Plandeka - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Plandeki mogą osłonić wszystko: siano, samochód, sprzęt budowlany czy nieukończony dach. Jak dobrać najlepszą?

Co łączy wszystkie plandeki?

Plandeki mają zawsze ten sam cel – stosowane są jako środek ochronny przed wilgocią, zabrudzeniami, uszkodzeniami. Najczęściej spotykanym wariantem materiałowym jest plandeka PCV – to materiał mocny, dość gruby, aby spełnił swoje zadanie i daje możliwość stworzenia plandek w dowolnym kolorze – dziś nawet w przypadku plandeki estetyka jest bardzo ważna.

Plandeka samochodowa

Plandeka samochodowa może służyć albo do zabezpieczenia ładunku (sprzedawana jest wtedy jako plandeka na przyczepkę lub naczepę), albo do przykrycia samego auta. W pierwszym przypadku najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup dedykowanej plandeki w specjalistycznym sklepie – sposobów mocowania plandek jest kilka, a ponieważ taka osłona będzie poddana sporym siłom związanym z ruchem pojazdu, to nie wolno oszczędzać na trwałości. Jeśli zaś chodzi o plandeki służące do zabezpieczania auta w czasie postoju, mogą być one zdecydowanie cieńsze, a stosuje się je zamiast klasycznych pokrowców przede wszystkim dlatego, że za pokrowiec równie trwały trzeba zapłacić zdecydowanie, zdecydowanie więcej.

Plandeka budowlana

Plandeka budowlana służy przede wszystkim do zabezpieczania nieukończonego dachu. Musi być bardzo trwała i zapewniać całkowitą wodoodporność. Plandeka na dach musi być mocowana w odpowiedni sposób – nie można przedziurawić samej płachty, jeśli nie istnieje sposób uszczelnienia takiego mocowania, a poza tym takie działanie osłabiałoby plandekę i sprawiałoby, że mogłaby ona zostać zerwana przez silniejszy podmuch wiatru.

Pod pojęciem plandeki budowlanej rozumie się także plandeki służące do przykrywania sprzętu budowlanego, na przykład betoniarek. To ważne, ponieważ sprzęt tego rodzaju wyposażony jest we wrażliwy na wilgoć silnik elektryczny, a nie zawsze na placu budowy znajduje się wiata, pod którą można schować wszystkie narzędzia.

Plandeka gospodarcza

Najbardziej uniwersalna ze wszystkich typów plandeka gospodarcza może sprawdzić się jako plandeka na drewno. Jest to produkt bardzo podobny do plandeki rolniczej używanej do ochrony siana przed zalaniem. To mocna plandeka o prostym kształcie i otworach do mocowania. Jest stosunkowo tania, dostępna w bardzo różnych wielkościach i można ją kupić prawie w każdym sklepie budowlanym.

Która plandeka najlepsza?

Poza samym typem plandeki, który zresztą nie zawsze jest określony, warto jeszcze przyjrzeć się kilku cechom dodatkowym.

  • Wykończenie wnętrza: niektóre plandeki są od środka wykończone cienką warstwą miękkiej włókniny. Pozwala ona na delikatniejsze zakładanie i zdejmowanie plandeki np. na samochód, dzięki czemu unika się ryzyka porysowania lakieru. Taka plandeka będzie także lepiej trzymała się drewna lub siana, choć akurat w tego rodzaju zastosowaniach wykorzystywana jest stosunkowo rzadko.
  • Mocowanie plandeki jest zawsze punktem newralgicznym. Dobra plandeka musi mieć odpowiednio zabezpieczone otwory do przeciągnięcia linki. Bez tego bardzo łatwo jest podrzeć plandekę, która będzie się szybko przecierała nawet pod wpływem niezbyt silnie wiejącego wiatru. Oczywiście tutaj możliwości jest kilka, ponieważ można znaleźć plandeki z metalowymi kółkami wprawionymi blisko brzegu albo ze specjalnymi „uszami”, przez które można przewlec sznur mocujący plandekę na miejscu.
  • Marka paradoksalnie też jest ważna. Nie dla samej siebie, rzecz jasna, ale dla jakości. Dobrzy producenci używają lepszej klasy materiałów, a to przekłada się na trwałość, więc nawet jeśli zakup takiej plandeki wiąże się z wyższym kosztem, najczęściej jest to wydatek, który się opłaca, ponieważ nie trzeba już w chwili zakupu rozglądać się za kolejną plandeką.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.