Piła włosowa - co to jest? Jak wybrać?
Spis treści:
Do pracy precyzyjnej szczególnie polecana jest piła włosowa – czym jest i na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?
Co to jest piła włosowa?
Mówiąc krótko, jest to narzędzie tnące, które wykorzystuje tak zwany brzeszczot włosowy. Jego konstrukcja umożliwia niezwykle precyzyjne cięcie prostolinijne oraz nieregularne.
Ze względu na sporą precyzję pracy, a także możliwości wykonywania cięcia wieloetapowego, piła włosowa wyróżnia się większa ceną w porównaniu do urządzeń standardowych. Należy podkreślić, iż występuje ona dwóch typach: ręcznym oraz elektrycznym, w postaci wyrzynarki.
Polecane piły włosowe
Piła włosowa ręczna
Jest wyposażona w kabłąk, czyli ramię, którego wielkość determinuje głębokość cięcia piły. Sam kabłąk w pile włosowej służy także to do naciągania elementu roboczego, czyli brzeszczotu. Jego solidna konstrukcja ma więc spore znaczenie dla funkcjonalności całego narzędzia. Bez odpowiedniego naciągnięcia brzeszczotu niemożliwe stanie się bowiem cięcie nie tylko tworzyw twardych, ale również drewna. Poza brzeszczotem i kabłąkiem, w skład piły włosowej ręcznej wchodzi również rękojeść.
Decydując się na zakup tego typu narzędzia, powinniśmy zwrócić uwagę na:
- rodzaj brzeszczotu – determinuje on to, czy będziemy w stanie wykonywać cięcia wyłącznie w drewnie czy również w innych materiałach. Piła włosowa do metalu wyposażona jest w nieco grubszy brzeszczot, których rozmiary zazwyczaj w oscyluje w granicach od 0,16x0,32mm do 0,60z2,00mm. Poza brzeszczotami do drewna i metali zwykłych, wyróżnić można także między innymi produkty tworzyw sztucznych, bardzo twardych metali oraz produkty uniwersalne,
- rękojeść – powinna mieć ergonomiczny kształt i być wykonana z wygodnego tworzywa sztucznego. Dzięki temu praca okaże się sprawna i nie będzie tak męcząca, jak przy rękojeściach drewnianych,
- kabłąk – rama piły musi być chromowana, co uchroni ją od skutków działania rdzy,
- długość – najczęściej podawana w milimetrach. Podstawowe produkty osiągają długość od 100 do 160mm, choć na rynku znajdziemy również piły dłuższe. Piła włosowa do drewna modelarska może występować w nieco mniejszych rozmiarach, gdyż wykonuje się nią często pracę na małych elementach.
Wyrzynarka włosowa
Charakteryzuje się dużo szerszym zakresem pracy w porównaniu do modeli ręcznych. Zazwyczaj występuje w formie stacjonarnej, osadzanej na specjalnym stole, który zdecydowanie ułatwia pracę. Dzięki temu możliwe staje precyzyjne cięcie w materiałach o różnej wielkości.
Wśród wyrzynarek włosowych występują zarówno modele zasilane sieciowo, jak i wyposażone w akumulator. W pierwszym przypadku jesteśmy ograniczeni nieco kablem – nie jest to jednak zbyt duży problem, ponieważ wyrzynarka jest urządzeniem stacjonarnym. Jeżeli jednak chcemy stosować wyrzynarkę w dowolnie wybranym miejscu, zakupmy model akumulatorowy. Zwróćmy jednak uwagę na pojemność akumulatora oraz na potrzebny czas do jego pełnego naładowania.
Chcąc zakupić wyrzynarkę włosową, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej budowę. Na rynku znaleźć można bowiem wiele jej modeli. Te najbardziej podstawowe zbudowane są z dwóch równoległe położonych ramion, między którymi znajduje się napięty element tnący. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane przez amatorów.
Dla zapewnienia sobie nieco wygodniejszej pracy, możemy zaopatrzyć się w wyrzynarkę, w której brzeszczot wprowadzony został pionowo – zdecydowanie ułatwia to pracę. W sklepie znaleźć możemy także wyrzynarkę, która posiada jednoczęściowe ramię kształtem przypominające literę C. Do zadań zaawansowanych szczególnie polecane są jednak modele z brzeszczotem pionowym.
Jaka wyrzynarka włosowa okaże się najlepsza?
