Piecyk gazowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Jaki piecyk gazowy?
Oczywiście na rynku znaleźć można co najmniej kilka rodzaju tego typu urządzeń. Różnią się między sobą przede wszystkim budową, sposobem działania, a także możliwościami.
- Piecyk gazowy z palnikiem ceramicznym – swoje działanie opiera na niewielkim elemencie grzewczym (przypominającym cegłę), który jest specjalnie dziurawiony. Dzięki temu ciepło rozprowadzane jest w sposób równomierny, co prowadzi do skutecznego i dokładnego ogrzania pomieszczenia. Sporą zaletą tego grzejnika jest fakt, iż nie doprowadza on do wysuszenia powietrza. Bardzo często nazywany jest on również piecykiem na podczerwień, gdyż, poza wykorzystaniem konwekcji, funkcjonuje także na promieniowanie.
- Piecyk gazowy na podbłękit – w trakcie jego użytkowania dostrzec można błękitne płomienie, które są generowane poprzez specjalnie przygotowany palnik ze stali nierdzewnej. Wspomnieć należy, iż ciepłe powietrze w przypadku tego typu urządzenia jest nieco gorzej rozprowadzane niż w piecyku z palnikiem ceramicznym. Jest ono również nieco delikatniejsze. Fakt występowania płomienia wskazuje, że piecyk podczas pracy wytwarza dwutlenek węgla.
- Piecyk gazowy z katalizą – zbudowany jest z płyty z ceramicznych włókien, która wytwarza ciepło. W piecyku nie uświadczymy płomienia, samo spalanie gazu odbywa się również w stosunkowo niskiej temperaturze. Największą zaleta piecyków z katalizą jest to, iż mogą one pracować bez przerw przez bardzo długo czas, sięgający nawet kilkudziesięciu godzin. Szczególnie godne polecenia są modele wyposażone w termostat i system regulowania generowanej temperatury. Wspomnieć należy również o tym, iż spaliny produkowane przez tego rodzaju piecyk są oczyszczane, dzięki czemu nie czujemy zapachu gazu, jak ma to miejsce w innych modelach.
- Piecyk gazowy profesjonalny – mowa o urządzeniach, które wykorzystywane są do ogrzania bardzo dużych powierzchni (nawet do 250 metrów kwadratowych). Stosowane są przede wszystkim w halach produkcyjnych, różnego rodzaju warsztatach i na budowach. W trakcie pracy wykorzystywane jest promieniowanie oraz specjalne turbiny, które rozprowadzają ciepło. Na rynku znaleźć można również modele piecyków przygotowywanych do wykorzystania na zewnątrz.
Na rynku znaleźć można zarówno produkty zasilane przez instalację, jak i piecyk gazowy na butlę. Ten drugi wykorzystywany jest przede wszystkim „w terenie”, czyli wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do stałego źródła gazu. Piecyki na butle cenione są przede wszystkim za swoją mobilność. Nie należą do urządzeń najcięższych, a do tego bardzo często są wyposażane w kółka, które znacznie ułatwiają ich transport.
Jaki piecyk gazowy wybrać?
Poza określeniem wszystkich występujących na rynku rodzajów piecyków gazowych, warto zastanowić się na tym, na jakie ich parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę.
MOC. W przypadku piecyków jest najważniejsza, gdyż determinuje ich możliwości. Obecnie w sklepach znaleźć można urządzenia, których moc osiąga maksymalne wartości przekraczające granicę 5kW. Są to więc piecyki dużo wydajniejsze od rozwiązań elektrycznych (ich moc rzadko przekracza granicę 3kW). Jaka moc piecyka będzie odpowiednia do ogrzania konkretnego pomieszczenia? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy dokonać stosownych obliczeń. W przypadku dobrze wykonanej wentylacji, na każdy metr kwadratowy przypada 100-150W mocy grzejnika. Jeżeli więc chcemy ogrzać pomieszczenie o powierzchni 15 metrów kwadratowych, będziemy potrzebowali grzejnika o mocy od 1,5 do 2,25kW. Oczywiście wartości te należy zwiększyć w przypadku domków letniskowych czy miejsc, w których izolacja pozostawia wiele do życzenia.
