Pianownica – jak wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
To również wyznacznik statusu, odzwierciedlający charakter i osobowość właściciela. Z tego względu należy mu się odpowiednia pielęgnacja. Wśród niezbędnych akcesoriów, które sprawią, że samochód będzie lśnił czystością, wymienić należy pianownicę.
Co to jest pianownica?
Pianownica to narzędzie do czyszczenia na mokro różnego rodzaju zabrudzeń gromadzących się na karoserii samochodu, w tym między innymi na masce, szybach, lusterkach, błotnikach, zderzakach, felgach oraz oponach. Można ją również stosować do mycia innych przedmiotów oraz elementów, pod warunkiem, że mogą być one czyszczone aktywną pianą.
Wśród pianownic znaleźć można wiele modeli, które różnią się między sobą wyglądem, pojemnością zbiornika na środek czystości oraz dodatkowymi akcesoriami. Posiadają jednak to samo zastosowanie. Wszystkie wytwarzają silnie spieniony roztwór, który czyści nawet trudno dostępne elementy. Każda pianownica posiada również podobną budowę. Składa się bowiem z:
- dyszy, dyfuzora piany,
- pistoletu, wyposażonego w dźwignię spustu bądź, w zależności od rodzaju urządzenia, lancy pianotwórczej z regulowaną końcówką i rękojeścią pistoletową,
- zbiornika na ciecz.
Niektóre pianownice mogą posiadać także przyłącze zasilania sprężonym powietrzem. Inne zaś mają wbudowany kompresor. Dostępne są również modele, w których ciśnienie spieniające roztwór wytwarzane jest ręcznie.
Co daje pianownica?
Specjalna konstrukcja pianownicy umożliwia wytworzenie gęstego, spienionego roztworu myjącego, który osiada i utrzymuje się na czyszczonej powierzchni, co pozwala wydłużyć czas działania detergentu. Dzięki temu wnika on głęboko we wszelkie zabrudzenia i z łatwością usuwa je.
Aby zakończyć prace czyszczące, wystarczy aktywną pianę spłukać wodą. Używając pianownicy, nie tracimy czasu oraz naszej energii na ręczne szorowanie zabrudzeń. Narzędzie to pozwala więc na bezpieczne, ekonomiczne oraz skuteczne czyszczenie i dezynfekcję wybranych powierzchni.
Jaka pianownica ręczna?
Dużą popularnością wśród klientów cieszą się pianownice ręczne. W tym wypadku piana wytwarzana jest w urządzeniu zamontowanym na głowicy pianownicy. Produkty ręczne są lekkie oraz niezwykle kompaktowe. Z łatwością pozwalają aplikować pianę w miejscach trudnych do wyczyszczenia podczas tradycyjnych zabiegów myjących. Pianownica ręczna zazwyczaj wyposażona jest w lancę zakończoną dyszą.
Jeśli decydujemy się na model o tej budowie, warto sprawdzić, czy lanca została wyprodukowana z kompozytu włókna szklanego. Zastosowanie tego materiału sprawia bowiem, że jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie detergentów chemicznych.
Na rękojeści lancy powinien znajdować się również manometr, dzięki któremu będziemy w stanie kontrolować ciśnienie panujące wewnątrz zbiornika. Warto sprawdzić też to, czy wybrany przez nas model umożliwia regulację gęstości piany oraz czy wyposażony jest w skalę umieszczoną na zbiorniku, która pozwala na sporządzenie roztworu roboczego, nawet w sytuacji, gdy nie będziemy mogli skorzystać z instrukcji.
Przed dokonaniem zakupu pianownicy ręcznej, należy również sprawdzić jakość uszczelek i innych elementów narażonych na szkodliwe działanie detergentów.