Poza sposobem skonstruowania urządzenia, zwrócić uwagę powinniśmy również na:
- ruch ostrza – niektóre modele umożliwiają wykonanie jedynie ruchów góra-dół. Jeżeli zależy nam jednak na szerokim zakresie pracy, powinniśmy zaopatrzyć się w wyrzynarkę, której brzeszczot porusza się także w systemie przód-tył,
- rodzaj brzeszczotu, jaki może zostać użyty – w większości przypadków jesteśmy skazani na konieczność skorzystania z brzeszczotów ze specjalnym bolcem, które są wykorzystywane przede wszystkim do tak zwanego cięcia zgrubnego. Profesjonaliści pracują jednak na wyrzynarkach z brzeszczotami klasycznymi, występującymi w wielu rodzajach i rozmiarach.
Nie powinniśmy oczywiście zapominać o brzeszczotach przeznaczonych do konkretnych materiałów. Na rynku znajdują się produkty o różnych zastosowaniach, o czym informują nas stosowne symbole. Brzeszczoty do drewna i tworzyw sztucznych oznaczane są jako CV lub HSC, produkty do metalu to HSS, a te przeznaczone do stali nierdzewnej, cegieł i ceramiki mają symbol HM i TTC.
- mocowanie brzeszczotu – mowa o uchwytach elementów tnących, które występują w trzech odmianach: uchwyty typu T posiadają jedną wypustkę, która gwarantuje najwyższy komfort pracy, dlatego stosowane są w wyrzynarkach specjalistycznych. Uchwyty typu 2T posiadają dwie wypustki i można je spotkać wyłącznie w urządzeniach wiekowych. Na rynku znajdują się również brzeszczoty z uchwytem typu U, czyli uniwersalnym. Można do niego zamontować każdy rodzaj brzeszczotu.
- stół – często zostaje przygotowany z drewna, jednak znaleźć można również wyrzynarki ze stołem stalowym. Podstawa maszyny jest cięższa, dzięki temu „nie ucieknie” nam podczas pracy. Same wibracje w przypadku zbyt lekkiej wyrzynarki mogą również przekładać się na niestabilność brzeszczotu, co zdecydowanie utrudni nam precyzyjne cięcie,
- moc – przekłada się na głębokość cięcia oraz długość pracy urządzenia. Jeżeli zakupimy wyrzynarkę zbyt słabą, będziemy zmuszeni robić co jakiś czas przerwy w pracy, w innym przypadku doprowadzimy do przegrzania urządzenia,
- głębokość cięcia – niezwykle istotny parametr, ponieważ przekłada się na to, z jak grubym materiałem będziemy mogli pracować. Wszelkie wartości związane z głębokością cięcia są podawane w odniesieniu do konkretnych tworzyw,
- rodzaj akumulatora – przy zakupie wyrzynarki akumulatorowej warto decydować się na modele wyposażone w akumulator typu Li-Ion. Zapewnia on bowiem sprawną prace, jest również najbardziej wytrzymały. Wyróżnia się również niewielką wagą, a także możliwością ładowania w dowolnej chwili. W starszych wyrzynarkach stosowane są akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd), które są dużo cięższe. Ważne jest też to, że mogą być ładowane wyłącznie po pełnym rozładowaniu. Spotkać można również akumulatory niklowo-metlowo-wodorkowe (NiMH), które są nieco sprawniejsze, jednak wyróżniają się bardzo wysoką ceną,
- liczba skoków na minutę – związana jest ona z szybkością pracy urządzenia, dlatego im większa liczba skoków, tym lepiej. Najsłabsze i najtańsze wyrzynarki generują mniej niż 500 skoków na minutę. Chcąc wykonać bardziej zaawansowane prace, należy zaopatrzyć się w urządzenie wykonujące ponad 1000 skoków. W urządzeniach specjalistycznych wartość ta oscyluje w granicach 3000,
- dodatkowe funkcje – wymienić w tym miejscu można między innymi laser pokazujący linię cięcia, regulację natarcia elementu tnącego oraz prowadnicę.
Wyrzynarka włosowa – cena
Najbardziej podstawowa piła włosowa ręczna nie powinna kosztować nas więcej niż 30 złotych. Z nieco innymi kosztami mamy do czynienia w przypadku wyrzynarek. Cena najtańszych modeli oscyluje wokół granicy 300 złotych – oczywiście urządzenia specjalistyczne kosztują więcej. Zapłacić za nie musimy często około 1000 złotych.
Jeżeli chodzi o producentów pił i wyrzynarek, szczególnie polecane są wyroby firm Einhell i Stanley.
Komentarze (0)