Planszowe gry strategiczne i taktyczne. Które wybrać dla dzieci i dorosłych?
Spis treści:
Współczesne gry strategiczne oparte są na rozwiniętej i skomplikowanej fabule. Instrukcje objaśniające zasady gry mają czasem po kilka stron. Dzięki temu rozgrywki są naprawdę fascynujące i wymagają od graczy niemałego zaangażowania.
Planszowe gry strategiczne dla dzieci i dorosłych
Granie w planszówki od zawsze było popularną formą zabawy. W ostatnich latach zostało przesunięte na dalszy plan przez różne elektroniczne gadżety, smartfony i konsole. Na szczęście gry planszowe znowu cieszą się w Polsce popularnością. Wpływ na to mają na pewno same gry, które są ciekawe, wciągają i angażują wszystkich graczy. Niektóre gry są popularne na całym świecie i co jakiś czas pojawiają się ich odświeżone wersje lub kolejne odsłony, z podobnymi zasadami, ale bazujące np. na innych postaciach, towarach czy rozgrywane na innej planszy. W niektórych grach już w pierwszym ruchu trzeba podjąć decyzję o planowanej strategii. Współczesne gry to nie tylko pionki i kości. To bardzo dużo elementów, kart, dodatkowych zadań i bonusów. Dzięki ogromnej ilości elementów oraz rozbudowanej, skomplikowanej fabule gry są bardzo ciekawe i wciągające. O popularności gier mogą świadczyć wypożyczalnie planszówek czy lokale, w których można pograć w gry planszowe ze znajomymi.
Rodzaje gier strategicznych
Gry strategiczne można podzielić ze względu na ich motyw przewodni czy tematykę. W niektórych grach chodzi o zaplanowanie strategii wojennej, która w efekcie doprowadzi np. do zajęcia jakiegoś terytorium i pokonania armii wroga. Popularne są też gry ekonomiczne, w których najważniejszy jest biznesowy sposób myślenia, który pomoże zdobyć w grze korzyści finansowe. Popularne są tez gry fantasy, w których punkty zdobywa się dzięki fantastycznym mocom, bogom czy mitologicznym postaciom. Gry historyczne z kolei pozwalają odtworzyć historyczne wydarzenia i wcielić się w rolę znanych postaci. Poniżej przykłady popularnych gier z danej kategorii.
- Gry wojenne (bitewne). Fabuła gry opiera się na strategii wojennej. Gracze wcielają się w role przywódców, prowadzą swoje armie do zwycięstwa. Bardzo ważne w tego typu grach jest planowanie strategii kilka ruchów na przód oraz dokładne śledzenie ruchów przeciwnika. Najpopularniejsze gry z tej kategorii to:
- Warhammer Inwazja (gra karciana)
- Herosi od Rebel
- Ryzyko Gra o tron
- Gry ekonomiczne. W tych grach najważniejsze jest myślenie w sposób biznesowy. Gracze wcielają się w role kupców i handlowców i w zależności od rodzaju gry kupują różne rzeczy, dzięki którym możliwe będzie zwycięstwo. Najpopularniejsze gry w tej kategorii to:
- Splendor
- Puerto Rico
- Monopoly
- Gry fantasy, w których gracze wcielają się w fantastyczne postacie i różne potwory. Akcja gry rozgrywa się w nieistniejących krainach, a gracze używają różnych magicznych mocy, by przejść przez całą rozgrywkę.
- Gry historyczne. Fabuła nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Często gry tego typu zalicza się również do gier wojennych i bitewnych, ponieważ gracze obmyślają strategie, które pomogą im w zdobyciu terytoriów wroga. Polecane tytuły to:
- Marco Polo od Albi
- Gra Historia od Bard
- Bitwa o Tortugę
Jakie planszowe gry strategiczne wybrać dla dzieci? Na co zwrócić uwagę?
Podczas wybierania gry dla dzieci trzeba kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka. Na każdej grze podana jest informacja dla kogo przeznaczona jest gra - producenci podają wiek oraz ilość graczy, którym dedykowana jest planszówka. Jest to bardzo ważne kryterium, ponieważ gry strategiczne mają często niezwykle skomplikowaną i rozbudowaną fabułę. Jeśli kupi się zbyt trudną grę, to dziecko nie zrozumie zasad, nie wyciągnie z gry korzyści edukacyjnych i po prostu będzie się przy tej grze nudzić. Innym kryterium, którym należy się kierować przy wyborze gier dla dzieci są ich zainteresowania. Jeśli dziecko interesuje się historią, to wato kupić mu grę historyczną, jeśli lubię strategie wojenne, to dobra będzie gra bitewna. Dla fanów mitologii i postaci z zaświatów warto kupić grę fantasy. Poniżej najpopularniejsze gry dla dzieci z podziałem na wiek.
- Planszowe gry strategiczne dla dzieci od 5go roku życia:
- Statki
- Bitwa powietrzna
- Tantrix
- Zwierzaki na tratwie
- Bitwa lądowa
- Planszowe gry strategiczne dla dzieci od 6go roku życia:
- Catan Junior.
- Planszowe gry strategiczne dla dzieci od 7go roku życia:
- Księżniczka i Smok z serii Carcassonne
- Bitwa o Tortugę
- Planszowe gry strategiczne dla dzieci od 8go roku życia:
- Bard gra Carcassonne
- Titanic
- Numerabis
- Złoty interes
- Golden Horn
- Imperium w 8 minut
- Na Grunwald
- Planszowe gry strategiczne dla dzieci od 10go roku życia:
- Gry z serii 7 Cudów Świata: Pojedynek, Miasta, Liderzy.
