Piła i pilarka - jak wybrać? Która będzie dobra?
Spis treści:
Dzięki różnym rodzajom dostosowanym do cięcia różnorodnych materiałów można znaleźć narzędzie idealnie dopasowane do potrzeb. Na co zwracać uwagę przy wyborze piły? Jakie są jej rodzaje? Jakie zasilanie będzie najodpowiedniejsze?
Przed zakupem pilarki
Jak w przypadku niemal każdego narzędzia budowlanego warto zastanowić się, jak często będzie wykorzystywana pilarka. Od tego zależeć będzie budżet, jaki powinien być przeznaczony na jej zakup. Im częściej będzie uruchamiana, tym lepiej sięgać po narzędzia droższe i sprawdzonych firm. W przypadku, gdy pilarka zostanie wykorzystana 3-4 razy w roku można zdecydować się na tańsze odpowiedniki, które powinny być wystarczające do amatorskich zastosowań.
Pilarki można podzielić na amatorskie i profesjonalne, przy czym ceny obu grup różnią się od siebie i to dość w dużym stopniu. Nie oznacza to jednak, że tania pilarka okaże się złym wyborem – wszystko zależy od ilości wykonywanych prac oraz ich rodzaju.
Rodzaje pił
W podstawowym podziale pił wyróżnia się:
1. Piły ręczne – w skład grupy wchodzą takie rodzaje jak: piły ramowe czy jednouchwytowe. Jak sama nazwa wskazuje urządzenie wymaga użycia siły przez człowieka. Wykorzystywane przede wszystkim do drewna. Charakteryzują się niższą ceną niż piły mechaniczne.
2. Piły mechaniczne – jest to bardzo szeroka kategoria, w której można znaleźć
- a) pilarki ramowe (trak) – wykorzystuje się do drewna
- b) piły tarczowe – tarcza (zębate ostrze), w zależności od rodzaju, montowana jest na wale napędowym w różny sposób. Jedną z najpopularniejszych jest piła stołowa (stacjonarna), gdzie tarcza częściowo wystaje ponad blat (stół). Innym popularnym rozwiązaniem jest pilarka tarczowa ręczna, zbudowana z silnika i niewielkiego „stołu”. Dzięki zmniejszonym rozmiarom jest mobilna i bardziej poręczna.
- c) piły taśmowe – można je wykorzystać do cięcia po łuku, ale także podłużnego czy poprzecznego. Taśma służąca do cięcia jest rozciągnięta pomiędzy co najmniej dwa koła.
- d) pilarka łańcuchowa – jako ostrze wykorzystuje się łańcuch z ząbkami. Ma zastosowanie zarówno amatorskie jak i profesjonalne (także do rzeźbienia)
- e) wyrzynarka – jest to niewielkie narzędzie, które można wykorzystać do wyprofilowania takich materiałów jak drewno, metale czy tworzywa sztuczne. Wystarczy dobrać odpowiednie piłkę (ostrze).
Zasilanie pilarek
Piły mechaniczne (przede wszystkim łańcuchowe) mogą mieć trzy rodzaje zasilania:
- piły spalinowe – charakteryzuje się dużą mobilnością ze względu na brak konieczności podłączania piły go gniazdka oraz trwałością i solidnością. Do działania wykorzystywana jest benzyna oraz specjalny olej, który odpowiednio smaruje silnik. Wadą pilarek spalinowych jest zbyt głośna praca i emisja spalin.
- piły elektryczne – ogranicza je kabel, który musi być podłączony do gniazdka, by urządzenie działało. Oferuje natomiast wysoką kulturę pracy oraz brak emitowania spalin. Pilarki elektryczne nadają się do prac domowych ze względu na niższą moc niż w przypadku urządzeń spalinowych.
- piły akumulatorowe – zamiast podłączać go gniazdka, wystarczy naładować akumulatory (choć czas ładowania jest dość długi). Dzięki temu urządzenie zwiększa swoją mobilność, ale i niestety wagę.
Pilarka łańcuchowa
Jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów piły. W domowych obowiązkach można ją wykorzystać do:
- przycinania krzaków
- cięcia gałęzi i drewna na opał
- dbania o drzewa znajdujące się na posesji
Aby ułatwić wybór, czołowi producenci pilarek dzielą urządzenia według zastosowań:
- pilarki i piły do pielęgnacji drzew
- pilarki i piły do ratownictwa
- pilarki i piły do prac przydomowych
- pilarki i piły do leśnictwa
- pilarki i piły wszechstronne
- pilarki i piły profesjonalne itp.