REGULACJA MOCY. Bardzo ważna funkcja, która pozwala nam w sposób łatwy dostosować moc naszego piecyka. Zazwyczaj dostosowanie temperatury odbywa się za pomocą pokrętła lub specjalnego przełącznika. Podczas zakupu urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na zakres tej regulacji – niektóre modele posiada 3 stopnie regulacje, a niektóre nawet dwa razy więcej.
POWIERZCHNIA OSUSZANYCH POMIESZCZEŃ. Jeżeli nie chcemy wykonywać obliczeń mocy, możemy zaufać producentom, którzy zazwyczaj do swoich urządzeń dołączają informację na temat tego, jak duże pomieszczenia są one w stanie ogrzać.
WAGA. Ma istotne znaczenie, jeżeli chcemy piecyk przenosić z miejsca na miejsce. Urządzenia o mocy około 4kW zazwyczaj ważą niecałe 10 kilogramów. Z pewnością warto rozglądać się więc za piecykami posiadającymi wytrzymałe kółka.
ZUŻYCIE GAZU. Podawane jest ono w kilogramach na godzinę. W przypadku piecyka, który jest w stanie ogrzać pomieszczenie o powierzchni 80 metrów kwadratowych, zużycie ogólne wynosi ok. 0,3-0,4 kg na godzinę. Dzięki tej informacji możemy w sposób odpowiedni dobrać pojemność butli do czasu, przez jaki piecyk ma pracować.
RODZAJ GAZU. Na rynku znaleźć można urządzenia, które jako paliwo wykorzystują propan lub propan-butan. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się większa wydajnością oraz brakiem generowania nieprzyjemnego zapachu. Jest on jednak nieco droższy.
WYMIARY. Oczywiście im piecyk jest większy, tym większe możliwości grzewcze posiada. Jego wymiary musimy więc dopasować do ogrzewanego pomieszczenia.
DODATKOWE FUNKCJE. Wspomnieć można między innymi o termostacie, timerze, a także o zabezpieczeniach – związanych chociażby z automatycznym odcinaniem gazu w sytuacji, gdy zaczyna się ulatniać oraz czujnikiem stężenia dwutlenku węgla.
Warto zastanowić się również nad kwestią, kiedy rzeczywiście będziemy potrzebowali takiego piecyka gazowego. Przede wszystkim w sytuacji, gdy nasza instalacja grzewcza jest niewystarczająca. Bardzo często zdarza się tak, iż łazienki (szczególnie w starych kamienicach) są bardzo słabo ocieplone – w takich sytuacjach warto więc skorzystać z ogrzewania pomocniczego.
W blokach sezon grzewczy rozpoczyna się w określonym okresie, jednak w międzyczasie mogą przytrafić się naprawdę chłodne dni. Tego typu urządzenie okaże się wtedy dobrym rozwiązaniem. Piecyk gazowy przyda się także w szczególnie dużych domach oraz miejscach, w których ogrzewanie nie występuje (wspomnieć można chociażby o domku letniskowym). Warto z niego korzystać także na zewnątrz, chociażby podczas budowy czy rozbudowy domu.
Jaki piecyk gazowy do łazienki?
Poza wspomnianymi wcześniej parametrami, bardzo ważne jest to, aby piecyk został wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia na wypadek nieszczelności.
Piecyk gazowy - jaka rura?
W przypadku łączenia piecyka z przewodem kominowym, należy zastosować rurę ze stali kwasoodpornej. Zdecydowanie odradza się montowanie rur aluminiowych, które mogą się stopić pod wpływem temperatury.
Piecyk gazowy – jaka firma?
Warto zainteresować się przede wszystkim produktami takich firm jak Dedra, Termet i Stanley.
Jaka cena piecyka gazowego?
Urządzenia o mocy około 4kW kosztują przeważnie od 300 do około 400 złotych. Cena najdroższych modeli może jednak sięgać nawet wartości 1000 złotych.
Komentarze (0)