Patelnia do naleśników - jak wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Wytrawne, na słodko z owocami, posypane cukrem pudrem, pancake czy też Dutch baby — naleśniki możesz dziś zrobić na wiele różnych sposobów. Wystarczy Ci internet, w którym znajdziesz przepis na każdy dzień, oraz dobrej jakości, a przede wszystkim zdrowa patelnia do naleśników. Dobry przepis i najlepszej nawet jakości składniki nie zagwarantują sukcesu, jeśli Twoja patelnia nie jest odpowiednia do ich prawidłowego wypieczenia.
Jaką patelnię do naleśników wybrać?
Podczas wypiekania większej liczby placków zapewne często chwytasz patelnię w dłoń, choćby po to, aby przenieść naleśniki na talerz, czy może nawet – w przypadku bardziej wprawnych mistrzów patelni – podrzucić je do góry. Im lżejsze naczynie, tym łatwiej nim operować na co dzień, zwróć więc uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane. Do lekkich patelni należą te aluminiowe. Często wybierane są także ze względu na stosunkowo niską cenę.
Wybór patelni na miarę Twoich potrzeb może okazać się niełatwym zadaniem. Odpowiednia wielkość, powłoka, waga czy wysokość brzegów to kluczowe parametry, którymi warto się kierować. Cena jest równie ważna, jednak często najtańsze patelnie będziesz używać dość krótko, czasami więc lepiej zainwestować w produkt nieco droższy, który będzie służył Ci latami, co w perspektywie okaże się bardziej ekonomiczne.
Polecane patelnie do naleśników
Jakie cechy powinna mieć dobra patelnia do naleśników?
Dobra patelnia do naleśników na indukcję jeszcze niedawno była jednym z często poszukiwanych produktów. Dziś większość producentów dba o to, aby mieć w swojej ofercie naczynia nadające się również do tego rodzaju urządzeń grzewczych. Jeśli poszukujesz prezentu dla znajomych, którzy właśnie urządzają mieszkanie, ale jeszcze nie wiesz, jakiego rodzaju kuchnię mają w nowym domu, dobrym pomysłem jest patelnia do naleśników Ambition, którą można używać do wielu różnych typów palników.
Naczynie do wypieczenia placków z prawdziwego zdarzenia powinno być płaskie. Typowym przykładem jest patelnia do naleśników Gerlach w wersji z krótkimi brzegami. Ponieważ do takiego smażenia nie używasz tłuszczu, cały proces należy nazwać raczej pieczeniem, podczas którego prawidłowo nałożone ciasto nie ma prawa wylać się z formy. Czy robienie naleśników można nazwać sztuką? Tak, ponieważ wymaga od Ciebie precyzji, niezbędnej do osiągnięcia idealnie cienkiego placka.
Standardowa średnica patelni przeznaczonej do placków to 20 cm, jednak równie dobrze możesz wybrać nawet 30-centymetrowy model. W przypadku wysmażania większej liczby mniejszych pancake’ów dla dzieci może się okazać, że wybór większego naczynia jest bardziej ergonomiczny. Dzięki mniejszej patelni łatwiej będzie Ci zrobić tort naleśnikowy w stylu amerykańskim, z kolei dzięki wersji o większej średnicy wykonasz nadziewane naleśniki trójkątne lub rolowane, również wytrawne.
Na co zwrócić uwagę wybierając patelnie do naleśników?
Wśród ważnych cech dobrej patelni przeznaczonej do naleśników odnotuj rodzaj powłoki, jaką jest pokryta. Doskonałe ciasto do placków jest przede wszystkim beztłuszczowe. To warunek bardzo prosty do spełnienia, jeśli masa naleśnikowa znajdująca się na Twojej patelni nie przywiera do niej podczas smażenia. Cały proces przypomina wtedy bardziej pieczenie niż smażenie, co jest oczywiście zdecydowanie zdrowsze. Bardzo dobrze w tym wypadku zdaje egzamin patelnia teflonowa.
Często zdarza się, że powłoka teflonowa jest już zużyta, przez co dodajesz więcej tłuszczu, aby placek nie przywarł, a to wystarczy, żeby cały Twój wysiłek poszedł na marne. Jeden z częstych wyborów konsumentów to patelnia do naleśników Tefal. Patelnie te są często kupowane przez amatorów, którzy dopiero nabywają umiejętności w kuchni. Świetnie sprawdzają się dzięki dobrej jakości powłokom fluoro-polimerowym, czyli teflonowym.