- Osadnicy: Narodziny Imperium i pozostałe gry z tej serii
- Ognisty podmuch
- Wielka księga szaleństwa
- Budowniczowie: Antyk
- Tikal
- Planszowe gry strategiczne dla dzieci od 13go roku życia:
- Talisman Podziemia
- Gra Unita
- Planszowe gry strategiczne dla dzieci od 14go roku życia:
- Hobbity.Eu Mr. Jack Pocket
- Rebel Elizjum
- Galakta Zimna wojna CIA vs KGB
- Labirynt Wojna z terroryzmem
- Planszowe gry strategiczne dla młodzieży i dorosłych:
- Risk Ryzyko Gra o tron
- Osadnicy z Catanu
- Kolejka
- Pan tu nie stał
Polecane planszowe gry strategiczne
Wymienione wyżej gry są polecane ze względu na rozbudowane fabuły, które wciągają wszystkich graczy bez wyjątku. Gry strategiczne to intelektualna rozrywka dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Wśród najpopularniejszych gier warto zwrócić uwagę na najczęściej polecane tytuły:
- Osadnicy z Catanu. Pierwsza i najbardziej popularna wersja gry to Catan. Gra przeznaczona jest dla co najmniej dwóch, a maksymalnie 4 graczy (w podstawowej wersji). Osadnicy są uwielbiani na całym świecie. Wpływ na to ma na pewno fakt, że plansza za każdym razem wygląda inaczej, ponieważ składa się z kilkunastu elementów, które gracze układają przed każda rozgrywką. Na planszy rozkłada się po kolei litery alfabetu, które następnie odwraca się na drugą stronę, na której są cyfry od 1 do 12. Elementy, z których składa się plansza, to surowce, które gracze zbierają w każdej rundzie. Surowce wymienia się z bankiem i innymi graczami na inne surowce, karty specjalne, drogi, osady i miasta. Na każdym surowcu na planszy jest numerek. Jeśli gracz ma osadę na tym numerze i w danej rundzie wyrzucona zostanie liczba oczek odpowiadająca numerowi, to gracz otrzymuje surowce. Gra polega na zdobyciu określonej liczby punktów. Punkty zdobywa się za wybudowane osady, miasta, drogi oraz można je zdobyć w kartach specjalnych. Gra wciąga od pierwszej rundy. Nigdy nie wiadomo jak potoczy sie rozgrywka, ponieważ za każdym razem plansza wygląda inaczej, a gracze już w pierwszym ruchu muszą myśleć strategicznie i wybrać najkorzystniejsze pola. Do gry można dokupić dodatek umożliwiający granie w 6 osób. Osadnicy doczekali się kilku różnych wydań. Dostępne są wersje:
- Catan. Odkrywcy i piraci
- Catan. Miasta i rycerze.
- Catan. Kupcy i barbarzyńcy.
Catan Junior. Wersja dla dzieci od 6go roku życia.
- 7 Cudów Świata Pojedynek. Jest to gra przeznaczona dla dwóch graczy. Gra łączy w sobie elementy planszówki i rozbudowanej gry karcianej. Gracze mają do dyspozycji prawie 90 różnych kart. Przed rozpoczęciem gry rozkłada się karty według podanego planu oraz wybiera 4 spośród 12 cudów świata. Każdy z cudów świata pozwala na rozwijanie się w określonym kierunku. Obaj gracze muszą dobierać karty budowli, które przyniosą im korzyści. Jednocześnie trzeba blokować dostępność kart dla przeciwnika. W grze zdobywa się żetony, które pomagają zwiększyć przewagę nad wrogiem i spowalniają go. Do zdobycia są kolorowe karty, każdy kolor ma inne właściwości: czerwone pozwalają na przepchnięcie znacznika konfliktu w stronę przeciwnika, zielone to karty naukowe, żółte handlowe, a niebieskie kulturowe. Karty szare i brązowe dają możliwość gromadzenia niezbędnych w grze surowców.
- Lacerta Puerto Rico. Bardzo wciągająca gra, którą można zaliczyć do gier strategicznych finansowych. Każdy z graczy jest właścicielem plantacji i może uprawiać różne surowce. Zadaniem graczy jest stworzenie dobrze prosperującego biznesu, tworzenie nowych plantacji, przetwarzanie wyhodowanych produktów. Oprócz tego gracze muszą rozwijać miasto i zatrudniać pracowników. Każda runda polega na wybraniu przez graczy kartoników z wybranymi postaciami, odpowiedzialnymi za jakieś czynności - np. kupiec pozwala graczom sprzedać towar na targu, a osobie która go wybrała pozwala na otrzymanie wyższej zapłaty za towar. Oprócz wyboru kartoników z postaciami, gracze kupują budynki, a do ich prawidłowego funkcjonowania potrzebni są koloniści. Przemyślana strategia pozwoli na osiągnięcie zamierzonych efektów i rozbudowę plantacji. Gra praktycznie w ogóle nie zależy od losowości, co oznacza, że tylko od taktyki przyjętej przez poszczególnych graczy zależy rozegranie partii i zwycięstwo któregoś z graczy.
Dlaczego warto grać w planszówki strategiczno-taktyczne?
Dzięki grom strategicznym dzieci mogą rozwijać przede wszystkim zdolność logicznego myślenia. W grach strategicznych konieczne jest planowanie ruchu na kilka rund do przodu. Dzieci grając w takie gry mogą ćwiczyć samodzielne podejmowanie decyzji. Muszą także próbować przewidzieć ruchy innych graczy. Gry strategiczne wymagają skupienia. Przez bardzo dużą ilość elementów, trzeba być uważnym, by niczego nie przeoczyć, nie zapomnieć dobrać kart albo wymienić posiadanych surowców. Każda gra strategiczna uczy, ale także dostarcza niesamowitych emocji i jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.
Komentarze (0)