Pistolet do pianek - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Pianki montażowe znajdują zastosowanie w wielu pracach: wypełnienie szczelin, niwelowanie pęknięć, uszczelnianie.

Jaki pistolet do pianki kupić?

Są więc bardzo ważne – ich aplikacje ułatwia natomiast pistolet do pianek. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Różnią się one przede wszystkim wykonaniem, trwałością oraz aspektami technicznymi. Wszystkie jednak sprawiają, iż nakładanie pianek, nawet w trudno dostępnych miejscach, staje się wygodniejsze.

Ze względu na szeroki asortyment, odpowiedź na pytanie, jaki pistolet do pianki montażowej spełni wszelkie oczekiwania, a przy tym nie będzie produktem jednorazowego użytku, jest jednak trudne. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • korpus – powinien być wykonany z metalu, dodatkowo ocynkowanego lub powleczonego niklem bądź innym środkiem antykorozyjnym. Zapewni to jego trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie rdzy. Aluminiowy korpus zapewni natomiast lekkość konstrukcji,
  • cyngiel – i w tym wypadku metal to materiał odpowiedni. Dodatkowo mechanizm spustowy powinien zostać pokryty teflonem. Powłoka ta jest łatwa w czyszczeniu i konserwacji oraz sprawia, że piana nie przylepia się do powierzchni cyngla. W niektórych modelach dźwignia spustowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, co może oznaczać, że nie jest to pistolet do pianek montażowych o najwyższej jakości. Z tego typu materiałów ciężko jest również usunąć pozostałości pianki.

Warto również sprawdzi ergonomiczność cyngla, biorąc do ręki pistolet i kilkukrotnie naciskając mechanizm spustowy.

  • dysza – najlepiej, jeśli będzie ona wykonana z mosiądzu. Może być także miedziana, aluminiowa bądź stalowa. Także i w tym wypadku powleczenie dyszy powłoką teflonową doskonale się sprawdzi.
  • iglica – podobnie, jak dysza, powinna zostać wykonana z miedzi, stali nierdzewnej bądź mosiądzu. Podczas zakupu należy zwrócić również baczną uwagę na to, czy została ona pokryta teflonem. Wszystko dlatego, że pianka montażowa poliuretanowa jest tworzywem niezwykle agresywnym, który przyspiesza proces korodowania elementów metalowych. A jeśli iglica zardzewieje, to pistolet nie będzie nadawał się więcej do użytku. Sprawia to, że powinna zostać zabezpieczona – teflon spisze się w tej kwestii bardzo dobrze.
  • pokrętło regulacji strumienia piany – zapewnia precyzyjną kontrolę nad ilością dozowanej piany, ma zatem istotne znaczenie dla przebiegu prac. Podobnie jak w przypadku iglicy, aby urządzenie wciąż pełniło swoje funkcje, należy zadbać o to, aby część ta nie zardzewiała. Należy więc zakupić pistolet do pianki poliuretanowej wyposażony w pokrętło pokryte ochronną warstwą teflonu.

Są to najważniejsze elementy pistoletu do pianek, które determinują jego trwałość i bezawaryjne działanie. Nie wszystkie muszą być konieczne pokryte teflonem, jednak powłoka ta zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem pianek montażowych poliuretanowych. Dzięki temu urządzenie to posłuży nam do wielokrotnego użytku.

Jaki pistolet do pianki będzie najlepszy?

Podczas zakupu narzędzia, warto zwrócić uwagę także na inne czynniki, które ostatecznie powinny przesądzić o tym, jaki pistolet do pianki poliuretanowej zapewni komfortową pracę.

LEKKA KONSTRUKCJA. Z uwagi na fakt, że pistoletu używa się w trudno dostępnych miejscach, powinien on cechować się lekkością i poręcznością, co ułatwi wykonywanie określonych prac.

DWUKOMPONENTOWY UCHWYT. Zwiększa komfort użytkowania, zwłaszcza jeśli zostanie pokryty powłoką antypoślizgową, która zwiększy bezpieczeństwo podczas pracy i sprawi, że narzędzie będzie bardziej poręczne.

DODATKOWE DYSZE W ZESTAWIE. Ułatwiają wykonywanie specjalistycznych działań w trudno dostępnych miejscach.

