Pasta uszczelniająca - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
W jakich odmianach występuje pasta uszczelniająca i na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Wykorzystanie omawianego środka jest niezwykle istotne. Bez odpowiednio dobranej pasty, materiał pakuł po prostu zgnije (zwłaszcza wtedy, gdy są stosowane w instalacjach wodnych). Za sprawą olejów, środków impregnujących i stabilizatorów, pasta uszczelniająca zdecydowanie poprawia szczelność połączenia gwintowego, a także chroni je przed wpływem czynników zewnętrznych.

Pasta uszczelniająca używana jest również po to, by poprawić szczelność zużytej uszczelki, złączyć rury, a także w sytuacji, gdy konieczne jest szybkie uszczelnienie cieknących elementów rur, na przykład flansz (tyko przy  niewielkich przeciekach).

Odpowiednie właściwości uszczelniające biorą się z faktu, iż niektóre odmiany pasty są termoutwardzalne, dlatego twardnieją pod wpływem wysokich temperatur. Zaletą produktu jest także to, że w łatwy sposób można go usunąć, w przeciwieństwie na przykład do taśmy teflonowej, której ściągniecie jest bardzo trudne. Pasta zdecydowanie ułatwia także demontaż łączonych elementów. Występuje ona w specjalnych tubkach bądź puszkach. Często sprzedawana jest w zestawie z pakułami.

Pasta uszczelniająca – jak wybrać?

Decydując się na zakup omawianego produktu, najpierw należy określić jego przeznaczenie. Na rynku znaleźć można bowiem również odmiany pasty, które dostosowane są konkretnego wykorzystania. Potwierdzeniem tego jest poniższa lista:

  • pasta uszczelniająca do gwintów – jej wykorzystanie jest bardzo szerokie. Może posłużyć między innymi do uszczelnienia połączeń gwintowych w instalacjach gazowych, powietrznych i ciśnieniowych. Koniecznie trzeba ją stosować razem z pakułami. W przypadku takiego zastosowania, warto decydować się na produkty, które nie twardnieją i nie wysychają,
  • pasta uszczelniająca do wody – stosowana w ramach zabezpieczania i uszczelniania połączeń gwintowych w instalacjach wodnych. Ona również nie może twardnieć, ponadto nie powinna się rozwarstwiać – w przeciwnym wypadku połączenie po pewnym czasie stanie się nieszczelne,
  • pasta uszczelniająca do rur – występuje przede wszystkim jako środek poślizgowy, dzięki któremu zdecydowania ułatwia prawidłowy montaż rur i muf oraz ich demontaż. Może być stosowany także do rur PCV. Co więcej, powierzchnie rur posmarowane pastą są dużo odporniejsze na wpływ czynników zewnętrznych, ich żywotność zostaje więc wydłużona. To samo tyczy się gumowych uszczelek,
  • pasta uszczelniająca do kominków – wykorzystywana przede wszystkim w ramach montażu elementów kotłów, aparatury grzewczej oraz podczas uszczelniania kominków i naprawy wszelkich pęknięć w ich konstrukcji. Żeby jednak wszystko to stało się możliwe, pasta uszczelniająca musi charakteryzować się ogniotrwałością – dobrej jakości produkty są w stanie wytrzymać temperaturę nawet do 1500 stopni Celsjusza,
  • pasta uszczelniająca do samochodu – posłuży nam głównie do uszczelnienia połączeń blach nadwozia, elementów stalowych i aluminiowych, a także łączeń spawanych i zgrzewów. Stosowana jest także do łączenia elementów układu wydechowego, na przykład tłumików, oraz drobnych pęknięć i szczelin.

Pasta uszczelniająca – jaka najlepsza?

Poza określeniem przeznaczenia i rodzaju pasty uszczelniającej, istotne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na konkretne parametry, które przekładają się na jej przydatność.

ZAKRES TEMPERATUR. Mowa o wartościach, które jest w stanie wytrzymać pasta. Standardowe produkty są odporne na temperatury z przedziału od -30  do około 150 stopni Celsjusza. W przypadku past do kominków, wartości te są nawet 10-krotnie wyższe.

MAKSYMALNE CIŚNIENIE. Sytuacja analogiczna, jak w przypadku temperatur. Powinniśmy zaopatrzyć się w odmiany, które mogą pracować przy maksymalnym ciśnieniu co najmniej 20 bar.

SKŁADNIKI. Ze względu na fakt, iż pasty często używana są w instalacjach wodnych, powinny być przygotowywane na bazie bezpiecznych składników – zazwyczaj są to woda i olej parafinowy. Wielu producentów na opakowaniu dołącza również informację, iż środek przez sprzedawany nie podrażnia skóry i nie brudzi dłoni.

OPAKOWANIE. Pasty uszczelniające są sprzedawane najczęściej w kubku bądź tubie. Pierwsze rozwiązanie gwarantuje wykorzystanie środka w całości, jednak nakładania za pomocą tuby jest zdecydowanie łatwiejsze.

Pasta uszczelniająca – jaka firma?

Biorąc pod uwagę fakt, iż producentów omawianego środka działa na rynku sporo, warto sprawdzić, który z nich jest godny zaufania. Szczególnie polecana jest pasta uszczelniająca Unipak. Występuje ona w wielu odmianach, dopasowanych do szerokiego zastosowania. Dobrym wyborem okażą się również wyroby takich firm jak: AGAflex oraz Agam.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.