i7-11700k oglądając porównania na YT wypadają podobnie... hmm może ktoś mnie oświecić bo nie jestem w tym temacie obeznany z gówy dziękuje i pozdrawiam
Błędne oznaczenia. Największy błąd to oznaczenie H. Oznacza ono procesor wysokiej wydajności do laptopów -_-
Czytacie to co piszecie?
Czy według Was ma to sens? Procesory Intel Core 9th z oznaczeniami HF.
To jednocześnie mają wysokiej wydajności kartę graficzną i wymagają oddzielnej?
Szkoda gadać.
Poprawcie to, bo wprowadzacie ludzi w błąd.
Jednak najlepiej jest szukać informacji na oficjalnych stronach Intel.
Przed chwilą tam byłem.
Wszystko podane na tacy.
Specjalista Morele | 15:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.