Parawan nawannowy - jak wybrać? jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Parawany nawannowe pozwalają przekształcić wannę w połączenie wanny tradycyjnej i kabiny prysznicowej.

Jak zwymiarować parawan?

Standardowe parawany są dostępne w szerokościach 70-180 cm i wysokości 140-200 cm. Takie parawany pasują do pełnowymiarowych wanien z podstawowych serii wszystkich producentów. Jeśli jednak chodzi o parawany do wanien asymetrycznych albo półokrągłych, to często trzeba zamówić je pod wymiar, jako że rozwiązania te nie są szczególnie popularne i wielu producentów rezygnuje z produkcji nawet krótkich serii specyficznych produktów.

W przypadku zakupu parawanu wykonanego na zamówienie indywidualne należy liczyć się z wyższą ceną, a także koniecznością dokonania pomiarów na miejscu. Nie jest to teoretycznie konieczne, ale by mieć pewność, że gotowy parawan będzie doskonale dopracowany, warto kwestię dobrania rozmiaru powierzyć fachowcom, tym bardziej iż montaż zabudowy wymaga pozostawiania określonej przestrzeni w celu zapewnienia funkcjonalności.

Typy parawanów nawannowych

Ze względu na różnice konstrukcyjne można wyróżnić trzy podstawowe typy parawanów nawannowych. Ich konstrukcja determinuje także odmienne sposoby otwierania i to one stały się podstawą nazewnictwa w tej klasyfikacji:

  • parawany nawannowe harmonijkowe. Są one wykonywane najczęściej z 2-7 skrzydeł drzwiowych składających się jak harmonijka. Do instalacji takiego parawanu nie jest potrzebna prowadnica, a więc cały montaż przebiega bezinwazyjnie, a złożony parawan zajmuje niewiele miejsca. Z tego powodu jest to rozwiązanie chętnie wybierane w aranżacjach małych łazienek, w których nad wanną ma znaleźć się jeszcze miejsce na suszarkę;
  • parawany nawannowe wahadłowe. Jest najczęściej parawan jednoskrzydłowy z drzwiami o niezbyt dużej szerokości. Specjalne zawiasy umożliwiają otwarcie skrzydła zarówno w stronę wanny, jak i w kierunku przeciwnym. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli chodzi o możliwość utrzymania parawanu w czystości, niestety konstrukcja taka, gdy zamontować w niej duże drzwi, jest niestabilna, więc dominują niezbyt szerokie skrzydła drzwiowe, które z kolei kiepsko chronią przed zachlapaniem podłogi. Rzadko spotyka się parawany wahadłowe dwuskrzydłowe – zapewniają one lepszą ochronę przed zachlapaniem, ale są większe i cięższe od jednoskrzydłowych;
  • parawany nawannowe składane (zwane też suwanymi lub teleskopowymi). W najprostszej wersji jest to pojedyncze skrzydło przesuwane na prowadnicach, a w wersjach bardziej rozbudowanych ilość skrzydeł może dochodzić do siedmiu. Bardzo dobrze chronią przed zachlapaniem, jednak w małych łazienkach są niepraktyczne, ponieważ uniemożliwiają montaż suszarki nad wanną, a żeby je umyć, trzeba wejść do środka. Najczęściej wybierane są parawany nawannowe dwuczęściowe – jest to prosta konstrukcja, która dość dobrze chroni przynajmniej jedną stronę wanny.

Materiały

Podstawowe materiały do wykonywania prowadnic to stopy aluminium lub stali szlachetnej. Pod względem funkcjonalności są one zbliżone, natomiast słabsze od nich prowadnice z tworzyw sztucznych są często uznawane za bardziej praktyczne, ponieważ są całkowicie odporne na działanie wilgoci. O wiele większe zainteresowanie wzbudzają jednak materiały, z których wykonuje się skrzydła drzwiowe.

  • Parawan nawannowy szklany może być wykonany z jednego z dwóch rodzajów szkła: hartowanego lub tzw. bezpiecznego. Pierwsze jest bardzo twarde, charakteryzuje się olbrzymią odpornością na uszkodzenia mechaniczne, natomiast drugie, mimo że jest delikatniejsze, pozostaje bezpieczne nawet po stłuczeniu, ponieważ nie rozpada się na ostre fragmenty.

Parawan nawannowy plastikowy rzadko jest wykonywany z pleksi, choć tak się o nim mówi. Podstawowym tworzywem wykorzystywanym do produkcji lekkich skrzydeł drzwiowych jest polipropylen, który jest odporny na wilgoć i nie kruszeje z czasem. Tworzywo sztuczne jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale w porównaniu ze szkłem hartowanym łatwiej je zarysować na przykład nieodpowiednio dobierając środki czyszczące.

Kiedy warto kupić parawan nawannowy?

Parawany pełnią dwie podstawowe funkcje:

  • ograniczają przestrzeń, jaką należy zabezpieczyć dla powierzchni kąpielowej. Przy nieosłoniętej wannie zawsze uwzględnia się pewien dodatkowy margines dla stawianych blisko urządzeń. Oddzielenie np. wanny od umywalki poprzez instalację parawanu pozwala niewielkim kosztem ograniczyć przestrzeń „kąpielową” i wygospodarować więcej miejsca na inne sprzęty i urządzenia;
  • stanowią dekorację łazienki. Mnogość wzorów i dekoracji sprawia, że parawan łazienkowy nie jest tylko dodatkiem funkcjonalnym, ale może także stanowić ważny element spójnej aranżacji wnętrza. Dobrze dobrany dopełnia projekt, stając się jego integralną częścią również w warstwie artystycznej.

Choć parawany wannowe szczególnie chętnie są wykorzystywane w małych łazienkach, w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby za ich pomocą stworzyć skrzyżowanie wanny i kabiny prysznicowej w łazienkach znacznie większych. Kwestia doboru odpowiedniego parawanu nie jest przesadnie trudna, a sprowadza się przede wszystkim do oszacowania dostępnej przestrzeni i określenia podstawowej funkcji parawanu.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.