Teflon uodparnia naczynia, które są nim pokryte przed zarysowaniem i uszkodzeniem, wydłużając ich żywotność. Materiał ten jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, gdyż nie jest wchłaniany do organizmu. Nie wywołuje także uczuleń, patelnie pokryte tym materiałem są odpowiednie dla każdego. Uważaj jednak, aby teflon nie został zarysowany. Nie powinien być także przegrzewany, co może nastąpić w sytuacji przypadkowego spalenia narzędzia. Nie doczyszczaj go wtedy, a wymień na nowy.
Jeśli chcesz przetestować inną powłokę, która równie świetnie sprawdzi się do wysmażenia cienkich placków, może spodobać Ci się patelnia granitowa. Grafit to rodzaj warstwy kamiennej, trochę trwalszej niż teflon. Patelnie grafitowe nagrzewają się równie szybko co teflonowe i wyglądają bardzo estetycznie w każdej kuchni. W przypadku granitu nie potrzebujesz też dużej ilości tłuszczu, aby zapobiec przywarciu ciasta, więc sprzyjają one zdrowemu trybowi życia.
Wśród materiałów, jakimi są pokrywane patelnie do smażenia znajdziesz kilka innych, bardzo trwałych i efektywnych. Jednym z nich, które świetnie sprawdzą się na patelniach do naleśników jest powłoka tytanowa. Obchodzenie się z tego rodzaju warstwą nie wymaga aż tak dużej ostrożności, jak z nieco delikatniejszym teflonem. W przypadku tytanu możesz używać metalowych narzędzi do przewracania placków na drugą stronę, bez obaw o uszkodzenie powłoki. Do teflonu lepiej sprawdzą się drewniane lub silikonowe.
Jeśli zaintrygował Cię rodzaj powłoki tytanowej i chcesz wybrać dobrej jakości produkt, może zainteresować Cię patelnia Zwieger. U tego producenta znajdziesz różnorodne modele do przygotowywania różnego rodzaju posiłków. Wersja z powłoką tytanową robi wrażenie ze względu na zastosowane technologie, zapewniające gotowanie na najwyższym poziomie. Taka patelnia to inwestycja na lata, między innymi dzięki zwiększonej odporności na zarysowanie czy też przegrzanie.
Producent zadbał też o miłośników pancake’ów. Patelnia do naleśników Zwieger to produkt wysokiej jakości dla wymagających. Energooszczędność to jedna z zalet, jakie przypiszesz tej patelni, kiedy już staniesz się jej właścicielem. Materiał, z którego została wykonana rączka, zapewnia komfort w trzymaniu podczas jej użytkowania. Podobnie jak w przypadku wielu innych godnych zaufania producentów, patelnie Zwieger mają dość długi okres gwarancji, co dodatkowo zachęca do zakupu.
Czy wiesz, jak działa patelnia do naleśników – elektryczna? Jak się okazuje, nie potrzebujesz kuchenki do tego, aby zrobić pyszne placki, choćby dla całej rodziny. Tego typu naczynie, po podłączeniu do prądu, bardzo szybko się nagrzewa, ponadto jest dość poręczne. Wybierasz się na wakacje z rodziną, która nie może żyć bez naleśników? Zabierz ze sobą tę patelnię – można ją używać właściwie wszędzie.
Czy warto kupić patelnię do smażenia naleśników?
Zakup osobnej patelni do smażenia naleśników jest kwestią indywidualną. Jednak aby cały potencjał przepisu na naleśniki – zarówno tego, z którego codziennie korzystasz, jak i całkiem nowego – został wykorzystany, zastosuj patelnię przeznaczoną do naleśników. Zakup osobnego narzędzia przeznaczonego wyłącznie do placków to zdecydowanie dobry pomysł, kiedy naleśniki smażone są przez Ciebie regularnie. Szczególnie ma to miejsce wtedy, kiedy w domu dorastają dzieci.
Patelnie przeznaczone do wypiekania naleśników mają wielką zaletę polegającą na szybkim nagrzewaniu. Niestety, cecha, która przy tego typu daniach jest plusem, może okazać się dużym minusem w przypadku potraw wymagających wolnego wypiekania na patelni, takich jak na przykład wołowiny. Z tego względu, posiadanie jednej patelni do wszystkiego może okazać się mało satysfakcjonujące, co gorsze, skutkujące przypalonymi obiadami!
Zdecydowanie warto sprawić sobie patelnię przeznaczoną do smażenia wyłącznie naleśników. Patelnia dostosowana do odpowiedniego rodzaju dania wiąże się z wyższym komfortem gotowania, ale także z lepszymi efektami a tym samym bardziej smakowitymi potrawami. Zainwestuj w dobry, dopasowany do Twoich potrzeb produkt, jeśli zdrowie swoje oraz bliskich stawiasz na pierwszym miejscu. Z odpowiednimi przyrządami w kuchni, przyjemność z gotowania nabiera nowego wymiaru.
Komentarze (0)