Pistolet lakierniczy - jaki najlepszy? Jak wybrać?

| 0 Komentarzy
Pistolety lakiernicze to urządzenia, dzięki którym malowanie odbywa się szybciej.

Powłoka jest równiejsza, a samo nanoszenie farb nie wymaga olbrzymich umiejętności. Jednak dobór pistoletu jest problematyczny, ponieważ w zależności od konstrukcji cech użytkowych różne pistolety lepiej lub gorzej radzą sobie z odpowiednimi zadaniami.

Polecane pistolety lakiernicze

Jak działa pistolet lakierniczy?

Działanie pistoletu lakierniczego można pod pewnymi względami porównać do zasady działania puszki sprayu. Powłoka lakiernicza wydostaje się przez specjalną dyszę rozpylającą pod określonym, raczej niezbyt dużym ciśnieniem, a dzięki specyficznej konstrukcji końcówki roboczej lakier jest rozpylany w postaci bardzo drobnych kropel. Dzięki temu na malowanej powłoce osadza się równomierna i cienka warstwa lakieru. Pistolety lakiernicze oczywiście w przeciwieństwie puszek z farbą mają tę zaletę, że mogą być używane wielokrotnie, a dzięki podłączeniu do kompresora osiągają większą wydajność.

Jak dobrać pistolet lakierniczy?

Pistolet lakierniczy dobiera się do planowanych zastosowań i posiadanego (lub kupowanego równolegle) sprzętu. Podstawowy podział funkcjonalny pistoletów lakierniczych obejmuje:

  • HVLP – pistolety niskociśnieniowe, ale potrzebujące dużej objętości powietrza oraz
  • HP – pistolety wysokociśnieniowe.

Pistolety niskociśnieniowe mają więcej otworków w dyszy, dzięki czemu spada efektywne ciśnienie (rośnie powierzchnia sumaryczna otworów, przez którą wydmuchiwany jest lakier), a jednocześnie rośnie ilość natryskiwanej farby. Pistolety wysokociśnieniowe tworzą tzw. miotłę – przez niewielki otwór wytryskują niewielką ilość lakieru pod znacznie większym ciśnieniem.

Oczywiście pistolet należy dobrać tak, aby była możliwa efektywna praca przy posiadanym komplecie sprężarka-zbiornik. Mniejsze zbiorniki w połączeniu z wydajnymi kompresorami pozwalają na zastosowanie pistoletu wysokociśnieniowego, natomiast do obsługi pistoletu typu HVLP potrzeba przede wszystkim bardzo pojemnego zbiornika.

Dolny czy górny zbiornik w pistolecie lakierniczym?

Różnicą, która w budowie epistolistów lakierniczych jest najwyraźniejsza, jest lokalizacja zbiornika na lakier. Może on być zainstalowany u dołu pistoletu lub na górze. Efektem zmiany lokalizacji zbiornika jest niewiele, ale za to dość istotnych zmian w funkcjonalności.

Dolny czy górny zbiornik? Właściwości obu typów pistoletów lakierniczych

Nie tylko pistolet lakierniczy, czyli jaką dyszę dobrać?

Problem doboru dyszy do niedawna był dość powszechny. Dziś, jeśli przyjrzeć się pełnym możliwościom, wcale nie jest mniejszy, ponieważ wybór dyszy musi być uzależniony od nanoszonego materiału i malowanego podłoża. W przypadku lakierowania samochodów i części metalowych podstawowe zestawienie wygląda następująco:

W technice niskociśnieniowej:

  • lakiery bezbarwne: 1,3 – 1,5;
  • bazy: 1,3 – 1,4;
  • lakiery uniwersalne: 1,3 – 1,5;
  • wypełniacze: 1,5 lub 1,7 lub 1,9;
  • podkłady: 1,7 lub 1,9.

W technice wysokociśnieniowej:

  • lakiery bezbarwne: 1,2 – 1,4;
  • bazy: 1,2 – 1,4;
  • lakiery uniwersalne: 1,3 – 1,4;
  • wypełniacze: 1,4 lub 1,6 lub 1,8
  • podkłady: 1,4 lub 1,6.

W dużym uproszczeniu często dobór dysz sprowadza się do następujących zależności:

  • lakiery i bazy akrylowe: dysza 1,4
  • podkłady akrylowe: pistolet z dyszą 1,7

W praktyce, aby odpowiednio dobrać dysze do konkretnego zadania, należy zapoznać się z charakterystyką wybranej powłoki lakierniczej. Większość produktów ma już przygotowane karty charakterystyki nanoszenia, w których producent precyzuje, jaką konfigurację powinien mieć sprzęt lakierniczy. Niedostosowanie się do tych wskazówek może prowadzić do uzyskania nieestetycznego efektu, a w skrajnych przypadkach również do uszkodzenia sprzętu.

Uniwersalny pistolet lakierniczy

Nie istnieje sprzęt uniwersalny. Najszersze możliwości zastosowania mają najdroższe pistolety wyposażone w precyzyjną regulację ciśnienia roboczego oraz komplet końcówek roboczych. Aby jednak zachować pełną funkcjonalność sprzętu konieczny jest nie tylko zakup dobrej jakości urządzenia, lecz również prawidłowa konserwacja pistoletu. Najtańsze pistolety kosztują około 60 złotych, sprzęt w pełni profesjonalny to grubo powyżej 1000 złotych, natomiast zdecydowana większość propozycji mieści się w przedziale 100-300 PLN.

Porównanie pistoletów z różnych segmentów cenowych

Pistolety do 100 złotych

  • To najmniej wydajne pistolety, najczęściej pracujące z ciśnieniem 4 bar. Już w tym przedziale zdecydowana większość modeli ma regulację ciśnienia roboczego, natomiast problemem może być dostępność materiałów eksploatacyjnych i dysz, ponieważ zwykle są to produkty mniej znanych producentów przeznaczone wyłącznie do zastosowań amatorskich

Pistolety do 200 złotych

  • Pistolety lakiernicze do 200 zł to narzędzia bardziej uniwersalne od tańszych, zwykle wyposażone w co najmniej dwie regulacje, w tym przedziale dostępne są również pistolety z kompletnym osprzętem pomocniczym. Uwagę zwraca zastosowanie dysz ze stali wyższej jakości

Pistolety do 300 złotych

  • Do zastosowań amatorskich są to bardzo sprawne pistolety wyróżniające się wysoką jakością, precyzyjnymi systemami regulacji, wysokie jakości dyszami i często są dostępne w kompletach razem z podstawowym zestawem części eksploatacyjnych.m

Elektryczne pistolety lakiernicze

Pistolety lakiernicze z zasilaniem elektrycznym zamiast pneumatycznego to sprzęt do zastosowań amatorskich o niedużej wydajności, od podstawowej wersji różniący się przede wszystkim mniejsza masą oraz – co oczywiste – możliwością pracy bez rozbudowanego zestawu sprzętu wspomagającego. Tego rodzaju pistolety nie zdają egzaminu przy malowaniu karoserii samochodowych, choć do zastosowań gospodarczych, głównie ze względu na niską cenę są wybierane coraz chętniej.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.