Patelnia do 50zł - Jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Dobra patelnia to podstawowy element wyposażenia kuchni. Bez niej niemożliwe jest przygotowanie potraw wymagających smażenia. Czy można kupić dobrą i jednocześnie tanią patelnię? Jak ją wybrać i na co szczególnie zwracać uwagę?

Patelnia do 50zł – Jak wybrać? Jaka najlepsza?

Gotowanie może być prawdziwą przyjemnością, o ile nasza kuchnia będzie odpowiednio wyposażona. Na pewno nie może zabraknąć w niej patelni, na której usmażymy wiele wyjątkowych potraw. Pojawia się jednak pytanie, czy kupno taniej, a jednocześnie dobrej patelni jest w ogóle możliwe.

Okazuje się, że tak. Dysponując ograniczonym budżetem, musimy się jednak przygotować na nieco dłuższe poszukiwania naczynia, które będzie łączyć w sobie zarówno dobrą jakość, jak i atrakcyjną cenę. Nawet mając jedynie 50 złotych, wciąż jesteśmy w stanie wybierać spośród szerokiego asortymentu dostępnego na rynku.

Wybierając patelnię, musimy zwrócić uwagę na jej rozmiar, który dostosowujemy do naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie patelni oraz to, w jaką powłokę wewnętrzną i zewnętrzną została wyposażona. W tabeli przedstawione zostały najważniejsze parametry patelni mieszących się w przedziale cenowym do 50 złotych.

Wybierając patelnię, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Jeżeli szukamy uniwersalnego rozwiązania, na którym usmażymy mięso, zrobimy jajecznicę czy też przygotujemy naleśniki, warto zdecydować się na patelnię klasyczną o przeznaczeniu ogólnym. Będzie ona odpowiadać naszym zróżnicowanym potrzebom i sprawdzi się podczas stosowania na co dzień.

W tym przedziale cenowym znajdziemy również patelnie grillowe, które umożliwiają obróbkę cieplną mięs i warzyw w minimalnej ilości tłuszczu, a nawet bez niego. Uzyskane w ten sposób potrawy są soczyste w środku i chrupkie na zewnątrz. Towarzyszy im również charakterystyczny, tak bardzo uwielbiany przez miłośników jedzenia, grillowy smak.

Warto również zdecydować się na osobną patelnię do naleśników. Pozwala ona na smażenie w niewielkiej ilości tłuszczu zarówno cienkich placków, jaki i grubszych pancakesów rodem z Ameryki. Dzięki odpowiedniej powłoce naleśniki nie przywierają do powierzchni patelni, co ułatwia ich obracanie.

Nie bez znaczenia jest również rozmiar patelni. Powinien on być dostosowany przede wszystkich do rodzaju przygotowywanych potraw oraz ich ilości. Inną średnicę patelni wybierzemy w sytuacji, gdy gotujemy tylko dla siebie, a inną, jeżeli musimy przygotować obiad dla czteroosobowej rodziny. Rada jest prosta – zawsze jest mieć naczynie zbyt duże niż zbyt małe. Rozmiar patelni powinien być dostosowany również do wielkości palnika. W przeciwnym razie patelnia nie rozgrzeje się równomiernie.

Jeżeli zależy nam na trwałości wybranego rozwiązania, musimy dużo uwagi poświęcić temu, z jakiego materiału została wykonana patelnia. W tym wypadku istotne znaczenie ma rodzaj zarówno powłoki wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Dobrej jakości powłoka wewnętrzna to taka, do której potrawy nie przywierają. Z tego względu na opakowaniu naczynia często widnieje informacja, iż patelnia jest nieprzywierająca. Niestety, czasem jest to jedynie chwyt marketingowy, zwłaszcza w przypadku tanich produktów. Stąd też warto zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa.

Sprawdź naszą ofertę.

W tym wypadku doskonale sprawdza się teflon. Gwarantuje wysoki komfort smażenia. Musimy jednak mieć na uwadze to, iż łatwo go uszkodzić za pomocą ostrych sztućców. Niestety, w przyjętym przez nas przedziale cenowym rzadko zdarza się, iż patelnia jest wyposażona w oryginalną, teflonową powłokę wewnętrzną.

Dobrze sprawdzają się również powłoki ceramiczne i żeliwne. Ciekawą opcją są również te swym wyglądem przypominające plaster miodu. Nie trzeba używać na nich dużych ilości tłuszczu. Najgorzej sprawdzają się powłoki emaliowane. Szybko się niszczą, a przygotowywane na nich potrawy mogą przywierać do dna patelni.

Dla trwałości patelni znaczenie ma również powłoka zewnętrzna. Dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wahania temperatur i wodę wykazują naczynie żeliwne i stalowe. Z tego względu cieszą się one dużą popularnością. Unikać warto patelni emaliowanych. Są one bowiem podatne na odpryski i inne uszkodzenia.

Patelnia do 50 złotych – propozycje

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które opisywane są jako „tanie i dobre”. Wśród konsumentów dużą popularnością cieszą się patelnie takie, jak:

  • Tefal EXTRA B3010472 – to klasyczna patelnia pozwalająca na przygotowywanie różnych potraw. Wyposażona została w powłokę wewnętrzną typu powerglide, która zapobiega przywieraniu dań do dna patelni. Niezwykle ciekawą opcją jest system Thermo-Spot, który informuje o gotowości patelni do użycia, dzięki czemu wrzucone w optymalnym momencie składniki zachowują swoją wartość odżywczą. Kosztuje ona nieco powyżej 33 złotych.
  • Ambition do naleśników 34152dzięki nieprzywierającej powłoce wewnętrznej nadaje się wprost idealnie do smażenia naleśników. Co więcej, jest przystosowana do wszystkich rodzajów kuchenek, w typ płyt indukcyjnych. Jej cena to 48,95 złotych
  • Lamart Patelnia Stone LT1001 – to uniwersalna patelnia przeznaczona do obróbki cieplnej różnorodnych produktów spożywczych. Jest wykonana z aluminium, a w jej wnętrzu znajduje się nieprzywierający materiał typu marble. Jego podstawową zaletą jest to, iż nie wydziela toksycznych substancji w sytuacji, gdy patelnia ulegnie przegrzaniu. Tego typu naczynie to wydatek nieco powyżej 39 złotych.
  • Berlingerhaus Patelnia Metallic Line BH 1229 – to klasyczna patelnia wykonana z aluminium. Wyposażona jest w system TURBO IDUCTION, który sprawia, że naczynie bardzo szybko się nagrzewa. Jej koszt to 49 złotych.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.