Piec na pellet - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Wykorzystanie pelletu pozwala na uzyskanie ekologicznego systemu grzewczego, który okaże się skuteczny.

Żeby jednak to wszystko stało się możliwe, konieczny jest zakup odpowiedniego pieca. Jego wybór powinien zostać poprzedzony dokładną analizą najważniejszych parametrów technicznych, które z kolei muszą być dostosowane do rodzaju i wielkości ogrzewanej budowli. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto zastanowić się czym w ogóle pellet jest.

Mówiąc w sposób ogólny, należy zaznaczyć, iż pellet należy do grupy tak zwanych biopaliw, a więc paliw powstających z produktów odnawialnych (biomasy) – mogą być to chociażby mikroorganizmy oraz rośliny. Pellet najczęściej występuje w postaci drzewnej, która jest pozyskiwana ze sprasowanych trocin. Poszczególne odmiany pelletu różnią się gatunkiem wykorzystanego drewna (skorzystać można z drzew liściastych, iglastych, a także egzotycznych).

Niezależnie od rodzaju wykorzystanego pelletu, dostępne na rynku piece wyróżniają się przede wszystkim ekologicznym charakterem oraz wygodą użycia. Takie kotły emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż urządzenia grzewcze zasilane na węglem, a do tego cechuje je wysoka efektywność energetyczna.

Jaki piec na pellet wybrać?

Proces zakupowy powinien rozpocząć się od określenia interesującego nas rodzaju pieca. Jest ich bowiem kilka.

  • Piec na pellet jednofunkcyjny – jego działania ogranicza się wyłącznie do zasilania instalacji grzewczej. Pozwoli więc ogrzać wszystkie pomieszczenia znajdujące się w domu, jednak nie będzie w stanie ogrzać wody.
  • Piec na pellet + zasobnik C.W.U – zwany również zasobnikiem ciepłej wody, dzięki któremu piec jest w stanie ogrzać także wodę użytkową. Cena zasobników nie są specjalnie wygórowane, dlatego naprawdę warto zastanowić się na ich zakupem.
  • Piec na pellet z wbudowanym zasobnikiem – są to uniwersalne urządzenia grzewcze, dzięki którym nie musimy trudzić się zakupem osobnego zasobnika.
  • Piec na pellet z podajnikiem – jego rolą jest dostarczanie pelletu do kotła, dzięki czemu nasza rola zostaje ograniczona do absolutnego minimum. Co więcej, zastosowanie podajnika okaże się dobrym rozwiązaniem dla osób, które dysponują kotłownią o ograniczonym metrażu.

Piec na pellet i ekogroszek

Poza wymienionymi wyżej rodzajami urządzeń, na rynku dostępne są również tak zwane piece wielofunkcyjne, które pozwalają na jednoczesne spalanie zarówno pelletu, jak i ekogroszku. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ nie musimy ograniczać się wyłącznie do jednego rodzaju stosowanego paliwa.

Co ważne, tego typu piece są sprzedawane także z odpowiednio przystosowanymi podajnikami. Wszystko to tworzy niezwykle wygodny system, z którego zadowolone będą przede wszystkim osoby niemające czasu na obsługę kotła.

Piec na pellet i drewno

Zakupić możemy również piec przystosowany do spalania czystego drewna. Charakteryzuje się on przede wszystkim niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Jednocześnie w sklepach oferowane są urządzenia coraz bardziej zaawansowane pod względem technologicznym.

Bez żadnego problemu znajdziemy piece, które większość pracy wykonują za nas. Są to zautomatyzowane urządzenia pozwalające na wprowadzenie najlepszych dla nas ustawień, bez konieczności rozpalania czy podtrzymywania palącego ognia.

Kocioł na pellet - moc

Kolejną kwestią, którą warto się zająć jest dobranie odpowiedniej mocy kotła do naszych potrzeb i wymagań. Dokładne wyliczenia znajdą się w projekcie domu – obejmują one bowiem nie tylko konkretne zapotrzebowanie na moc, ale również kwestie związane chociażby z przenikalnością zastosowanych ścian.

