Palnik dekarski - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Jest on zróżnicowany pod względem mocy, wielkości butli i sposobu działania. W jaki więc sposób kupić sprzęt, który spełni nasze oczekiwania?
Palnik dekarski zasilany jest za pomocą gazu (może być to czysty propan lub propan-butan), który z butli do dyszy transportowany jest przez specjalny elastyczny wąż. Pracą urządzenia, w zależności od rodzaju, możemy sterować przy użyciu dźwigni lub pokrętła. Niektóre modele posiadają również wyposażenie dodatkowe, na przykład w postaci podstawki.
Poza pracą na dachu, urządzenie może być przez nas wykorzystane między innymi w kamieniarstwie, do obkurczania, klejenia na ciepło czy chociażby w ogrodzenia, na przykład do szybkiego usuwania chwastów.
Jaki palnik dekarski wybrać?
Pomimo stosunkowo prostej budowy, urządzenie występuje na rynku w kilku odmianach, które inaczej zachowują się w konkretnych warunkach pracy na dachu. Pierwszy podział palników dotyczy wyposażenia w reduktor:
- palnik dekarski bez reduktora – dysza jest podłączana do butli w sposób bezpośredni, nie ma więc żadnych elementów, które regulowałyby transport gazu. Jest on więc dostarczany ze stałym ciśnieniem,
- palnik dekarski z reduktorem – montowany jest w zaworze butli i pozwala na obniżenie ciśnienia gazu, który jest dostarczany do dyszy. Dzięki temu możemy regulować pracę urządzenia. Co więcej, reduktor najczęściej wyposażony jest w różnego rodzaju mechanizmy bezpieczeństwa. Związane są one między innymi z zaworem bezpieczeństwa, który odcina gaz w przypadku uszkodzenia wężyka.
Czy do palnika dekarskiego potrzebny jest reduktor? Skoro element ten pełni rolę zabezpieczającą, powstaje pytanie, czy jest on wymagany. Podkreślić należy fakt, iż palnik dekarski bez reduktora może być wykorzystywany wyłącznie podczas korzystania z bardzo małej butli – najczęściej są to odmiany turystyczne o wadze około 2-3 kilogramów. W sieci znaleźć można wiele „rad”, według których palnik dekarski z reduktorem nie jest konieczny. Użycie urządzenia bez takiego zabezpieczenia może być bardzo niebezpieczne, dlatego w przypadku układania papy na dachu reduktor jest konieczny.
Różne konfiguracje palnika dekarskiego do papy może być także związane z liczbą dysz dostępnych w zestawie. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:
- palnik dekarski jednodyszowy – stosowany przede wszystkim do prac standardowych lub związanych z tworzeniem zakładu, czyli wtapiania posypki na brzegach dachu. Ze względu na swoje ograniczenia, posłużyć może również do ewentualnych poprawek oraz realizacji zadań w miejscach trudno dostępnych, na przykład w okolicach komina. Tego typu urządzenia wykorzystywane jest również w ogrodzie.
- palnik dekarski wielodyszowy – zazwyczaj wyposażony jest w trzy dysze różnych rozmiarów, dzięki którym możemy wykonać cały proces układania papy na dachu. Bez większego problemu podgrzejemy kolejne płaty materiału.
Palnik dekarski – jaki wybrać?
Poza zdefiniowaniem rodzaju palnika dekarskiego, konieczne jest zwrócenie uwagi na jego poszczególne parametry, które mają wpływ na jego możliwości.
MOC. Parametr najważniejszy, ponieważ determinuje zakres wykorzystania palnika. Chcąc realizować zadania zaawansowane i długotrwałe, konieczny jest zakup palnika o maksymalnej mocy przekraczającej wartość 20 kW. Modele słabsze wyposażone są zazwyczaj tylko w jedną dyszę, którą wykorzystamy do ewentualnych poprawek.
REGULACJA PRZEPŁYWU GAZU. Może ona odbywać się na dwa sposoby – poprzez dźwignię albo przy użyciu specjalnego pokrętła, które jest montowane na rękojeści palnika. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze. Jednym szybkim ruchem możemy bowiem dostosować pracę urządzenia.
DŁUGOŚĆ WĘŻA. Bardzo ważny parametr, jeżeli pracujemy na dużych powierzchniach. Warto decydować się na wąż co najmniej 3-metrowy. Gwarantuje on bowiem bardzo komfortową pracę.
ZUŻYCIE GAZU. Standardowe palniki wykorzystują zazwyczaj 2000 gram na godzinę.
TEMPERATURA PŁOMIENIA. Określenie tego parametru pozwoli nam określić, do jakich konkretnie zadań dany palnik może zostać użyty. Zazwyczaj maksymalne temperatury oscylują wokół granicy 1900 stopni Celsjusza.
WYPOSAŻENIE DODATKOWE. Mogą być to na przykład klucze do przykręcania i odkręcania dysz.
WAGA. Palniki nie są specjalnie ciężkie, zazwyczaj ważą około kilograma.
Palnik dekarski – jaka firma?
Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze palnika będzie nazwa producenta odpowiadającego za jego przygotowanie. Nie warto decydować się na tanie modele pochodzące od niesprawdzonych firm. Godny polecenia będzie przede wszystkim palnik dekarski Koma, Rothenberger, Topex, Dedra, Vorel oraz Geko.
Komentarze (0)