Piaskowanie trawnika. Kiedy piaskować trawnik i na czym to polega?

| 0 Komentarzy
Piaskowanie trawnika jest czynnością często pomijaną lub wykonywaną niewłaściwie.

Tymczasem właśnie od tej operacji zależy wzrost murawy oraz rozbudowa systemów korzeniowych traw. Pod względem technicznym także nie jest to wielkie wyzwanie – trzeba znać raptem kilka podstawowych zasad.

Co to jest piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika jest jednym z podstawowych zabiegów utrzymaniowych. Przeprowadza się je raz lub kilka razy w roku, w zależności od tego, jak często prowadzona jest wertykulacja i aeracja. Piaskowanie polega na rozsypaniu specjalnej mieszanki piaskowej na powierzchni trawnika w celu uzupełnienia ubytków powstałych w czasie wertykulacji lub aeracji.

Co daje piaskowanie trawnika?

Użycie właściwego piasku do piaskowania wywiera bardzo korzystny wpływ na murawę.

  • Uzupełniane są ubytki powstałe po wertykulacji lub aeracji (ponieważ największe dziury powodowane są przez wertykulatory i aeratory walcowe, wówczas też piaskowanie ma bardzo duże znaczenie).
  • Poprawiana jest struktura nawierzchni i zapobiega się dzięki piaskowi jej zapadaniu się pod własnym ciężarem.
  • Dochodzi do stymulacji wzrostu systemów korzeniowych oraz wydawania nowych rozłogów przez większość traw murawowych.
  • Zwiększa się średnia przepuszczalność gleby, a przy zastosowaniu specjalistycznych mieszanek do piaskowania możliwe jest również uzupełnienie niektórych niedoborów mineralnych w glebie.

Teoretycznie można wyobrazić sobie prawidłowy rozwój trawnika bez przeprowadzenia piaskowania, jest to jednak mało prawdopodobne choćby ze względu na bank nasion znajdujący się w glebie – piasek utrudnia kiełkowanie chwastów, ale nie przeszkadza w rozwoju traw.

Piaskowanie trawnika – czym?

Do piaskowanie trawnika najlepiej używać gotowych mieszanek. Ich bazę stanowi piasek kwarcowy o kontrolowanej ziarnistości, ale mogą być one wzbogacone dodatkowymi substancjami hamującymi rozwój mchów lub uzupełniającymi niedobory mineralne w składzie gleby. Można też – choć to sprawdza się głównie na świeżej glebie – piaskować czystym piaskiem. Najlepiej jednak kupić specjalny piach do piaskowania, ponieważ piasek rzeczny jest zbyt drobny i spowoduje zatkanie przestworów w glebie, natomiast frakcja żwirowa będzie zbyt mocno przepuszczalna. Co ważne, piasek lub mieszanka używane do piaskowania muszą być całkowicie suche.

Piaskowanie maszynowe i ręczne

Na dużych trawnikach piaskowanie trawnika wykonują maszyny. Skrzyżowanie siewnika z kosiarką służy do równomiernego rozrzucania mieszanki na całej powierzchni. Nie są to jednak narzędzia tanie, stąd też albo prace wykonuje się ręcznie, albo się takie maszyny wynajmuje. Ręczne piaskowanie nie jest skomplikowane, ponieważ piach rozrzuca się z łopaty i rozgarnia grabiami. Ile piasku do piaskowania trawnika należy użyć? Producenci mieszanek stosują dość różne przeliczniki i trzeba się ich trzymać, natomiast w najbardziej ogólnym ujęciu, czyli jeśli nie zalecono inaczej, używa się ponad 0,1 metra sześciennego piasku na każde 100 m² trawnika. Ilość tę zwiększa się po wertykulacji lub aeracji, jeśli spowodowały one większe uszkodzenia darni.

Kiedy wykonujemy piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika należy przeprowadzić po każdej wertykulacji lub aeracji. Nie musi być ono wykonane tego samego dnia, ale zaleca się, aby oba zabiegi były wykonywane bezpośrednio po sobie. Chodzi o to, aby uniknąć zatkania świeżo wykonanych otworów przez osuwającą się glebę. Z tego samego powodu należy piaskowanie przeprowadzić zawsze przed najbliższym deszczem. Można przeprowadzić piaskowanie także bez wcześniejszej aeracji, jeśli coś spowoduje powstanie niewielkich ubytków w darni.

Czy można przeprowadzić piaskowanie trawnika samodzielnie?

Jak najbardziej. Nie jest to skomplikowana czynność i nawet bez dodatkowych narzędzi piaskowanie nie powinno nastręczać szczególnych trudności. Przy pierwszych próbach zwykle problemem jest zbyt duże zużycie piasku, jednak nie jest to poważny kłopot. Można też wynająć maszynę do piaskowania, co znacząco ułatwia prowadzenie piaskowania szczególnie na większych powierzchniach.

Piaskowanie trawnika – cena

Przy samodzielnym piaskowaniu koszty nie są duże, bo sprowadzają się tylko do zakupu piasku lub (lepiej) mieszanki do piaskowania. Za usługę wykonaną przez specjalistyczną firmę, trzeba zapłacić około 1,50 zł za każdy metr kwadratowy, przy czym ta cena nie obejmuje piasku. W każdym przypadku warto skonsultować z wykonawcą rodzaj używanej mieszanki, bo tutaj bardzo często pojawiają się problemy. W prazie wątpliwości lepiej samodzielnie dobrać i kupić piasek, jeśli nie ma się pewności, że wykonawca użyje właściwej mieszanki.

Jakich mieszanek używać do piaskowania trawnika?

Wszystko zależy od samej murawy. Podstawę stanowi piasek o granulacji 3-5 mm, ale może być wzbogacony żwirem, torfem, gliną, kredą lub kompostem, a rzadziej również nawozami. Mieszankę dobiera się w zależności od właściwości fizykochemicznych gleby oraz ich stosunku do optimum ekologicznego wysianych gatunków traw. Te informacje można znaleźć w poradnikach lub na opakowaniach mieszanek i decyzję nietrudno jest podjąć samodzielnie.

Podsumowanie

Piaskowanie trawnika jest proste i niezbędne. Można wykonać je samodzielnie lub zapłacić za przeprowadzenie takiej usługi. Ważniejsza od dokładności będzie jednak zawsze decyzja dotycząca wyboru mieszanki do piaskowania – drobne niedociągnięcia techniczne nie wpłyną znacząco na osłabienie murawy, natomiast źle dobrana mieszanka może ją zniszczyć. Sama operacja zajmuje niewiele czasu i – szczególnie w mniejszych ogrodach – nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Trzeba tylko zadbać o to, aby zdążyć z piaskowaniem, zanim gleba osiądzie pod własnym ciężarem po wertykulacji lub aeracji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.