Polecane piły łańcuchowe
Pilarka łańcuchowa - moc
Od rodzaju piły zależy moc silnika. W przypadku urządzeń spalinowych jest ona wyższa i podaje się ją w koniach mechanicznych lub kilowatach. Urządzenia elektryczną są słabsze, a moc wyrażana jest w Watach. Aby porównać dwa modele pilarek, można skorzystać z prostego przelicznika: 1 kW = 1.4 KM.
Im większa moc urządzenia, tym w trudniejszych zadaniach można je wykorzystać. Najsłabsze (ok. 1.2 kW) pozwalają na prace wokół domu np. przycinania drzew. Pilarki profesjonalne mogą oferować nawet do 9 KM.
Pilarka łańcuchowa - długość prowadnicy
Długość prowadnicy zależy od zadań, jakie będą wykonywane. Do prostych, niezbyt wymagających czynności w domowym ogródku wystarczy piła, w której zastosowano 30-centymetrową prowadnicę. Do zastosowań profesjonalnych można spotkać pilarki, w których prowadnica może mieć długość nawet 100 cm.
Pilarka łańcuchowa - waga
Waga przekłada się bezpośrednio na komfort pracy. Lżejszym urządzeniem łatwiej operować, szczególnie w perspektywie wielogodzinnego wykonywania zadania.
Pilarka łańcuchowa - poziom hałasu
Pilarki, nawet elektryczne, nie należą do najbardziej cichych urządzeń. Zaleca się, by przy ich wykorzystaniu stosować słuchawki, które ochronią uszy. Dlatego też warto poszukać modeli, które charakteryzują się jak najniższym poziomem generowanego hałasu.
Pilarka łańcuchowa - dodatkowe funkcje
Aby korzystanie z pilarki łańcuchowej było łatwiejsze, producenci wprowadzają szereg usprawnień m.in.:
- możliwość napinania łańcucha – za pomocą specjalnego pokrętła.
- minimalizacja drgań – aby zwiększyć komfort użytkowania, w droższych konstrukcjach, silnik nie jest połączone z silnikiem. Ponadto drgania redukuje specjalny system amortyzacji.
- blokada gazu – zapobiega przypadkowemu uruchomieniu pilarki.
Pilarka tarczowa
Pilarka tarczowa to kolejny, bardzo popularny rodzaj piły, wykorzystywany bardzo często do cięcia drewna na opał. Urządzenie nadaje się do cięcia:
- drewna
- płyt wiórowych i pilśniowych
- tworzywa sztucznego
- aluminium
Pilarka tarczowa - moc
Podobnie jak w przypadku pilarki łańcuchowej, bardzo ważnym parametrem jest sama moc urządzenia, która decyduje o możliwościach cięcia różnych materiałów. Im jest ona wyższa, tym lepiej radzi sobie z twardszym surowcem i nie zwalnia obrotów przy zagłębianiu się w nim.
Pilarka tarczowa - głębokość cięcia
Producenci podają dwie wartości: dla 45 i 90 stopni. Im są one wyższe, tym grubszy materiał można ciąć pilarką.
Pilarka tarczowa - dodatkowe funkcje
Pilarki tarczowe mogą być wyposażone w:
- system utrzymywania stałej prędkości (tachogenerator) – nawet przy zagłębianiu się w różnego rodzaju materiały
- możliwość podłączenia worka – pył odsysany jest bezpośrednio do pojemnika.
- wzierniki – pozwalają na obserwowanie i tym samym kontrolowanie linii cięcia
- regulacja obrotów – umożliwia dostosowanie prędkości do rodzaju ciętego surowca.
Podsumowanie
W wyborze pilarek trudno wskazać konkretny rodzaj, który sprawdzi się w każdym przypadku. Wszystko zależy od zastosowania i budżetu, a także częstotliwości użytkowania. Z pewnością jednym z podstawowych parametrów jest moc, która ma szczególne znaczenie przy twardych i wymagających surowcach. W przypadku pilarek łańcuchowych warto również zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. W razie wątpliwości najlepszym sposobem jest doradzenie się ekspertów w sklepie lub popytać znajomych czy znaleźć opinie w Internecie.
Jakiego producenta piłę i pilarkę wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie piły i pilarki są najlepsze? A jakie najpopularniejsze? Najpopularniejsze produkty to m.in. piły łańcuchowe Makita, piły łańcuchowe Dewalt, piły łańcuchowe NAC, piły łańcuchowe Bosch, piły łańcuchowe Ryobi oraz piły łańcuchowe Dedra. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze piły i pilarki. Niektóre serie pił i pilarek są lepszej jakości inne gorszej. Zobacz ranking pił i pilarek w sklepie, aby łatwiej wybrać dobrą piłę i pilarkę.
Znajdziesz w Morele
Piły łańcuchowe - Przecinarki - Ukośnice - Strugarki - Pilarki tarczowe
Komentarze (0)