SYSTEM ZAPOBIEGAJĄCY ZASYSCHANIU PIANY. Umożliwia ponowne użycie narzędzia bez konieczności jego czyszczenia po spełnieniu następujących warunków:

  • pojemnik z pianką montażową pozostał zamocowany na adapterze,
  • pistolet został zablokowany przy użyciu pokrętła regulacji strumienia przepływu piany,
  • od poprzedniego użytkowania nie upłynęło więcej niż 30 dni.

Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę także na solidność wykonania wszelkich widocznych elementów korpusu, w tym zwłaszcza adaptera służącego do mocowania pojemnika z pianką montażową oraz śruby regulacyjnej. Dzięki temu zyskamy pewność, że konstrukcja pistoletu jest trwała oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Jak obsługiwać pistolet do pianki?

Obsługa pistoletu do pianek jest prosta, należy jednak pamiętać o pewnych podstawowych zasadach. W pierwszej kolejności powinniśmy kilkukrotnie wstrząsnąć pojemnikiem z pianą, a następnie dokręcić śrubę regulacyjną w taki sposób, aby dźwignia spustowa została całkowicie zablokowana. W kolejnym kroku trzeba zdjąć pokrywkę z pojemnika z pianą i wkręcić go do adaptera. W tym momencie powinniśmy usłyszeć krótki „syk”.

W czasie pracy pojemnik z pianą powinien znajdować się w pozycji do góry dnem. W ten sposób skonstruowany pistolet do pianek montażowych jest gotowy do użycia. Wystarczy delikatnie nacisnąć cyngiel pistoletu, aby z urządzenia popłynęła piana.

Wystrzegać należy się gwałtownych i zbyt mocnych naciśnięć. Nadmiar piany powoduje bowiem nieestetyczne wybrzuszenia, a opadając tworzy zabrudzenia.

Jak używać pistoletu do pianki?

Rozpylanie piany należy rozpocząć od dołu pianowanej powierzchni bądź najgłębiej położonej części, sukcesywnie oddalając narzędzie. Podczas prac pamiętajmy o tym, aby nie kierować dyszy w kierunku osób oraz zwierząt.

Należy również zakładać okulary i odzież ochronną. Warto zabezpieczyć również dłonie za pomocą rękawic. Pistoletu nie powinno używać się w pomieszczeniach zamkniętych, jeśli jednak jest to niemożliwe, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza.

Pistolet do pianki - czyszczenie

Aby można było wykorzystać urządzenie wielokrotnie, niezbędne jest jego dokładne wyczyszczenie.

Należy tego dokonać natychmiast po zakończeniu prac. W przeciwnym razie piana ulegnie stwardnieniu wewnątrz urządzenia. Wymagany jest również specjalny preparat czyszczący, tak zwany czyścik do pian poliuretanowych – najlepiej, jeśli użyjemy produktu zalecanego przez producenta pistoletu. Inne preparaty tego typu również powinny się sprawdzić. Pod żadnym pozorem nie można natomiast do czyszczenia urządzenia użyć wody. Przyspieszy ona bowiem proces twardnienia piany.

Aby wyczyścić pistolet, należy w pierwszej kolejności odkręcić pusty pojemnik po pianie. Następnie, przy pomocy czyścika, usuńmy świeże plamy z piany powstałe na powierzchni pistoletu. Możemy to zrobić za pomocą specjalnej końcówki rozpylającej, którą zakłada się na preparat.

W następnym kroku należy wkręcić w adapter pojemnik ze środkiem czyszczącym i postępować tak, jak w przypadku pojemnika z pianką montażową. Substancję pozostawmy w pistolecie od 2 do 10 minut, a na koniec kilkukrotnie naciśnijmy cyngiel i odkręćmy środek czyszczący. 

Pistolet do pianki - cena

Najtańszy pistolet do pianki montażowej to wydatek poniżej 20 złotych. Zazwyczaj jednak produkty z tej półki cenowej wykonane są z tworzywa sztucznego (za wyjątkiem dyszy). Ich kupna dokonuje się więc raczej z zamiarem jednokrotnego użytku (z łatwością bowiem się zapychają).

Profesjonale produkty można kupić natomiast już od 35 złotych wzwyż. Ceny tych wyposażonych w powłokę teflonową to wydatek powyżej 40 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.