Przyjmuje się jednak, że w przypadku dobrze ocieplonego budynku na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni powinno przypadać 1 kW mocy. Jeśli więc chcemy ogrzać dom 100-metrowych, piec powinien wyróżniać się mocą w okolicach 10 kW. Oczywiście moc powinna zostać odpowiednio zwiększona w sytuacji, gdy piec ma służyć także do ogrzewania wody.

Pamiętać należy o tym, że największa efektywność energetyczną uzyskamy wtedy, gdy piec będzie pracował z mocą nominalną, która wcale nie oznacza mocy maksymalnej. Co więcej, ograniczymy w ten sposób generowanie zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas wyboru piecu na pellet dobrze jest poszukać rozwiązań, które oferują możliwość wykorzystania wyposażenia dodatkowego. Spośród niego wymienić można chociażby automatyczną zapalarkę, która zdecydowanie ułatwi nam zadania, zwłaszcza gdy dysponujemy kotłem służącym do ogrzania zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej.

Bardzo przydatny okaże się również specjalny mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika – nie dość, że unikniemy w ten sposób żmudnego czyszczenia ręcznego, to jeszcze nasz piec będzie spalał mniej paliwa.

Piec na pellet – wymiary

Oczywiście powinny zostać one dopasowane do powierzchni naszej kotłowni. Na rynku znajduje się mnóstwo urządzeń o nietypowych wymiarach – dostępne są  chociażby urządzenia kompaktowe oraz bardzo wąskie.

Przed zakupem powinniśmy również sprawdzić średnicę komina – kupowane przez nas urządzenie musi być bowiem z nim kompatybilne.

Piec na pellet - cena

Najtańsze piece wyróżniające się mocą w okolicach 10 kW kosztują przeważnie 7-8 tysięcy złotych. Są to najprostsze konstrukcje, które nie zawsze oferują obsługę automatycznych systemów działania. Chcąc zapatrzyć się w piec bardziej zaawansowany i, co najważniejsze, mocniejszy, konieczne jest dołożenie od 2 do nawet 10 tysięcy złotych.

Piec na pelelt – firma

Ogromny wpływ na wybór pieca powinna mieć także firma, która odpowiada za jego przygotowanie. Na rynku pełno jest bowiem tanich urządzeń, które wyróżniają się niską ceną, ale niczym poza tym. Najczęściej produkowane są one przez producentów cieszących się wątpliwą renomą – w efekcie, poczynione oszczędności dość szybko okazują się wyłącznie pozorne.

Wszystko to sprawia, że naprawdę warto dołożyć kilkaset-tysiąc złotych więcej i zaopatrzyć się w model, który będzie gwarantem skutecznego i bezpiecznego działania. Analizując obecną ofertę rynkową, polecić można chociażby piec na pellet Defro, który w sklepach występuje w wielu odmianach. Dobrą opinią cieszą się również wyroby firmy SAS.

Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet?

Chcąc wymienić zalety omawianego rozwiązania, warto wspomnieć o tym, że piece na pellet są stosunkowo tanie, a do tego charakteryzują się dość niskimi kosztami eksploatacyjnymi. 

Nie należy zapominać także o tym, iż są to piece zdecydowanie czystsze niż chociażby kotły na węgiel. Co więcej, ich działanie w większości przypadków jest w pełni zautomatyzowane – nie musimy martwić się rozpalaniem ani żmudnym dostosowaniem generowanej temperatury do naszych potrzeb. Większość zadań wykonuje za nas urządzenia, nawet tych związanych z ładowaniem pelletu (mowa o modelach z podajnikiem).

Omawiane piece są także niezwykle ekologiczne. Korzystamy bowiem z paliwa produkowanego w sposób naturalny, z materiałów odnawialnych. Wszystko to przekłada się również na zdecydowanie mniejszą emisję zanieczyszczeń.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.