Polecane pianownice
Pianownica pneumatyczna
Pianownice pneumatyczne, dzięki specjalnej konstrukcji, pozwalają na wytworzenie piany pod wpływem sprężonego powietrza. Sporządzony w ten sposób roztwór jest niezwykle gęsty i precyzyjnie usuwa wszelkie zabrudzenia. Narzędzia pneumatyczne wymagają jednak zachowania pewnych środków ostrożności.
Pianownicy należy zapewnić powietrze wolne od oleju. W tym celu stosuje się specjalny filtr olejowy, który usuwa olej ze sprężonego powietrza. Podłączając pianownicę pneumatyczną do kompresora, warto wykorzystać przewód antystatyczny. Takie rozwiązanie ograniczy negatywne skutki niekontrolowanych wyładowań elektrostatycznych, zapewni nieprzerwaną pracę urządzenia i będzie miało pozytywny wpływ na jego żywotność.
Jaka pianownica do myjki?
Myjka ciśnieniowa to urządzenie czyszczące, które zwiększa wielokrotnie ciśnienie wody. Jest zatem chętnie stosowana podczas różnego rodzaju prac porządkowych. Z powodzeniem można do niej podłączyć pianownicę. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się pianownica pneumatyczna wyposażona w odpowiednie przyłącze, które czynić będzie ją kompatybilną z myjką ciśnieniową, którą posiadamy.
Na rynku dostępne są jednak pianownice uniwersalne, kompatybilne z myjkami ciśnieniowymi kilku producentów, np. pianownicy Riwall można z powodzeniem używać do myjek firm Michelin, Black&Decker, Stanley czy też Kanwod. Podczas zakupu pianownicy do myjki należy zwrócić uwagę także na maksymalne ciśnienie robocze w obu urządzeniach. Parametr ten również powinien być kompatybilny.
Jaka pianownica jest najlepsza?
Pianownice cieszą się obecnie dużą popularnością. Ich użycie sprawia, że przy niewielkim nakładzie sił możliwe staje się usunięcie wszelkich zabrudzeń z różnych powierzchni. Nie dziwi zatem fakt, że na rynku znaleźć można wiele urządzeń tego typu.
Pianownica Black&Decker gwarantuje możliwość regulacji szerokości strumienia piany oraz ciśnienia. Niektóre modele pianownic tej firmy wyposażone są w mosiężny korpus, który wydłuża żywotność narzędzia oraz redukuje ryzyko wystąpienia awarii. Zastosowanie karbowanych nakrętek umożliwia natomiast swobodne sterowanie narzędziem, nawet jeśli mamy mokre dłonie.
Pianownica Lavor pasuje do wszystkich myjek ciśnieniowych firmy Lavor pochodzących z serii dla domu oraz ogrodu (Home&Garden). Umożliwia regulację szerokości strumienia piany, dzięki czemu z łatwością możemy ją dostosować do wielkości czyszczonej powierzchni. Daje gwarancję profesjonalnych efektów.
Pianownica Parkside
Aby pianownica pasowała do myjki Parkside, powinna być wyposażona w uniwersalne przyłącze typu bayonet, które zazwyczaj wykorzystywane jest we wszystkich myjkach z serii domowej. Warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada możliwość regulacji kąta strumienia aktywnej piany oraz ilości podawanych detergentów.
Pianownica - czy warto kupić?
Pianownica to narzędzie znajdujące zastosowanie jednocześnie w przemyśle spożywczym, rolnym oraz samochodowym. Modele ręczne z powodzeniem możemy stosować w domu oraz ogrodzie, na przykład podczas czyszczenia kamienia, drewna czy też szklanych oraz ceramicznych powierzchni.
Jeśli cenimy sobie czystość, oszczędność czasu oraz niewielki wysiłek, pianownica to narzędzie, które powinniśmy posiadać. W połączeniu z myjką ciśnieniową daje zachwycające efekty, a przy tym jest źródłem oszczędności. Podczas jej stosowania zużywamy bowiem mniejsze ilości wody oraz detergentów, co jest przyjazne dla środowiska i korzystne dla naszego budżetu.
Komentarze (0)